وب

جاوا اسکریپت چیست؟

جاوا اسکریپت چیست؟

جاوا اسکریپت (JS) یک مفسر یا کامپایلر همزمان (JIT)، به زبان انگلیسی: Just in Time Compiler، و یک زبان برنامه نویسی با توابع کلاس اول است. بیشترین شهرت جاوا اسکریپت به عنوان زبان اسکریپت برای صفحات وب است؛ اما بسیاری از محیط های غیر مرورگر نیز از آن استفاده می کنند، مانند node.js و Apache CouchDB. جاوا اسکریپت همچنین یک زبان اسکریپت پویا، مبتنی بر پروتوتایپ، چند پارادایم، پوسته گرا، شی گرا، دستوری و با وابستگی کم به نوع (Weakly typed) است.(توصیه می شود دوره آموزشی طراحی سایت و پکیج آموزش طراحی سایت  را مشاهده کنید)

اگرچه در بین بسیاری از کاربران محتمل است، اما نباید JavaScript را با زبان برنامه نویسی Java اشتباه بگیرید. اگرچه هر دوی جاوا و جاوا اسکریپت در ایالات متحده و سایر کشورها با برند تجاری اوراکل ثبت شده اند، با این حال، این دو زبان برنامه نویسی، شکل، معنا و استفاده بسیار متفاوتی دارند.

جاوا اسکریپت واقعا چیست؟

جاوا اسکریپت (“JS” به صورت کوتاه) یک زبان برنامه نویسی پویا است که در هنگام اعمال به یک سند HTML می تواند تعامل پویا را در وب سایت ها فراهم کند. این زبان برنامه نویسی، توسط Brendan Eich، یکی از بنیان گذاران پروژه موزیلا، در بنیاد موزیلا و شرکت موزیلا ابداع شد.

جاوا اسکریپت فوق العاده و همه کاره است و شما می توانید با عملکرد های کوچک، گالری عکس، طرح های نوسانی، کلیک و … شروع کنید. با کسب تجربه هر چه بیشتر، شما قادر خواهید بود بازی ها، گرافیک های متحرک ۲D  و ۳D، برنامه های مبتنی بر پایگاه داده و خیلی چیزهای دیگر را ایجاد کنید!

خود JavaScript نسبتا جمع و جور و در عین حال خیلی انعطاف پذیر است. توسعه دهندگان، انواع گوناگونی از ابزار ها را روی زبان اصلی جاوا اسکریپت نوشته اند و تعداد زیادی از قابلیت های اضافی را روی آن پیاده کرده اند. این ابزار ها و قابلیت ها شامل موارد زیر است:

رابط برنامه نویسی نرم افزار های مرورگر یا APIs – API های ساخته شده در مرورگرهای وب، قابلیت هایی مانند ایجاد HTML پویا و تنظیم سبک CSS، جمع آوری و ویرایش ویدئو از وبکم کاربر یا تولید گرافیک ۳D  و نمونه های صوتی را فراهم می کند.

API های Third-party – به توسعه دهندگان این اجازه را می دهد تا قابلیت هایی از سایر ارائه دهندگان محتوا مانند توییتر یا فیس بوک در سایت های خود قرار داده و ترکیب کنند.

چارچوب های Third-party و کتابخانه ها – شما می توانید کتابخانه ها را به HTML خود اعمال کنید تا بتوانید سایت ها و برنامه های کاربردی را به سرعت ایجاد کنید.

از آنجا که این مقاله فقط به عنوان مقدمه ای ساده برای جاوا اسکریپت است، ما در این مرحله با جزییات در مورد تفاوت بین زبان اصلی جاوا اسکریپت و ابزارهای مختلف ذکر شده در بالا نمی پردازیم. در بخش های بعدی می توانید همه چیز را با جزئیات، در مورد جاوا اسکریپت یاد بگیرید.

جاوا اسکریپت چیست؟

پیشینه جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت در سال ۱۹۹۵ به عنوان راهی برای اضافه کردن برنامه ها به صفحه های وب در مرورگر Netscape Navigator معرفی شد. از آن زمان به بعد، این زبان توسط سایر مرورگر های گرافیکی مورد استفاده قرار گرفته است. این زبان برنامه نویسی، برنامه های کاربردی مدرن وب را قادر می سازد تا به طور مستقیم و بدون انجام بارگذاری مجددِ یک صفحه و به طور مستقیم کار کنند. جاوا اسکریپت در وب سایت های سنتی تر نیز برای استفاده از اشکال مختلف، به طور تعاملی و به صورت هوشمندانه ای استفاده می شود.

دوباره یادآوری می شود که توجه داشته باشید جاوا اسکریپت تقریبا هیچ ارتباطی با زبان برنامه نویسی به نام جاوا ندارد. وقتی جاوا اسکریپت معرفی شد، زبان جاوا پیش تر به بازار عرضه شده بود و محبوبیت زیادی پیدا کرده بود.

پس از استفاده جاوا اسکریپت در خارج از Netscape، یک سند استاندارد برای توصیف نحوه کارکرد زبان جاوا اسکریپت به کار گرفته شد تا نرم افزار های مختلفی که ادعا می کردند از جاوا اسکریپت پشتیبانی می کنند، بتوانند با یک زبان صحبت کنند. این استاندارد، استاندارد ECMAScript نام گرفت زیرا، سازمان بین المللی Ecma این استاندارد را به کار برد. در عمل، اصطلاح ECMAScript و جاوا اسکریپت را می توان به جای هم استفاده کرد چرا که آنها دو نام برای یک زبان برنامه نویسی هستند.

استاندارد جاوا اسکریپت، استاندارد ECMAScript است. جاوا اسکریپت در مدت کوتاهی با پیشرفت های غیر قابل انکاری همراه بود، و در سال ۲۰۰۹ نسخه جدید و بسیار بهبود یافته ای منتشر شد. از سال ۲۰۱۲، تمام مرورگرهای مدرن به طور کامل از ECMAScript 5.1 پشتیبانی می کنند. مرورگرهای قدیمی تر از حداقل ECMAScript 3 پشتیبانی می کنند. در تاریخ ۱۷ ژوئن ۲۰۱۵، ECMA International نسخه ششم، نسخه ECMAScript، ECMAScript 2015 را منتشر کرد. از آن به بعد، استانداردهای ECMAScript بر روی چرخه انتشار سالانه قرار دارند و از آن زمان به بعد هر ساله به روز رسانی های جدید با تغییرات کوچکی منتشر می شود. این مستندات به آخرین پیش نویس نسخه اشاره دارد که در حال حاضر ECMAScript 2019 است.

واقعیت این است که زبان های برنامه نویسی در حال تحول هستند و مرورگرها باید به طور مداوم به روز نگه داشته شوند؛ پس اگر از مرورگر قدیمی استفاده می کنید، ممکن است مرورگر شما، از همه ویژگی های برنامه نویسی جدید پشتیبانی نکند. با این حال، مرورگر های جدید هنوز می توانند برنامه های قدیمی را اجرا کنند.

در نظر داشته باشید که مرورگر های وب، تنها سیستم عامل هایی نیستند که JavaScript استفاده می کنند. برخی از پایگاه های داده، مانند MongoDB و CouchDB، از زبان جاوا اسکریپت به عنوان زبان برنامه نویسی و زبان پرس و جو ” query ” استفاده می کنند. چندین سیستم عامل برای برنامه نویسی دسک تاپ و سرور، به ویژه Node.js project ، محیطی برای برنامه نویسی جاوا اسکریپت در خارج از مرورگر ها فراهم می کنند.

در پایان لازم به یاد آوری است که، HTML و CSS زبان نشانه گذاری هستند. زبان نشانه گذاری برای توصیف و تعریف عناصر در یک سند استفاده می شود؛ اما جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی است؛ زبان های برنامه نویسی برای ارتباط دستورالعمل ها با یک ماشین استفاده می شوند. زبان های برنامه نویسی را می توان برای کنترل رفتار ماشین و بیان الگوریتم استفاده نمود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا