وب

تفاوت جاوا اسکریپت و جاوا

تفاوت جاوا اسکریپت و جاوا در چه چیزهایی است؟ آیا به جز شباهت در اسامی، رابطه دیگر در بین جاوا و جاوا اسکریپت وجود دارد؟ درا این مقاله قصد داریم به شباهت و تفاوت جاوا اسکریپت با جاوا بپردازیم و اساس هر یک را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.(توصیه می شود دوره آموزشی طراحی سایت و پکیج آموزش طراحی سایت  را مشاهده کنید)

تفاوت جاوا اسکریپت و جاوا
تفاوت جاوا اسکریپت و جاوا

بررسی جاوا اسکریپت و جاوا

برخلاف باور خیلی از افراد تفاوت جاوا اسکریپت و جاوا خیلی بیشتر از تفاوت موجود در اسامی آن ها است. در واقع جاوا اسکریپت و جاوا، دو زبان برنامه نویسی مجزا هستند. اما این شباهت در اسامی به چه دلیل به جود آمده است؟ یکی از داستان های جالبی که در این مورد در بین برنامه نویس ها نقل  می شود این است که در روز های اولیه ساخت جاوا اسکریپت، شرکت سازنده آن netscape قصد استفاده و بازاریابی از طریق نام جاوا که در آن روز ها بسیار محبوب بود را داشت، به همین دلیل نام آن را از live scripts به جاوا اسکریپت تغییر داد و شروع ایجاد این سردرگمی بین جاوا و جاوا اسکریپت شد. اما این داستان دارای پایه و اساس محکمی نیست.

در این مقاله ما یک مقایسه دقیق بین تفاوت جاوا اسکریپت و جاوا و همینطور شباهت های این دو خواهیم داشت. حدود ۵ سال قبل تفاوت جاوا اسکریپت و جاوا خیلی بیشتر از امروز بود. به طور کلی جاوا یک زبان عمومی است، در حالی که جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی مخصوص وب سایت ها است که برای ایجاد عناصر متحرک و واکنش گرا از آن استفاده می کنند. البته همانطور که اشاره شد در چند سال گذشته تفاوت ها کمتر شده و هر دو این زبان ها به سرعت توسعه و بهبود یافته اند.

برای درک بهتر تفاوت جاوا اسکریپت و جاوا ابتدا به شباهت های این دو زبان می پردازیم:

شباهت های جاوا اسکریپت و جاوا

سازگاری با مرورگر

همانطور که قبلا گفته شد جاوا اسکریپت زبان برنامه نویسی مخصوص وب سایت ها است. به همین دلیل در بیشتر مرورگر های جدید پشتیبانی می شود و وبسایت های مختلف از آن برای بهبود تجربه کاربران خود از آن استفاده می کنند. اپلت های جاوا نیز تا حدود زیادی در مرورگرها پشتیبانی می شوند، اما استفاده از آن ها با کاهش محبوبیت رو به رو شده است. دلیل این کاهش محبوبیت عمدتا مسائل امنیتی و سازگاری های آن است. بسیاری از بازدیدکنندگان وب سایت ها امروزه از مرورگر هایی استفاده می کنند که به طور خود کار اپلت های جاوا را غیر فعال می کنند. اما به طور کلی هردو زبان قابلیت سازگاری با مرورگر ها را دارند.

سازگاری با سرور

جاوا بخش عظیمی از برنامه ها مربوط به سرور مانند آپاچی، جی باس و وب شیر را تشکیل می دهد. سرور ها حجم زیادی از این برنامه های وب را اجرا می کنند و توسط فایروال ها از آن محافظت می شود. از طرفی جاوا اسکریپت به صورت محدود همراه با noda.js برای مدتی است که در سمت سرور ها مورد استفاده قرار می گیرد و برنامه های جاوا اسکریپتی در سرور ها در حال افزایش هستند.

هر دو دارای کتابخانه و فریمورک هستند

همانطور که می دانید فریمورک ها و کتابخانه ها به برنامه نویسان کمک زیادی می کنند. استفاده از چنین ویژگی های سرعت کار را افزایش خواهد داد. هردوی این زبان ها از کتابخانه های غنی استفاده می کنند و یکی از دلایل محبوبیت آن ها وجود این ویژگی مثبت است.

دلایل تفاوت جاوا اسکریپت و جاوا

 

تفاوت جاوا اسکریپت و جاوا
تفاوت جاوا اسکریپت و جاوا

سبک اجرا

یکی از اصلی ترین دلایل تفاوت جاوا اسکریپت و جاوا نحوه کار کرد آن ها است. کد جاوا به طور کلی در یک محیط توسعه مجتمع یا IDE نوشته شده است و به  bytecode متصل شده است که می تواند توسط یک ماشین مجازی جاوا اجرا شود اما برای انسان قابل خواندن نیست. در مقابل جاوا اسکریپت به طور معمول توسط یک موتور جاوا اسکریپت اجرا می شود که از همان  سینتکسی که با آن نوشته شده استفاده می کند، این موضوع به این معناست که حداقل به صورت تئوری توسط ماشین ها قابل خواندن است. در واقعیت فایل های جاوا اسکریپت که به صورت آنلاین ارسال می شوند، عملا با سایر فرمت های قانونی و قابل خواندن توسط دستگاه های مختلف ترکیب می شوند. قابلیت خوانده شدن یک هدف بسیار مهم است، به این دلیل که ایجاد تغییرات در IDE جاوا می تواند شامل چند مرحله و نرم افزار های خاص برای تثبیت تغییرات باشد. اما جاوا اسکریپت می تواند با یک نرم افزار ساده ویرایش متن تغییر کند.

تفاوت جاوا اسکریپت و جاوا
تفاوت جاوا اسکریپت و جاوا

نوشتن کد و توسعه دهندگان

یکی از موضوعات کلیدی در تفاوت جاوا اسکریپت و جاوا نحوه نوشتن کدها و توسعه دهندگان هستند. جاوا به صورت اختصاصی برای توسعه دهندگان به نحوی طراحی شده است که با تنها یک بار نوشتن کد ها بتوانند آن را در همه انواع سیستم عامل های مختلف به کار ببرند. در حالی که جاوا اسکریپت نسبت به تغییرات محیطی حساس است، حتی زمانی که از نسخه باز ECMAScript استاندارد استفاده شود. این موضوع می تواند باعث بروز مشکلاتی برای توسعه دهندگان شود، اما نکته مثبت این است که برنامه می تواند تغییرات محیط را درک کند و کد های و کدها مورد نیاز برای محیط جدید را شناسایی کند.

تفاوت جاوا اسکریپت و جاوا
تفاوت جاوا اسکریپت و جاوا

برنامه نویسی و اسکریپتینگ

جاوا یک زبان برنامه نویسی OOP است و برای ایجاد برنامه هایی که بتوانند در یک مرورگر یا ماشین کار کنند، به کد های کامل شده نیاز است. در مقابل جاوا اسکریپت یک زبان اسکریپتینگ OOP است و می تواند به تنهایی یک برنامه را در مرورگر اجرا کند اما نمی تواند یک نرم افزار را به تنهایی بسازد. در واقع به html  قابلیت اجرای و انجام تعاملاتی با مرورگر ها را می دهد که html به تنهایی نمی تواند آن ها را انجام دهد.

تفاوت جاوا اسکریپت و جاوا در موارد بالا خلاصه نمی شود اما ما سعی کردیم مهمترین تفاوت ها که باعث جدایی کامل آن ها از هم می شود را به شما ارائه کنیم.

 

منبع : طراحی سایت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا