انیمیشن و سه بعدی

طراحی موشن گرافیک ، هنری بی نظیر در صنعت دیجیتال

 طراحی موشن گرافیک ، هنری بی نظیر در صنعت دیجیتال           Motion graphic design, unique art in the digital industry

طراحی موشن گرافیک، هنری بی نظیر در صنعت دیجیتال

طراحی موشن گرافیک یکی از چالش های است که امروزه در کسب و کارهای دیجیتالی به وفور به چشم می خورد. به منظور اینکه شما طراحی موشن گرافیک را انجام دهید باید ابزار و مهارت های خاصی را داشته باشید. اگر که می خواهید در طراحی موشن گرافیک به فرد حرفه ای و قابل اعتمادی تبدیل شوید علاوه بر ابزار و مهارت باید نمونه کارهای افراد مشهور در این زمینه را مورد بررسی قرار دهید و بدانید که ترند سال در رابطه با موشن گرافیک به صورت است و بر اساس آن طراحی موشن گرافیک خود را به روز نمایید.

به صورت کلی باید بگوییم که شما برای آنکه تبدیل به یک طراح حرفه ای در طراحی موشن گرافیک تبدیل شوید باید نکات بسیار زیادی را در کنار آموزش کاربردی و بهینه در نظر بگیرید. در نهایت مهم ترین نکته در طراحی موشن گرافیک تمرین است. شما برای آنکه بتوانید  به عنوان یک طراح حرفه ای در این زمینه فعالیت کنید باید پروژه های بسیاری برای چند بار انجام دهید و اصلاح نمایید.

به چه چیزهای برای طراحی موشن نیاز دارید؟

مهارت طراحی گرافیکی

تمرین ریکاوری ملی پوشان در مرکز ملی فوتبال

طراحی گرافیکی به عنوان هسته مرکزی موشن گرافیک در نظر گرفته نمی شود اما به منظور طراحی موشن گرافیک مورد نیاز است . شما باید بتوانید با نرم افزارهای طراحی گرافیک به سادگی کار کنید. حتی اگر شما بخش دیگری را در کار موشن گرافیک اداره می کنید ، باید بدانید که کاربرد ابزار گرافیکی به چه صورت است.

درک نسبی از انیمیشن

شما باید انیمیشن را بشناسید و به واسطه شناخت بتوانید به عناصر دو بعدی حرکت بدهید. در واقع انیمیشن بیش از آن چیزی است که مطرح می شود. شما برای آنکه بتوانید طراحی موشن گرافیک موفقی را انجام دهید باید شناخت کافی از انیمیشن داشته باشید که بدانید کجا از اغراق استفاده نمایید ، کجا کدام کاراکتر را وارد کنید و در کجا کدام کاراکتر خارج شود. اگر شما طراح موشن گرافیک حرفه ای باشید اما انیمیشن را نشناسید هیچ گاه نمی توانید موشن گرافیک موفقی را طراحی نمایید.

تئوری رنگ ها در طراحی موشن گرافیک

شما باید رنگ ها را درک کنید ، تئوری رنگ ها را بشناسید و بدانید که روانشناسی رنگ ها به چه صورتی عمل میکند . در واقع هر رنگی ایجاد کننده احساس خاصی در مخاطب شما می باشد. اگر که شما رنگ ها را به خوبی نشناسید نمی توانید حس مورد نظر خود را به سادگی به مخاطب انتقال دهید. در رابطه با انتخاب رنگ ها در طراحی موشن گرافیک باید به خوبی فکر کنید. به عنوان مثال اگر که قصد طراحی موشن گرافیک در فصل پاییز را داشته باشید به صورت قطعی از رنگی همانند رنگ آبی یا خاکستری که القا کننده حس زمستان است استفاده نمیکنید.

خلاقانه بیاندیشید

تمرین ریکاوری ملی پوشان در مرکز ملی فوتبال

وظیفه شما به عنوان یک طراح موشن گرافی این است که به عناصر گرافیکی زندگی ببخشید. شما باید به بهترین و خلاقانه ترین روش ممکن این کار را انجام دهید. ممکن است شما در بسیاری از موارد اطلاعات کافی از طرف مشتریان خود نداشته باشید و مجبور شوید از خلاقیت خود به منظور طراحی موشن استفاده نمایید. شما می توانید به واسطه یک ایده ساده طراحی حرفه ای و منحصر به فردی را انجام دهید.

در ادامه به بررسی ترند های طراحی موشن خواهیم پرداخت که به واسطه آن ها می توانید طراحی هایی کاربر پسند و نوین را به بازار ارائه نمایید.

ترند های طراحی موشن گرافیک

ترند های ویژه ای در طراحی موشن به چشم می خورد که به واسطه شناخت آن ها شما می توانید تبدیل به یک فرد موفق در زمینه موشن گرافیک شوید. البته باید به این نکته اشاره نماییم که به هیچ وجه به صورت کورکورانه از تغییرات پیروی نکنید زیرا برخی از این تغییرات یا ترند ها گمراه کننده بوده و شما را از راه اصلی خود دور می نمایند.

شما باید ترند ها را به خوبی بشناسید و به قلب ترند ها دسترسی پیدا نمایید. در نهایت شما می توانید به واسطه شناخت قدرتمند هر یک از این ترند ها در پروژه های ویژه خود از آن ها استفاده نمایید. به یاد داشته باشید که هیچ کسی نمی خواهید طراحی موشن گرافیک ۵ سال پیش را مشاهده کند و همه به دنبال نوین ترین و جدید ترین طراحی ها هستند.

در ادامه به بررسی روند پیشرفت موشن گرافیک و الگوهایی که این ترند ها بر اساس آن ها شکل گرفته اند خواهیم پرداخت .

افکت Glitch

تمرین ریکاوری ملی پوشان در مرکز ملی فوتبال

افکت Glitch یکی از افکت های رایجی است که در طراحی موشن گرافی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع  به افکت Glitch ، افکت قطعی دیجیتالی نیز می گویند. قطعا شما قطعی دیجیتالی را به علت مشکلات و یا خطاهای به وجود آمده در تلویزیون و بازی های ویدئویی مشاهده کرده اید. در نهایت زمانی که تلویزیون یا بازی رایانه ای دچار این خطا می شود ، ساختار نمایش تصویر به هم ریخته و شما قادر نخواهید بود تا تصویر واضحی را در صفحه نمایش خود مشاهده نمایید.

این افکت در سال اخیر توسط برند ها مطرحی مورد استفاده قرار گرفته است. بر اساس گزارشاتی که در شاتراستوک و ادویک وجود دارد از این ترفند برای برند سازی ، بسته بندی ، فیلم و غیره استفاده شده است . در واقع استفاده از این ترفند سبب ایجاد پاراد.اکسیکال می شود . در واقع زمانی که از افکت Glitch استفاده می شود ، صحنه ای نازیبا و ناقص به سمت صحنه ای زیبا و کامل هدایت می شود و این افکت ایجاد حس کامل بودن را و فرایند پیشرفت را تداعی می نماید.

تکنیک Morphing

تمرین ریکاوری ملی پوشان در مرکز ملی فوتبال

این ترند از جمله ترند های کلاسیکی است که امروزه طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده است . در این ترند به اشکال ، اشیاء و یا نماد ها شکل داده می شود.  از این تکنیک در موشن گرافیک هایی که روند آرامی را در طول سناریو خود تجربه می کنند ، به وفور استفاده می شود.

ترکیب دو بعدی و سه بعدی در طراحی موشن گرافیک

تمرین ریکاوری ملی پوشان در مرکز ملی فوتبال

شما به واسطه طراحی سه بعدی قادر خواهید بود تا به فرصت های خلاقانه ای دست پیدا نمایید. در واقع استفاده از قدرت سه بعدی در برخی از موارد تنها راهی است که شما می توانید به واسطه آن برخی از خلاقیت ها را انجام دهید. به صورت قطعی می توان گفت که در سال اخیر از تکنیک سه بعدی در بسیاری از موشن گرافیک های حرفه ای ساخته شده توسط برند ها استفاده شده است .

یکی از ترند های طراحی موشن استفاده ترکیبی از  ویژگی دو بعدی و سه بعدی است . در واقع در این ترند شما فایل سبکتر در کنار ظاهری پیچیده تر خواهید داشت . این روش تجربیات نوینی را برای طراحان موشن گرافیک به ارمغان آورده است . گزارشات نشان می دهد که ترکیب این دو سبک از محبوبیت رو به رشدی برخوردار شده است.

ایجاد Liquid motion در طراحی موشن گرافیک

طراحی موشن گرافیک

در این ترفند از حرکت مایعات برای ساخت موشن گرافی استفاده می شود. در واقع شما در این سبک طراحی اشکال ارگانیکی را دارید که حرکت مایعات را تجربه می نمایند. این تکنیک از جمله تکنیک هایی است که محبوبیتش در حال افزایش بوده و از گذشته نیز مورد استقبال قرار گرفته است. شما با استفاده از این تکنیک در طراحی موشن قادر خواهید بود تا خلاقیت خود را به رخ همه بکشید.

استفاده از رنگ های روشن و برجسته

طراحی موشن گرافیک

استفاده از این سبک رنگ ها سبب می شود تا طراحی موشن گرافیک شما جسورانه تر به نظر برسد. آمار نشان داده است که استفاده از این قبیل رنگ ها در سال گذشته از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار بوده و طراحی دیجیتال را متحول کرده است . شما با استفاده از رنگ ها می توانید شجاعت و جسارت خود را نمایش دهد. یکی از رایج ترین رنگ ها که به عنوان رنگ های روشن و برجسته ، رنگ بنفش می باشد . علاوه بر این شما می توانید از رنگ های سال و رنگ های رایج برای طراحی موشن خود استفاده نمایید.

استفاده از رنگ های پاستلی در طراحی موشن گرافیک

طراحی موشن گرافیک

یکی از رایج ترین پالت های رنگی که در طراحی موشن گرافیک مورد استفاده قرار می گیرد رنگ های پاستیلی می باشند. این رنگ ها با تناژ ملایمی که دارند اکثرا افراد را به یاد بچگی های خود و رنگ پاستیل می اندازد. در واقع استفاده از این رنگ ها تداعی کننده حس نوستالژیک برای افراد است.

استفاده از گرادیانت در طراحی موشن گرافیک

گرادیانت ها یا انتقال های رنگ در دنیای طراحی دارای سلطنت و محبوبیت مخصوص به خود هستند. در واقع استفاده از گرادیانت ها سبب شده است که سطح دو بعدی از حالت خشک خود خارج شده و کمی حجم را به خود اختصاص بدهد. استفاده از گرادیانت ها توسط اینستاگرام ، استریپ و غیره محبوبیت این تکنیک را به صورت چشمگیری افزایش داده است .

سعی کنید در طراحی موشن به صورت اغراق آمیز از گرادیان ها استفاده ننمایید و طراحی شما تنها روندی طبیعی و ملایم از تغییرات را نشان دهد. گرادیان به عنوان عنصری که افزایش عمق در طراحی را سبب می شود امروزه در طراحی موشن گرافیک به وفور مورد استفاده قرار میگیرد.

استفاده تایپوگرافی

تایپوگرافی در طراحی موشن گرافی یکی از سبک های کلاسیک به شمار می رود که توسط بسیاری از افراد مورد استفاده قرار گرفته است . تایپوگرافی در طراحی موشن از انواع متفاوتی برخوردار است که هر کدام از آنها سبب ایجاد سبک های طراحی منحصر به فردی می شوند.

تایپوگرافی کلاژ :

در این نوع تایپو گرافی از گرافیک و تصاویر درون حروف استفاده می شود. در واقع گنجاندن تصاویر در داخل متن جذابیت بی نظیری در طراحی موشن را باعث می شود.

تایپوگرافی لایه ای :

این تایپوگرافی از جمله تایپوگرافی های است که به صورت رایج مورد استفاده قرار میگیرد. این تایپو گرافیک به واسطه عناصر سه بعدی لایه بندی شده و به بینندگان حجم را نشان می دهد.

تایپوگرافی متحرک:

در واقع این نوع تایپوگرافی از جمله تایپوگرافی هایی است که با انیمیشن ترکیب می شود. در واقع به واسطه این تکنیک جلوه بصری ایجاد می شود و کلمات حرکت می نمایند این سبک از جمله سبک هایی است که شما می توانید به سادگی با استفاده از آن به طراحی موشن  خود جذابیت ببخشید. در این سبک یک کلمه از کلمه دیگری نشأت گرفته و نمایش داده می شود.

استفاده از گیف

طبق گزارشات متفاوتی که توسط شاتراستاک و سایر ارائه دهندگان وکتور و ابزارهای گرافیکی ارائه شده است ، گیف ها طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده اند. استفاده از GIF در شبکه های اجتماعی به وفور قابل مشاهده است . GIF  ها از جمله طراحی های گرافیکی هستند که کاربران را سرگرم و درگیر می کنند و با توجه به علاقه کاربران به مشاهده مطالب و تصاویر در زمان کوتاه ، GIF ها طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده اند. به همین جهت شما می توانید از ویژگی گیف ها استفاده نمایید تا به واسطه آن ها توجه کاربران هدف خود را جلب نمایید.

استفاده از جزئیات یا تعاملات جزئی

اگر که شما به طراحی های موشن که امروزه وجود دارد توجه کنید متوجه می شوید از برخی از عناصر و جزئیاتی که شاید به صورت عادی مورد استفاده قرار نگیرند و به چشم نیایند به منظور تعامل استفاده شده است. در واقع این ترند به این دلیل در طراحی موشن گرافیک ظهور پیدا کرده است که بتواند به واسطه حرکت های کاراکتر های ظریف توجه کاربر را به شیء که اهمیت بسیاری دارد جلب نماید.

در واقع در این ترند در طراحی موشن شما کاراکتر های خاصی را مورد استفاده قرار می دهید تا توجه کاربر را با ظرافت هرچه تمام تر به سمتی که هدف طراحی موشن گرافیک است هدایت نمایید. موشن گرافیک های مشهور بسیاری از این ترفند استفاده کرده اند.

در نهایت باید بگوییم که برای آنکه بتوانید یک طراحی موشن حرفه ای را انجام دهید باید نکات بسیاری را در کنار آموزش موشن گرافیک در نظر داشته باشید. در واقع کار طراحی موشن گرافیک ، کاملا چند وجهی بوده و شما در زمینه های متفاوت باید مهارت خود را افزایش دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا