وب

راهنمای به روز رسانی وردپرس، پلاگین ها و تم ها – بخش اول

وردپرس یک سامانه ی مدیریت محتوا یا (CMS (Content management system است که به سبب عملکرد عالی که دارد، محبوبیتش همچنان در حال افزایش است. هر چند wordpress نیز مثل هر چیز دیگری، کامل نیست، و نمی تواند همه ی نیاز های مختلفِ مورد انتظار ما را برآورده سازد. به همین دلیل است که پلاگین ها و تم ها وجود دارند.(توصیه می شود دوره آموزشی طراحی سایت و پکیج آموزش طراحی سایت  را مشاهده کنید)

اگر از وردپرس استفاده می کنید احتمالا پلاگین ها و تم هایی را نصب کرده اید تا نیاز های خاص خود را برآورده سازید. هزاران پلاگین و تم در WordPress.org و سایر وب سایت های شخص ثالث وجود دارد اما نصب پلاگین، تم، و یا حتی خودِ وردپرس، گام اول است.

وردپرس یک پروژه ی زنده است و توسعه دهندگان در این سیستم مدیریت محتوا کار می کنند تا یک پلتفرم قابل اطمینان را به ما ارائه دهند. با این وجود، هر نرم افزاری ممکن است مشکلاتی داشته باشد. بعضی از آن ها خطا های کاربر هستند و می توان با ایجاد وردپرس ساده تر برای کاربران، از بروز این مشکلات اجتناب کرد. با این حال، بعضی دیگر، اشکالاتی هستند که در پلاگین ها یا تم های شما بزور می کنند و خود را نشان می دهند. برای استفاده از ویژگی های جدید و یا برای جلوگیری از اشکالات بالقوه یا حذف موارد موجود، باید همه چیز را به روز نگه دارید. به روز رسانی هسته ی ورد پرس و همچنین تم ها و پلاگین ها مهم است، و این چیزی است که در این مقاله به آن پرداخته می شود.

وردپرس و پلاگین ها

چرا به روز رسانی؟

وردپرس و پلاگین ها و تم های آن، مانند هر نرم افزار دیگری که بر روی کامپیوتر شما نصب شده است، یا مانند هر برنامه ی دیگر در دستگاه های مختلف است. توسعه دهندگان، به طور دوره ای، به روز رسانی هایی را ارائه می کنند که ویژگی های جدیدی را ارائه می دهند و یا اشکالات شناخته شده را حل می کنند.

آموزش پیشنهادی برای شما : آموزش طراحی سایت بدون کدنویسی

شاید ویژگی های جدید چیزی نباشد که شما لزوما می خواهید؟ در حقیقت، شاید شما از عملکردی که در حال حاضر دارید راضی هستید و نیازی به موارد بیشتری ندارید؟ با این حال، احتمالا هنوز هم در مورد اشکالات نگران هستید.

اشکالات نرم افزاری می تواند در اندازه ها و شکل های مختلف باشد. یک اشکال می تواند خیلی بزرگ باشد مانند جلوگیری از استفاده از یک افزونه برای کاربران و یا می تواند بسیار کوچک باشد و برای مثال فقط مربوط به بخش خاصی از یک تم باشد. در برخی موارد، اشکالات حتی می توانند سوراخ امنیتی / security holes جدی باشند.

صرف نظر از شدت، باگ های نرم افزار باید اصلاح شوند. پس به عنوان یک کاربر، هنگامی که یک به روز رسانی نرم افزاری برای رفع یک مشکل، منتشر می شود، باید نرم افزار را در اسرع وقت به نسخه های امن و پایدار محصول ارتقا دهید.

همه ی این بحث ها، برای وردپرس و تم ها و پلاگین های آن نیز صدق می کند. به روز رسانی کار دشواری نیست، پس چه چیزی باعث می شود که به روز رسانی را انجام ندهید؟

چگونه بدانیم که به روز رسانی وجود دارد؟

همان طور که قبلا ذکر شد، به روز رسانی نرم افزار ها بسیار مهم است، اما نمی توانیم هر روز کنترل کنیم که آیا نسخه جدیدی برای وردپرس یا یکی از پلاگین ها یا تم های ما در دسترس باشد، مخصوصا اگر از تعداد زیادی از پلاگین ها استفاده می کنیم.

خوشبختانه، اگر یک نسخه جدید از وردپرس در دسترس باشد، ممکن نیست آن را از دست بدهید، زیرا پیامی را در بالای تقریبا همه ی صفحه های پانل مدیریتتان خواهید دید. حتی یک پیام دیگر در پایین این صفحات خواهید دید!

وردپرس و پلاگین ها وردپرس و پلاگین ها

برای پلاگین ها و تم ها، داستان متفاوت است؛ اما اگر پلاگین ها و تم ها در WordPress.org موجود باشند، CMS می تواند به شما بگوید که نسخه ی جدیدی منتشر شده است. همه ی چیزی که باید انجام دهید این است که از بخش «به روز رسانی ها / Updates» در داشبورد وردپرس بازدید کنید.

آموزش پیشنهادی برای شما : آموزش راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در بخش منوی کناری که گزینه ی Updates دیده می شود، خواهید دید که چند پلاگین برای به روز رسانی وجود دارد. این شماره همچنین در نوار بالای صفحه و در تمام صفحات وب سایت در هنگام ورود به سیستم ظاهر می شود. اگر این شماره نمایش داده نمی شود، خبر خوب این است که: وردپرس و تمام پلاگین ها و تم ها به روز هستند!

وردپرس و پلاگین ها

به روز رسانی وردپرس

به روز رسانی وردپرس بسیار مهم است، زیرا توسط میلیون ها نفر از مردم دنیا مورد استفاده قرار می گیرد؛ بنابراین تنها یک سوراخ امنیتی می تواند بر بسیاری از وب سایت ها تاثیر بگذارد.

خوشبختانه، وردپرس متن باز است و نقص امنیتی می تواند به سرعت شناسایی و رفع شود. با این حال، به منظور حفظ امنیت، باید ورد پرس خود را به روز کنید.

برای به روز رسانی وردپرس، باید بعضی از فایل ها را به صورت دستی یا خودکار اضافه، حذف و جایگزین کنید. اگر در هنگام به روز رسانی، مشکلی رخ دهد نصب وردپرس می تواند دچار مشکل شود و مطمئنا این چیزی نیست که شما می خواهید!

به همین دلیل است که قبل از به روزرسانی وردپرس، باید یک نسخه ی پشتیبان تهیه کنید تا مطمئن شوید که می توانید نسخه ی قدیمی که کار می کرده است را بازیابی کنید.

به روز رسانی وردپرس با یک کلیک

از نسخه ۲٫۷، امکان به روز رسانی وردپرس به سرعت و به آسانی با یک کلیک امکان پذیر است. این روش ترجیح داده می شود، زیرا ورد پرس به طور خودکار فایل های درست را دانلود و جایگزین می کند. به این ترتیب، از اشتباهات و افزایش زمان کار، جلوگیری می شود.

برای به روز رسانی وردپرس با یک کلیک، به بخش «به روز رسانی ها» در منوی «داشبورد» بروید. اگر آخرین نسخه ی موجودِ ورد پرس را نداشته باشید، پیام “یک نسخه ی به روزِ وردپرس در دسترس است” را مشاهده خواهید کرد.

با کلیک بر روی دکمه دوم (download)، یک آرشیو ZIP از آخرین نسخه وردپرس را دانلود خواهید کرد. پس از آن، قادر خواهید بود که یک نصب جدید از وردپرس ایجاد کنید و یا به صورت دستی، به روز رسانی را انجام دهید. (به روز رسانی به روش دستی، در بخش دوم این مقاله، توضیح داده می شود).

وردپرس و پلاگین ها

اولین دکمه، روش به روز رسانی با یک کلیک است. اگر بر روی دکمه Update Now کلیک کنید، وردپرس شما را به صفحه دیگری هدایت می کند که پیشرفت کار را به شما اطلاع می دهد: به صورت خودکار، آخرین نسخه را دانلود می کند، پلاگین های شما را غیرفعال می کند، فایل های درست را جایگزین کرده و دوباره پلاگین ها را فعال می کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که فقط چند ثانیه یا چند دقیقه صبر کنید.

تا این جا، به روز رسانی وردپرس با یک کلیک توضیح داده شد. اگر می خواهید با روش به روز رسانی خودکار وردپرس و روش به روز رسانی دستی وردپرس آشنا شوید، با ادامه ی این مقاله در بخش دوم همراه شوید.

همچنین به روز رسانی تم و پلاگین ها نیز در بخش سوم این مقاله توضیح داده می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا