انیمیشن و سه بعدی

متحرک سازی در افترافکت در ساختارهای لایه ای

متحرک سازی در افترافکت ( موشن گرافیک ) موضوع بسیار مهمی است و شاید ۹۰ درصد از روند کاری این نرم افزار بر پایه متحرک سازی باشد. می دانید که تنظیم فریم های متحرک سازی در افترافکت بسیار مهم هستند و اگر این روند به درستی صورت نگیرد مشکل ایجاد می کند. هر نوع افراط و تفریط در زمینه متحرک سازی سبب می شود که محصول نهایی آنطور که باید با کیفیت به نظر نرسد. در این مقاله قصد داریم نگاه عمیق تری به موضوع متحرک سازی در افترافکت ( آموزش موشن گرافیک) داشته باشیم تا بتوانیم بهترین کاربرد این نرم افزار را به طور دقیق بررسی کنیم.

ساختار متحرک سازی در افترافکت

در واقع نرم افزار افترافکت مانند یک پالت نقاشی می ماند که البته بسیار انعطاف پذیر است. این ابزار نقاشی می توان هر چه در ذهن طراح است را پوشش دهد. در واقع ما می توانیم به سادگی طرح خودمان را متحرک کنیم و در صورتی که نیاز باشد طرحی را از بیرون اضافه نماییم. در واقع طرح هایی که از بیرون وارد می شود در این نرم افزار به خوبی قابل تغییر و یا تنظیم میباشد و

یکی دیگری از ویژگی های متحرک سازی در افترافکت این است که می توانید با سایر نرم افزارهای ادوبی سازگار باشد. هر طرحی که در فتوشاپ طراحی شده است به سادگی وارد نرم افزار افترافکت شده و می توان با آن مچ Match شود. به عنوان مثال اگر شما تصویر و یا تصاویری که در فتوشاپ به صورت لایه ای طراحی کرده باشید می توانید به سادگی با استفاده از آپشن های افترافکت ان را پویا کرده و به آن روح ببخشید. می دانیم که خود پروژه های افترافکت نیز خاصیت لایه ای دارند و می توانند به صورت کاملاً مجزا لایه بندی شده و متحرک سازی شود.

 

متحرک سازی در افترافکتمثال ساده از متحرک سازی در افترافکت

به تصویر این بخش نگاه کنید، دو درخت در تصویر دیده می شود که در نرم افزاری غیر از افتر افکت طراحی شده است، در واقع هر یک از این درخت ها در نرم افزار افترافکت یک لایه محسوب می شود. برای درخت سمت راست لایه ای مجزا در نظر گرفته شده است و این موضوع برای درخت سمت چپ نیز وجود دارد. ابرها، برگ ها و تپه ها هر یک لایه های مختلفی هستند و این روند سبب می شود که متحرک سازی در افترافکت بسیار آسانتر باشد در واقع کافی است که بخواهیم فریم های متحرک سازی برای این بخش در نظر بگیریم. همه چیز به سادگی فراهم می شود. می توانیم بخشی را به صورت جداگانه زمان بندی کنیم و یا رنگ بخش دیگر را تغییر دهیم. در نرم افزار افترافکت هرگز لایه ای برای لایه دیگر مزاحمت ایجاد نمی کند.

این امکان فراهم است که یک سری از لایه ها را خودمان طراحی کنیم و لایه های دیگر را وارد این نرم افزار کنیم. این سازگاری هرگز اتفاقی نبوده و دلیل قدرت این نرم افزار محسوب می شود.متحرک سازی در افترافکت

 

کاربرد متحرک سازی در افترافکت

یکی از کاربردهای مهم متحرک سازی در افترافکت در طراحی لوگو است. عموماً لوگو ها یک تصویر ثابت هستند که قرار است معرف یک محصول و یا یک خدمت مشخص باشد. زمانی که هنوز متحرک سازی در افترافکت شکل نگرفته بوده لوگو ها دارای فضای یک بعدی بودند و هیچ جذابیتی نداشتند اما امروزه شاهد زیباسازی های متحرک در زمینه لوگو هستیم و برای انیمیشن های تبلیغاتی عموماً متحرک سازی به طور خاص برای طراحی لوگو به کار می رود.

در نظر داشته باشید که نرم افزار افترافکت به طور کلی دارای یک فضای منعطف است، یعنی می توان آن را برای سایر حرفه ها نیز به کار برد.

در کشورهای اروپایی از نرم افزار افترافکت در زمینه طراحی لباس و همینطور ویدیو های فشن و مد استفاده می شود، در واقع این نرم افزار کمک می کند که ایده های طراحی به خوبی بر روی یک کلیپ سه ثانیه ای اعمال شود

تیزرهای تبلیغاتی نمونه های بارز متحرک سازی در افترافکت محسوب می شود که به نوبه خود توانسته رتبه بالایی را به خود اختصاص دهد. در ساخت تیزرهای تبلیغاتی تمامی آپشن های متحرک سازی به طور دقیق اعمال می شود و مشخص می شود که چطور باید هر بخش از بخش دیگر مجزا باشد.

 

متحرک سازی در افترافکت به صورت چند لایه

متحرک سازی در افترافکت هرگز موضوع جدیدی نبوده و از زمانی که این نرم افزار در زمینه ساخت انیمیشن فعالیت داشته است موضوع متحرک سازی دیده می شود. اما یک سری افزونه های جدید طراحی شده است که روند متحرک سازی را کمی آسانتر می کند. در واقع اجازه می دهد که هر لایه از لایه دیگر به صورت مجزا طراحی شود اما در نهایت فضای ایجاد شده به صورت چند لایه خواهد بود. در واقع نرم افزار افترافکت کمک می کند که لایه ها وضعیت نرمال به خود بگیرند و این آپشن سبب می شود که برای پروژه های گروهی دیگر نیاز به اعمال جداگانه فریم نباشد. در واقع یک فریم اصلی طراحی می شود و از آن برای تمامی بخش ها استفاده شود و رویکرد چند لایه خواهد بود.

نتیجه گیری

برای یادگیری متحرک سازی در افترافکت بهتر است به سراغ روش های ساده بروید. در ابتدا از تصاویر ثابت با یک شخصیت اصلی استفاده کنید، زمانی که این مورد به طور دقیق اعمال شود می توانید به سراغ تصاویری بروید که دارای دو شخصیت اصلی بوده و پس از آن می توانید لایه های طراحی را اضافه نمایید. در نظر داشته باشید که به طور کلی افترافکت از دسته نرم افزارهایی محسوب می شود که اجازه می دهد بتوانید هر بخش را از بخش دیگر به صورت پارت بندی شده طراحی کنید به این شکل هر نوع تغییر و تنظیم برای هر بخش بسیار آسان بوده و هیچ بهم ریختگی وجود ندارد. در این نرم افزار هر هدفی در سریعترین زمان ممکن به عمل می نشیند.

 

منبع :موشن گرافیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا