وب

بررسی عملگر های جاوا اسکریپت

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت بسیار گسترده است و دارای تعداد زیادی ویژگی کاربردی است. زمانی که شما شروع به یادگیری جاوا اسکریپت می کنید با تعداد زیادی مفهوم مختلف سر و کار خواهیم داشته که یکی از مهمترین آن ها اپراتور ها یا عملگر های جاوا اسکریپت است. در کنار عملگر های جاوا اسکریپت مفاهیمی مانند محاسبه (Arithmetic)، مقایسه (Comparison) و منطق (Logic) نیز باید بررسی شوند. این موارد همگی به شما کمک می کنند که وارد دنیای پیچیده و در عین حال جذاب جاوا اسکریپت شوید و با استفاده از این مفاهیم دست به کار های شگفت انگیزی بزنید. با ما برای پی بردن به راز های هر یک از این مفاهیم همراه شوید.(توصیه می شود دوره آموزشی طراحی سایت و پکیج آموزش طراحی سایت  را مشاهده کنید)

بررسی مفاهیم محاسبه (Arithmetic)، مقایسه (Comparison) و منطق (Logic)

همانطور که گفته شد زمانی که می خواهید قدم به دنیای جاوا اسکریپت بگذارید باید با چند مفهوم اساسی آشنا شوید. این مفاهیم و آشنایی با آن ها به شما کمک می کند که در آینده در زمان کد نویسی دقیقا بدانید که دستورات شما چه معنا و مفهومی دارد. البته شاید در ابتدا کمی گیج کننده باشند اما اگر کمی تمرین و تکرار کنید می توانید به راحتی از آن ها استفاده کنید.

ما انسان سعی کرده ایم با ایجاد زبان های برنامه نویسی با ماشین ها ارتباط برقرار کنیم و دستورات خود را به آن ها منتقل کنیم تا در نهایت به طرحی که در ذهن داریم برسیم. برای این کار به ماشین ها قدرت محاسبه کردن و مقایسه و در نهایت قدرت استدلال داده ایم. اما برای استفاده از این قدرت ها باید دستورات خود را به زبان ماشین ها یا همان زبان برنامه نویسی ترجمه کنیم. در جاوا اسکریپت دستور ها توسط ما به زبان جاوا اسکریپت ترجمه می شود و مرورگر با خواندن این دستورات نتایج را به ما نشان می دهد.

توضیح بیشتر در مورد عملگر های جاوا اسکریپت

برای توضیح بیشتر از یک مثال استفاده می کنیم و در آن هر یک از عملگر ها و نقش آن ها را مشخص می کنیم:

همانطور که مشاهده می کنید عبارات if و else نشان دهنده دستورات شرطی هستند و / نشان دهنده عملگر محاسباتی تقسیم است. از دیگر عملگر های جاوا اسکریپت استفاده شده در این کد می توان به + که نشان دهنده عملگر محاسباتی جمع و عملگر محاسباتی >= نشان دهنده عملگر مقایسه ای بزرگتر مساوی است. درنهایت نتیجه این مقایسه به صورت true/false نشان داده خواهد شد. به فرآیندی که در این مثال توضیح داده شده است منطق یا استدلال گفته می شود.

محاسبات عملگر های جاوا اسکریپت توسط Arithmetic Operators انجام می شود

برای محاسبات ریاضی در جاوا اسکریپت از عملگر های محاسبه گر استفاده می شود. این عملگر ها شامل عمل جمع (+) ، عملگر تفریق (-)، عملگر تقسیم (/)، عملگر ضرب (*) و عملگر باقی مانده (%) است. در این جا ما برای عملگر جمع از یک مثال استفاده می کنیم. سایر عملگر ها نیز به صورت تقریبا مشابه ای استفاده می شوند:

در اینجا نتیجه ۱۴۰ خواهد شد.

استفاده از عملگر افزایش و کاهش (Increment/Decrement Operators) در جاوا اسکریپت

در برنامه نویسی اصل بر ساده نوشتن و سریع تر نوشتن است. شما گاهی برای تغییر مقدار یک متغیر می توانید به جای استفاده از عملگر های جمع و تفریق از عملگر های افزایش کاهش استفاده کنید. کاری که این عملگر های جاوا اسکریپت انجام می دهند این است که میزان متغیر را به اندازه یک واحد افزایش یا کاهش می دهند. این دو عملگر را به شکل عملگر افزایش ( ++ )  و کاهش ( — ) نشان می دهند. برای هریک از آن ها از یک مثال استفاده می کنیم

عملگر افزایش :

عملگر کاهش :

استفاده از عملگر های مقایسه ای در جاوا اسکریپت

این عملگر های جاوا اسکریپت به شما این امکان را می دهند که مقادیر موجود در دو سمت یک رابطه را با هم مقایسه کنید. به دقت به مثال های زیر دقت کنید. یک متغیر با مقدار اولیه ۱۲ و نام point تعریف کرده ایم.

مقایسه برابر بودن ۱۲ با point با علامت ==

برای مقایسه برابر نبودن دو طرف یک رابطه از علامت =!  استفاده می کنیم

علاوه بر این شما می توانید از علامت های >، <، =< و => برای مقایسه کوچکتر، بزرگتر، کوچکتر مساوی و بزرگتر مساوی استفاده کنید

استفاده از عملگر های منطقی در جاوا

در همه زبان های برنامه نویسی برا تکمیل عملگر های مقایسه ای از عملگر های منطقی استفاده می شود. این عملگر های جاوا اسکریپت نتیجه رابطه را به صورت true و false نشان می دهند. در صورت که حالت مقایسه ما true باشد نیازی به علامت خاصی نیست مانند:

این عبارت یعنی point بزرگتر ۱۲ است و فقط در این صورت است که رابطه درست است و به حالت true در خواهد آمد. همانطور که می بینید ما از علامتی استفاده نکرده ایم چون این عملکرد منطقا درست است.

اما در اینجا ما تعیین کرده ایم که اگر متغیر ما بزرگتر از ۱۲ نباشد رابطه برقرار است و true خواهد شد. تفاوت این عبارت با عبارت بالا علامت ! است.

جمع بندی

عملگر های جاوا اسکریپت سبب می شوند که شما بتوانید بسیاری از دستورات خود را به مرورگر ها منتقل کنید. استفاده درست و به جا از این عملگر های جاوا اسکریپت نیازمند تمرین و کسب تجربه است. مهم ترین نکته این است که شما مفاهیم آن ها را به درستی درک کرده باشید.

 

منبع : طراحی سایت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا