وب

بررسی آرایه های جاوا اسکریپت

آرایه های جاوا اسکریپت یکی از مباحث پیچیده و تخصصی جاوا اسکریپت است. به همین دلیل یادگیری و درک درست آن ها سبب می شود که به عنوان یک فرد حرفه ای در دنیای برنامه نویسی جاوا اسکریپت از شما نام برده شود. تسلط بر این بخش نیازمند تمرین و تکرار و کسب تجربه است. اما قبل از آن شما باید به خوبی مفهوم آرایه های جاوا اسکریپت را درک کنید. در این مقاله آموزشی ما سعی می کنیم این مبحث پیچیده را با مثال های کاربردی به شما آموزش دهیم تا به خوبی کاربرد ها و مفاهیم آرایه های جاوا اسکریپت را درک کنید. برای ورود به دنیای حرفه ای ها با ما همراه باشید. قبل از هر چیزی باید با مفهوم آرایه آشنا شوید.(توصیه می شود دوره آموزشی طراحی سایت و پکیج آموزش طراحی سایت  را مشاهده کنید)

مفهوم آرایه

در برنامه نویسی با این که آرایه بحث نسبتا پیچیده ای است اما می تواند بسیار شیرین نیز باشد. آرایه در واقع متغیری است که در درون خود یک یا چند زیر مجموعه از متغیر ها و مقادیر متفاوت را جای داده است. مثال معروفی وجود دارد که می تواند مفهوم آرایه ها را بهتر به شما توضیح دهد. در این مثال آرایه را همانند دفترچه ای در نظر می گیرند که دارای صفحاتی درون خود است. هر یک از این صفحات شماره ای دارند که نشان دهنده همان نام متغیر های آرایه است. حالا تصور کنید درون این صفحه های شماره گذاری شده اطلاعاتی نیز وجود داشته باشد، این اطلاعات همان مقادیر متغیر های آرایه ها هستند.

آرایه های جاوا اسکریپت مانند همین دفترچه ها هستند که از قبل برای خوانده شدن توسط مرورگر ها تعریف شده اند. به همین دلیل به آرایه های جاوا اسکریپت از پیش تعریف شده یا built-in گفته می شود. به این ترتیب شما به جای نوشتن تمام جزئیات کافی است چند قانون نوشتاری و نحوه استفاده از آرایه ها را یاد بگیرید و مرورگر سایر کار ها را برای شما انجام خواهد داد.

نحوه استفاده از آرایه ها در جاوا اسکریپت

همانطور که گفته شد شما به جای تعیین کل جزئیات باید نحوه نگارش آرایه های جاوا اسکریپت را بیاموزید. برای نگارش آرایه های جاوا اسکریپت دو روش متفاوت وجود دارد. کارکرد این دو روش در عمل یکسان است و برای استفاده از آن ها ابتدا باید متغیر کلی را برای آرایه ها مشخص کنیم و در نهایت متغیر ها و مقادیر را به عنوان زیر مجموعه آن به آرایه نسبت دهیم. روش اول را به عنوان روش استاندارد نگارش آرایه ها می شناسند. اما همیشه اصل خلاصه نویسی در کد نویسی در اولویت است به همین دلیل روش دوم به صورت خلاصه تر نوشته می شود و به آن روش مختصر نویسی آرایه ها گفته می شود.

تعریف آرایه های جاوا اسکریپت به صورت استاندارد

ابتدا به مثال زیر توجه کنید:

خروجی این آرایه به صورت زیر خواهد بود

در این روش ما ابتدا متغیر کلی myArray را با نسبت دادن آن به new Array تعریف کرده ایم. در اینجا باید به یک نکته دیگر نیز اشاره کنیم : کلید آرایه. برای تفکیک متغیر های آرایه ها از علامت [] استفاده می کنیم که به آن کلید آرایه می گویند. به این ترتیب ما متغیر های زیر مجموعه را نیز تعریف کرده ایم و سپس با تعیین رویداد document.write آرایه را فراخوانی کرده ایم.

تعریف آرایه های جاوا اسکریپت به روش مختصر نویسی

در روش دوم تعریف آرایه های جاوا اسکریپت ما از متغیر ها و کلید های تعریف شده به صورت خودکار که در دسترس هستند استفاده می کنیم. در این روش کافی است شما مقادیر مورد نظر خود برای متغیر ها و کلید ها را تعیین کنید و بقیه کار ها توسط مرورگر انجام می شود. به همین سادگی! به مثال زیر دقت کنید:

در صورتی که چنین کدی در مرورگر وارد شود نتیجه به صورت زیر خواهد:

همانطور که می بینید عملکرد این روش کاملا مشابه با روش استاندارد است اما تفاوت این دو روش در این است که مقادیر متغیر های آرایه ها در این روش به صورت خودکار توسط مرورگر تعیین می شوند.

استفاده از متدهای آرایه های جاوا اسکریپت

تا اینجای کار به خوبی با مفهوم آرایه و نحوه استفاده از آن در جاوا اسکریپت آشنا شده اید. حالا می خواهیم کمی بیشتر وارد دنیای حرفه ای ها شویم و نحوه استفاده از متد های آرایه های جاوا اسکریپت را فرا بگیریم. متدها در واقع می توانند آرایه و رفتار آن را کنترل کنند. در اینجا به چند متد مهم و کاربرد های آن ها به صورت مختصر اشاره می کنیم. برای آشنایی بیشتر با آن ها باید تمرین و کسب تجربه داشته باشید.

ترکیب آرایه ها با استفاده از متد concat:

اتصال تمام عناصر و الحاق آن ها در یک رشته متنی توسط متد join :

استفاده از متد pop برای حذف عنصر آخر از یک آرایه و برگردان آن عنصر

toString یک متد دیگر است که می توان از آن به جای join استفاده کرد و عناصر را به یک رشته متنی الحاق کرد:

برای چینش مرتب و به صورت خودکار نتایج آرایه ها می توان از متد محبوب و پر کاربرد sort استفاده کرد

جمع بندی

آرایه های جاوا اسکریپت و کاربرد های آن ها بسیار بیشتر از چیزی است که ما در این مقاله به آن اشاره کردیم. اما ما در این مقاله تا حد ممکن سعی کردیم شما را با نحوه استفاده و مفهوم آن ها آشنا کنیم. برای حرفه ای شدن در برنامه نویسی جاوا اسکریپت شما باید تا حد ممکن تمرین کنید و بر بخش های مختلف آن به خصوص آرایه ها تسلط کافی را پیدا کنید. امیدواریم این مقاله توانسته باشد در این راستا به شما کمک کرده باشد.

 

منبع : طراحی سایت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا