ما را بیابید

نشانی
خیابان ۱۲۳
نیویورک، نیویورک ۱۰۰۰۱

ساعت کاری
شنبه تا چهارشنبه: ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر
پنجشنبه و جمعه: ۱۱ صبح تا ۳ بعد از ظهر

وب

آموزش طراحی وب سایت

آموزش طراحی وب سایت

آموزش طراحی وب سایت بحثی است که امروزه بسیار فراگیر شده و مورد محبوبیت خاصی میان جوانان قرار گرفته شده است. در واقع برنامه نویسی تحت وب را طراحی وب سایت می نامند. برای آن که بتوانید در بحث طراحی سایت موفق شوید کافی است یک دوره آموزش حرفه ای را طی کنید. آموزش طراحی وب سایت به شما کمک می کند بتوانید هر گونه وب سایتی را طراحی نمایید. لازم به ذکر است طراحی سایت یکی از مشاغلی است که اگر در آن به سطح حرفه ای برسید می توانید درآمد بسیار خوبی را کسب نمایید.(توصیه می شود دوره آموزشی طراحی سایت و پکیج آموزش طراحی سایت  را مشاهده کنید)

شاید شما توجه کرده باشید که اگر قصد داشته باشید به کسی یا شرکتی بگویید برای شما یک وب سایت طراحی کند هزینه ای زیاد را باید برای این مهم بپردازید اما اگر به برنامه نویسی علاقه مند هستید می توانید با یادگیری مطالبی که در ادامه خواهیم گفت در یک مدت زمان نه چندان طولانی خود یک طراح وب سایت شوید و علاوه بر برآورده کردن نیازهایی از این دست برای خود بتوانید برای کسب درآمد نیز قدم بردارید.

نقش برنامه نویسی در طراحی وب سایت

اولین و مهم ترین گام برای طراحی سایت آموزش و یادگیری یک زبان برنامه نویسی می باشد. شاید از خود بپرسید زبان برنامه نویسی چیست؟ زبان برنامه نویسی هم مانند هر زبان زنده ی دیگری که به آن سخن می گوییم یک زبان است و قواعد و قوانین خاص خودش را دارد. شما برای آنکه بتوانید به ایتالیا سفر کنید و یک سفر خوب داشته باشید لازم است ایتالیایی بدانید البته این یک مثال است تا درک شما از زبان برنامه نویسی به خوبی روشن شود.

آموزش پیشنهادی برای شما : آموزش طراحی سایت از ۰ تا ۱۰۰

برای سفر به دنیای برنامه نویسی شما باید یک یا چند زبان برنامه نویسی را نه تنها به خوبی بدانید بلکه تسلط خوبی نیز در آن زبان یا زبان ها داشته باشید. زبان های برنامه نویسی زیادی در حال حاضر وجود دارند که برای طراحی سایت مورد استفاده قرار می گیرند اما به طور کلی و عمده زبان های برنامه نویسی تحت وب برای طراحی وب سایت به دو دسته تقسیم می شوند:

• زبان برنامه نویسی سمت کاربر
• زبان برنامه نویسی سمت سرور

یک برنامه نویس موفق در حوزه طراحی وب سایت برنامه نویسی است که بتواند بر هر دو مسئله تسلط کافی و خوب داشته باشد. معمولا در پروژه های کوچک هر دو مسئولیت را یک نفر به عهده می گیرد اما در پروژه های عظیم و بزرگ ممکن است هر بخش به یک طراح سپرده شود.

حال قصد در آموزش طراحی وب سایت داریم به توضیح این دو موضوع بپردازیم:

در طراحی وب سایت زبان برنامه نویسی سمت کاربر چیست؟

برنامه نویسی سمت کاربرClient Side Programming در واقع اینکه محتوای تولید شده برای یک وب سایت چگونه به نمایش درآیند وظیفه ی زبان برنامه نویسی سمت کاربر است. برای اینکه این مسئله را بتوانید بهتر و به خوبی درک کنید باید بدانید در طراحی وب سایت صفحات وب دارای ساختار هایی هستند و رنگ ها و نوشته ها و فونت ها هر کدام به گونه ای در صفحات وب به نمایش در می آیند. در واقع می توانیم بگویم زبان سمت کاربر یعنی شما در صفحات وب محتوا را به چه صورت می بینید و آن محتوا چگونه نمایش داده می شوند. اگر بخواهیم زبان های مربوط به حوزه سمت کاربر را بگوییم می توانیم از HTMLوCSS و JavaScript نام ببریم.

زبانی که در طراحی وب سایت پایه اصلی صفحات وب که ساختاری و چارچوب کلی یک صفحه وب را مشخص می کند زبان HTML می باشد در ادامه مفصل تر به این زبان خواهیم پرداخت. CSS را در واقع برای نمایش عناصر ظاهری مانند رنگ نوشته ها و فونت آن ها یعنی رنگ و نوع فونت ها به کار می برند. خب تا به این جا به طور مختصر این دو زبان را شناختیم اما شاید از خود بپرسید پس چگونه وقتی ماوس را در صفحات وب حرکت می دهیم به طور مثال یک فونت بزرگ می شود؟ یا بر روی یک عکس علامتی ظاهر می شود؟ و یا اینکه یک دکمه در یک صفحه وب چگونه فشرده می شود؟ این وظیفه را Java Script به عهده دارد. حال در ادامه قصد داریم برای طراحی سایت در رابطه با زبان های سمت کاربر توضیح مفصلی را ارائه دهیم.

HTML چیست؟

HTML مخفف شده ی HyperText Markup Language می باشد. این اصطلاح به معنی زبان نشانه گذاری فرامتنی است. اولین قدم برای ورود به دنیای برنامه نویسی یادگیری HTML می باشد. این زبان بسیار ساده است و در عین سادگی بسیار پرکاربرد می باشد در حال حاضر بهترین نسخه ای که از HTML می توان برای برنامه نویسی صفحات وب سایت مورد استفاده قرار داد HTML5 است.

آموزش طراحی وب سایت

این زبان برای آنکه بتوانید قسمت های مختلف صفحات وب سایت را بخش بندی کنید و همچنین اجزای تشکیل دهنده ی یک صفحه وب را به خوبی تفکیک سازی کنید مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از برنامه نویسان بزرگ دنیا اعتقاد دارند HTML یک زبان برنامه نویسی قابل قیاس با زبان های برنامه نویسی دیگر نیست چرا که تنها با استفاده از تگ هایی می توان برای نمایش صفحات وب از آن استفاده کرد و در واقع محاسبات یا پیچیدگی خاصی ندارد.

 CSS چیست؟

بعد از آن که با تگ های HTML صفحات وب سایت خود را ساختید حال نوبت آن است تا روی زیبا سازی و یک طراحی اصولی برای طراحی سایت خود کار کنید برای موفقیت در این مرحله شما نیازمند آموزش و یادگیری زبان CSS می باشید. برای آنکه بتوانید به سایت خود یک استایل مناسب و زیبا بدهید باید روی CSS نیز تسلط کافی داشته باشید. در واقع بیاید فرض کنیم طراحی وب سایت مانند ساختن یک ساختمان است با HTML شما پی ریزی و سازه ی اصلی ساختمان را تشکیل داده اید اما ساختمان شما زیبایی خاصی ندارد بنابراین نیازمند اصولی هستید تا بر روی زیبا سازی و استایل نیز کار کنید.

آموزش پیشنهادی برای شما : آموزش طراحی سایت از ۰ تا ۱۰۰

برای استایل دهی به صفحات وب در طراحی سایت از CSS استفاده می کنیم که مخفف شده ی اصطلاح Cascading Style Sheets می باشد. این زبان صفحات خام HTML را زیباسازی می کند. امروزه در طراحی سایت CSS جز جدایی ناپذیر این حوزه می باشد. در واقع هر بخش یا هر تگ از HTML را شما می توانید به وسیله ی CSS استایل دهی کنید. یعنی رنگ نوشته ها یا فونت و اندازه ی آن ها و دیگر مسائل از این دست را کنترل کنید.

جاوا اسکریپت چیست؟

نقش جلوه های بصری در سریال ها و یا فیلم های سینمایی را می دانید. در طراحی وب سایت بعد از زیبا سازی صفحات خامی که به وسیله HTML ساخته شدند حال باید جلوه های بصری را نیز به صفحات وب سایت خود اضافه کنید. برای بهره مندی از این موضوع از Java Script کمک می گیرید. بیاید با یک مثال Java Script را بهتر درک کنیم.

آموزش طراحی وب سایت

همه ی ما می دانیم در طراحی وب سایت علامت سه نقطه یا سه خط تیره کوچک که در بالای صفحات مشاهده می کنیم یک جلوه ی بصری است و وقتی نشانگر ماوس را روی این علامت به حرکت در می آورید یک منو برای شما باز می شود یا با کلیک بر روی این علامت یک منو برای شما باز می شود. چه زبانی مسئولیت این موضوع را عهده دار است؟ بله JavaScript یکی از معروف ترین زبان های حوزه طراحی وب سایت است که کاری هایی از این دست را انجام می دهد.

از دیگر کارهایی که با جاوا اسکریپت می توان انجام داد می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

• ظاهر یک وب سایت و مانور روی تگ های HTML را می توان با جاوا اسکریپت کنترل کرد.
• منو ها و لیست ها و یا تقویم های کوچک ظاهری و دیگر بخش های تعاملی را می توان با جاوا اسکریپت ساخت.
• با جاوا اسکریپت می توانید داده ها را به صورت های مختلف ماننند چارت یا نمدار نمایش دهید.
• عملیات لینک کردن و یا اضافه کردن داده ها از دیگر سایت ها را می توان با جاوا اسکریپت عملی کرد.
• در طراحی سایت اگر مشکلی در صفحات وب باشد می توانید قبل از آن که به سمت سرور ارجاع داده شود با جاوا اسکریپت آن را چک کنید.

و از این قبیل مسائل کار هایی هستند که با جاوا اسکریپت می توانید انجام دهید. البته باید بدانید جاوا اسکریپت با زبان برنامه نویسی جاوا کاملا متفاوت می باشد.

در این قسمت از مقاله طراحی وب سایت باید یک نکته ی اساسی را برای شما شرح دهیم و آن این است:

به طور کلی سایت ها را از لحاظ ارتباط با کاربر می توان به دو دسته تقسیم کرد:

• وب سایت ایستا: در این گونه سایت شما فقط اطلاعاتی را در اختیار کاربر قرار می دهید و برای طراحی وب سایت که به صورت ایستا می باشد می توان به همان زبان های سمت کاربر اکتفا کرد. در واقع در طراحی سایت اگر کاربر نتواند با وب سایت در تعامل باشد مانند وب سایت شخصی یک هنرمند که فقط اطلاعاتی در آن به کاربر ارائه می شود به این گونه وب سایت ها ایستا می گویند.
• وب سایت پویا: در طراحی سایت حال اگر کاربر بتواند با وب سایت ارتباط برقرار کند یا با آن در تعامل باشد مانند یک وب سایت فروشگاهی به چیزی غیر از زبان های برنامه نویسی سمت کاربر نیاز است تا بتوان این تعامل و ارتباط را برقرار کرد.
برای به هدف رسانی این منظور از زبان های سمت سرور استفاده می شود.

در طراحی وب سایت زبان برنامه نویسی سمت سرور چیست؟

در بحث طراحی سایت گفتیم که زبان برنامه نویسی سمت کاربر در واقع مسئولیت قسمت های ظاهری صفحات وب را به عهده دارد اما حال اگر کاربر بخواهد با وب سایت در ارتباط و تعامل باشد مثلا در وب سایت ثبت نام کند و یا هر چیز دیگر باید محاسبات و اعمالی صورت بگیرد که در سمت سرور باشد و از دید کاربر پنهان باشد برای این مهم از زبان های برنامه نویسی سمت سرور استفاده می کنیم.

آموزش طراحی وب سایت

وظیفه زبان برنامه نویسی سمت سرور در طراحی سایت این است که محاسبات و اموری داینامیک و پویای سمت سرور را مثل ثبت نام در سایت و یا ورود به پنل کاربری و یا نظردهی و غیره را به گونه ای انجام دهد که از دید کاربر پنهان باشد. زبان های معروفی برای طراحی وب سایت تحت عنوان زبان های برنامه نویسی سمت سرور وجود دارند که در این میان می توان به ASP.NET–PHP– پایتون- پرل – جاوا و غیره اشاره کرد.

در طراحی سایت زبان برنامه نویسی ASP.NET چیست؟

ASP.NET در طراحی وب سایت مخفف شده ی اصطلاح Active Server Page یعنی همان صفحات فعال تحت سرور می باشد. در سال ۲۰۰۲ شرکت مایکروسافت اولین نسخه از این زبان را تحت فریم ورک دات نت منتشر کرد. این زبان برای ایجاد صفحات پویا منتشر شده و کاربرد دارد. همچنین می توانیم بگوییم یکی از قوی ترین زبان های موجود برای تولید اپلیکیشن های وب همین زبان برنامه نویسی می باشد. اپلیکیشن های وبی که توسط ASP.NET ساخته می شوند در پایگاه داده sql server در سرور های سیستم عامل ویندوز قابلیت اجرا دارند.

در طراحی سایت زبان برنامه نویسی PHP چیست؟

از معروف ترین زبان های حال حاضر برای برنامه نویسی تحت سرور می توان به PHP اشاره کرد. پایگاه داده ای که برای این زبان مورد استفاده قرار می گیرد sql server می باشد. برنامه های تحت وبی که با PHP نوشته می شوند هم در لینوکس و هم در ویندوز قابلیت اجرا دارند. برای ساخت CMS های آماده از این زبان استفاده شده است. در واقع می توانیم بگوییم PHP یک زبان عمومی می باشد.

در طراحی وب سایت اگر می خواهید موفق شوید می توانید با صرف زمانی اندک (مثلا یک سال البته به تلاش تان بستگی دارد) به یک توسعه دهنده یا طراح سایت حرفه ای تبدیل بشوید و درآمد های میلیونی داشته باشید که لازم است بر هر دو بخش هم زبان های برنامه نویسی سمت کاربر و هم سمت سرور تسلط کافی داشته باشید اما اگر در یک بخش حرفه ای تر باشید یا علاقه ی بیشتری داشته باشید می توانید سریع تر به موفقیت در این مسیر برسید.

آموزش تک
نویسندهآموزش تک

دیدگاهتان را بنویسید