انیمیشن و سه بعدی

موشن گرافیک در بازاریابی | دلایل اهمیت یادگیری و استفاده از این عرصه نوظهور

عصر کنونی؛ عصر بازاریابی هوشمند

بیایید به این فکر کنید که شما برای تبلیغ کسب و کار خود، از ترکیب بَرَنده فیلم و متن به جای متن‌های طولانی و کسل کننده استفاده کنید، چه می‌شود؟ مخاطب بسیار راحت‌تر با محصول و خدمات شما ارتباط برقرار می‌کند. در این مطلب می‌خواهیم بعد از تعریف موشن گرافیک که همان تایپوگرافیِ متحرک است به اهمیت موشن گرافیک در بازاریابی بپردازیم و از ارزش بالای یادگیری موشن گرافیک صحبت کنیم.

آیا تا بحال به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا پلتفرم‌هایی مانند اینستاگرام و فیسبوک به بسترهایی تبدیل شده‌اند که مخاطب بیشتری را به صورت روزانه به خود جذب می‌کنند؟ جواب بسیار ساده‌است؛ بدلیل  امکان استفاده مخاطبین خود از ویژگی‌های بصری مانند عکس و فیلم در کنار متن و یا ادغا آنها با یکدیگر.

جان ویتنی (John Whitney) که به پدر پویانمایی نوین نیز مشهور است، فکرش را نمی‌کرد که پس از گذشت بیش از ۷۰ سال از اولین طراحی موشن گرافیک با کامپیوتر آنالوگ خود، این صنعت انقدر فراگیر و خواهان پیدا کند.

امروزه کار به جایی رسیده است که شرکت‌ها برای تبلیغ محصول خود در بازه‌های بسیار کم پایین، زیر ده ثانیه، از موشن گرافیک استفاده می‌کنند. موشن گرافیک به علت جذابیت بصری، سرعت بالا در انتقال پیام و همچنین فرح‌بخش بودن خیلی سریع در دل بازاریابی نوین و تبلیغات جایگاه ویژه‌ای را کسب کرد. از این‌رو تعداد افرادی که به دنبال آموزش‌های جدید هستند تا از موشن گرافیک در بازاریابی هوشمند استفاده کنند افزایش چشم‌گیری پیدا کرده است و از جهت دیگر هستند مراکزی که به روش‌های بسیار علمی و آکادمیک به امر آموزش موشن گرافیک می‌پردازند.

موشن گرافیک یا انیمیشن

دو اصطلاح موشن گرافیک و انیمیشن اگر به جای یکدیگر استفاده نشوند، حتما همراه یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. حتی افرادی که سالیان طولانی در این حوزه فعالیت می‌کنند، تعریف مستقلی از این دو را نمی‌توانند ارائه دهند، گرچه با وجود شباهت‌های بسیار زیاد دو مقوله جدا از هم هستند.

موشن گرافیک همانطور که از نامش پیداست از طراحی‌هایی مانند تایپوگرافی، ترکیب‌بندی و اَشکال در حال حرکت (موشن) به وجود می‌آید. اما انمیشین زمینه‌ای بسیار وسیع‌تر است و می‌توان گفت موشن گرافیک بخشی از انیمیشن محسوب می‌شود. انیمیشن خود را با جلوه‌های هنری و سرگرم کننده تعریف می‌کند در حالی که دغدغه اصلی موشن گرافیک کارکرد آن و تاثیرش به اشتراک گذاری پیامی است که برای آن تولید شده است.

نقش موشن گرافیک در بازاریابی

با بهره‌گیری از این شیوه، در واقع شما تمامیِ حد و مرزهایی را که مانع شناسایی هوشمندانه برند خود در محتوا می‌شوند را از بین خواهید برد. استفاده از موسیقی، اشکال هندسی و متنوع، رنگ‌های دلنشین و درخور و طراحی‌های متحرک همگی می‌توانند به اثربخشی فوق‌العاده بازاریابی برند شما کمک کنند. در بازار فوق‌العده رقابتی این روزها، تنها دیده شدن کافی نیست بلکه باید با استفاده از ترفندهایی به گزینه یادماندنی شدن هم فکر کنید.

هنگامی که تبلیغ خود را در قالب محتوای ویدیویی به مخاطب دیکته می‌کنید در واقع دارید از صنعت موشن گرافیک در بازاریابی استفاده می‌نمایید که هیچ ابزار دیگری نمی‌تواند چنین تاثیر مثبتی را در مخاطب و مشتری بالقوه برند شما بگذارد.

مخاطبین به محتوای کسل‌کننده پشت می‌کنند

از مقدار محتوایی که امروزه به شما توسط دوستانتان ارسال می‌شوند چند درصد محتوای ویدیوی هستند؟ بیش از ۷۰ درصد. این نشان دهنده این موضوع است که محتوای متنی دیگر قدرت گذشته خود را ندارد و جای خود را به محتوای ویدیویی داده است.

اگر شرکت‌ها با ارائه هوشمندانه محتوای تبلیغاتی خود، کمی به طراحی زیبا و استفاده از ابزارهای دیگر همچون انمیشین اهمیت بیشتری دهند موفقیت آنها در بازاریابی محتوایی تا حد زیادی تضمین شده است. همانطور که گفته شد بیش از ۷۰% افراد ترجیح می‌دهند ویدیوی تبلیغاتی را ببینند تا آنکه به محتوای متنی بخوانند. همین موضوع کافی است که اهمیت موشن گرافیک در بازاریابی را برای ما اثبات کند.

همچنین دیده شده است که افراد در دنیای مجازی، ده برابر بیشتر محتوای ویدیویی را نسبت به محتوای عکسی و متنی به اشتراک می‌گذارند. این به آن معنا خواهد بود که با استفاده از موشن گرافیک بسیار سریع‌تر و آسانتر دیده خواهید شد. اما باید توجه داشت که تنها تولید محتوای ویدیویی کافی نیست و باید از تمامیِ پتانسیل‌های موشن گرافیک در بازاریابی استفاده کرد تا محتوای تولید شده بسیار دل‌فریب، فرح‌بخش و شفاف باشد تا مخاطب رغبت کند تا ثانیه آخر، ویدیو شما را تماشا کند و آن را حتی با اشتراک گذارد.

موشن گرافیک در بازاریابی سرمایه است

حال که به اهمیت موشن گرافیک در بازاریابی پی‌بردیم، نوبت به آن رسیده است که درباره یک اثر موشن گرافیکیِ پرقدرت صحبت کنیم. توجه داشته باشید که برای تولید محتوای موشن گرافیکی، یادگیری آکادمیک آن بسیبار ارجحیت دارد.

همه فن حریف بودن موشن گرافیک

استفاده از موشن گرافیک شامل تمامیِ بخش‌ها مانند برنامه‌ها طنز، جدی، برنامه‌های اجتماعی و آموزش به کودکان و یا حتی بخش سرگرمی است. این هنر بصری نسبت به تبلیغات غیرمتحرک عملکرد بسیار بهتری از خود به نمایش می‌گذارد به طوری که بعد از به نمایش درآمدن محتوای ویدیویی مناسب به نماد خود برند تبدیل خواهد شد. این مسئله در مورد کودکان که تمرکز کمتری نسبت به بزرگسالان دارند بیشتر مشخص است، به این معنا که می‌توان از طریق تصاویر متحرک کاتونی توجه آنها را به موضوع آموزشی و یا محصول ارائه شده جلب کرد.

هزینه بسیار کمتر موشن گرافیک در بازاریابی

محتوای تصویری انیمیشنی (موشن گرافیکی) را می‌توان توسط یک کامپیوتر به صورت انفرادی در محیط بسیار محدود تولید کرد که از این جهت هزینه‌های آن نیز به مراتب نسبت به فیلم‌برداری واقعی که نیاز به بازیگر زن و مرد، گروه فیلمبرداری، کارشناسان فنی و همچنین کسب اجازه از ارگان‌های مختلف را دارد، بسیار مناسب‌تر خواهد بود.

موشن گرافیک فراتر از بازاریابی

موشن گرافیک یک اثر آنی و تجربه کوتاه و ساده در حین روایت کردن داستان به مخاطب القا می‌کند. محتوایی که دهان به دهان بچرخد و قابل اشتراک گذاری باشد تنها از طریق موشن گرافیک میسر خواهد بود. ممکن است در گذشته افراد با دیدن اشخاص مهم در تبلیغات تلویزیونی به برند مربوطه اطمینان کنند، اما مطالعات نشان می‌دهد که ارتباط برقرار کردن مخاطبین با یک کاراکترِ مجازی بیش از پیش افزایش پیدا کرده است.

نقش یادگیری موشن گرافیک برای بهبود فضای شغلی

در این نوشتار بر آن شدیم که از اهمیت موشن گرافیک در بازاریابی نوین سخن بگوییم. متوجه شدیم که اثرگذاری تبلیغات و انتقال پیام با استفاده از تصاویر متحرک بسیار بیشتر از محتوای متنی و عکسی است. در همین راستا مرکز آموزش تک ارائه دهنده بهترین پکیج‌ها برای یادگیری هرچه بهتر موشن گرافیک و دیگر زمینه‌های مربوط به دنیای مجازی است.

از جمله مزایای دوره‌های آموزشی این سایت می‌توان به چند نمونه زیر اشاره داشت:

  • آموزش صد درصدی تخصصی برای بازار کار
  • جدیدترین مباحث برای کسب شغل‌های پر درآمد
  • پیدا کردن مشتری، افزایش درآمد، مذاکره و قیمت گذاری و ده ها مطالب دیگر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا