طراحی و گرافیک

تولیدکننده موشن گرافیک کیست؟ چه می‌کند و به چه مهارتهایی نیاز دارد؟

طراح موشن گرافیک کیست و چه می‌کند؟

از آنجا که امروزه حیطه استفاده از موشن گرافی بسیار گسترده شده است و از آن در تلویزیون، فیلم، تبلیغات تجاری و دیگر موارد استفاده می‌شود، تولیدکننده موشن گرافیک کسی است که در ساخت  و طراحی گرافیک متحرک تبحر دارد. چه شما یک هنرمند مبتدی و چه موشن گرافیست حرفه‌ای باشید، این مهارت به شما امکان می‌دهد در این بازار پر رونق و پرطرفدار سود کسب کنید و در رسانه‌ها و مجموعه‌های مختلف مشغول به کار شود!

مهارت‌های لازم برای تولیدکننده موشن گرافیک

در ادامه این مطلب ۱۰ مهارت حیاتی را که یک فرد به عنوان موشن گرافیست باید داشته باشد یا به آن دست پیدا کند را بررسی کرده‌ایم. مهارت‌ها و مشخصات گفته شده به شما کمک می‌کند تا سطح کاری خود این زمینه را به طرز چشمگیری ارتقاء دهید. برای این کار از پکیج آموزش موشن گرافیک هم می‌توان استفاده کرد.

مهارت‌های طراحی گرافیک

 این مورد از مهارت‌های لازم برای تولیدکننده موشن گرافیک ممکن است به نظر بی فایده برسد، اما هنوز هم دارای اهمیت بسیاری است؛ زیرا از اهمیت بالایی برای نحوه طراحی موشن گرافیک و تبدیل شدن به یک طراح گرافیک خوب برخوردار است. همچنین موشن گرافی در واقع جان بخشیدن به ویژگی‌های گرافیکی از طریق انیمیشن است. کسب دانش در زمینه طراحی گرافیک به شما این امکان را می‌دهد که کار طراحی حرکت را بهتر پیش ببرید.

مطمئناً اگر شما در استودیویی در زمینه تولید موشن گرافیک مشغول به کار شوید، خواهید فهمید که بخش عمده‌ای از وظیفه شما گرفتن عناصر مجازی از یک طرح گرافیکی و ایجاد یک قطعه متحرک گرافیکی خواهد بود. برای همین طراحی گرافیک اهمیت ویژه دارد.

مهارت‌های در زمینه هنر سنتی

داشتن دانش کافی از هنر سنتی در طی مراحل طراحی شما بسیار مفید است و می‌تواند بهترین راه را برای برقراری ارتباط طراحی حرکتی خود به مخاطب به شما ارائه دهد. در اکثر قطعات موشن گرافیک ترسیم طرح ایده‌های خود بر روی کاغذ همیشه آسان‌تر از ساختن آن در کامپیوتر است. با این توانایی طرح‌ها را می توان خیلی سریعتر کشید و به شما این امکان را می‌دهد که به عنوان تولیدکننده موشن گرافیک به ایده‌های مختلف فکر کنید، در نهایت سرعت کار خود را بالا ببرید.

 درک درستی از انیمیشن

به عنوان یک طراح موشن گرافیک، شما باید بتوانید عناصر ۲ بعدی را از طریق حرکت زنده کنید. برای انجام این کار باید از انیمیشن استفاده کنید، انیمیشن در حرکت گرافیکی فراتر از تنظیم چند فریم کلیدی است. اصول انیمیشن به همان اندازه که برای یک انیماتور شخصیت کاربرد دارد، برای یک تولیدکننده موشن گرافیک هم از اهمیت برخوردار است. شما باید بدانید که در کجا  لازم است اغراق کنید، سادگی طراحی کجا به درد شما می‌خودر یا اینکه چه نوع زمان‌بندی بهترین عملکرد را دارد. شما ممکن است بهترین طراحی را داشته باشید ، اما اگر انیمیشن خوبی نداشته باشد می‌تواند طراحی موشن گرافیک توسط شما را مختل کند.

مهارت‌های طراحی سه بعدی (۳D_Design)

اخیراً  عناصر سه بعدی در موشن گرافیک راه پیدا کرده‌اند و بیشتر و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان یک تولیدکننده موشن گرافیک می‌توانید از این مهارت برای طراحی یک آرم سه بعدی، مقدمه‌ای برای یک نمایش تلویزیونی، تبلیغاتی و موارد دیگر استفاده کنید. در واقع  شما باید این مهارت را داشته باشید تا بتوانید با صنعت در حال پیشرفت موشن گرافیک همراه باشید.

بسیاری از برنامه‌های ۳D برای کار وجود دارد که می‌توان یکی از آنها را انتخاب کرد، این شما هستید که باید برای یادگیری یکی وقت بگذارید. شما نباید فقط به طراحی حرکت ۲ بعدی محدود شوید، دانش خود را در زمینه طراحی سه بعدی را هم که گسترش دهید و فرصت‌های شغلی بیشتری برای شما ایجاد می‌شود.

شناخت تایپوگرافی

از تایپوگرافی بسیار در موشن گرافیک استفاده می شود. شما به عنوان تولیدکننده موشن گرافیک نیاز به درک تایپوگرافی دارید. اینکه چه ویژگی‌های مجازی یک نوع متن را تشکیل می‌دهد، چه تعریف‌هایی را برای طراحی فراهم می‌کند و آسان‌ترین چیز برای مخاطب جهت خواندن است. حروف چاپی مناسب می‌تواند موشن گرافیک شما را به سطح  سه بعدی برساند.

تفکر خلاقانه

وظیفه شما به عنوان طراح موشن گرافیک زنده کردن یک عنصر گرافیکی است. همچنین وظیفه شماست که بهترین راه را برای این کار بدانید. شما ممکن است با اطلاعات بسیار کمی از مشتری کار کنید و ایده آن روشن نباشد. اینجاست که خلاقیت وارد عمل می ش ، شما می‌توانید یک ایده ساده بگیرید و آن را به یک موشن گرافیک پیچیده و جذاب تبدیل کنید.

درک نظریه رنگ‌ها

در  اغلب موشن گرافیک‌ها از رنگ استفاده می‌شود. شما به عنوان یک تولیدکننده موشن گرافیک باید درک کاملی از تئوری رنگ و حالات و احساسات مختلف که رنگ‌ها  به مخاطب منتقل می‌کنند، داشته باشید. به عنوان مثال، اگر در حال ساخت یک قطعه موشن گرافیک در مورد پاییز هستید، نباید از رنگهای آبی، خاکستری و سفید که القا کننده حس زمستان است، استفاده کرد.

ارتباط بین فردی

حتی اگر این مهارت مربوط به مهارت‌های واقعی طراحی شما نباشد، اما به همان اندازه مهم است. آغاز شناخت و فعالیت شما به عنوان تولیدکننده موشن گرافیک، در ارتباط خلاصه می‌شود. این ارتباط می‌تواند با مشتری یا مدیر شما معنی شود. یک طراح گرافیک حرکتی باید بتواند ایده‌ها و مفاهیم خود را به روشنی به مشتری یا کارفرما بیان کند. مشتری‌ها معمولاً طراح نیستند، بنابراین این شما هستید که می‌توانید ایده های خود را به روشی قابل فهم و روشن به آنها منتقل کنید.

مهارتهای فنی

 موشن گرافیک امروزی روی کامپیوتر انجام می شود، بنابراین مهم است که شما مهارت فنی داشته باشید تا بتوانید خود را با محصولات، سرورها و سیستم‌های جدید وفق دهید. برنامه‌ها، سیستم عامل و سرورهای مجازی بیشماری وجود دارد که یک هنرمند موشن گرافیک باید به منظور تسلط در این صنعت، بر آنها تسلط داشته باشد.

 اصالت و سبک

گرچه برای فعالیت در سطح عادی و به عنوان یک موشن گرافیست، به راحتی می‌توان روندها را دنبال کرد  و تقلی کرد. اما استفاده از یک سبک خاص برای طراح موشن گرافیک به عنوان امضای وی به شمار می‌رود و دارای اهمیت بسیار زیادی است. هر طراح موشن گرافیک باید سبک خاص خود را داشته باشد. البته دستیابی به این سبک می‌تواند مدت زمان زیادی طول بکشد، اما شدنی است. به عنوان مثال به کارهای تیم برتون نگاه کنید که بسیار منحصر به فرد است

سخن پایانی

با کمک ابزار خوب و مهارت‌هایی که گفته شد می‌توانید به راحتی به عنوان یک تولیدکننده موشن گرافیک حرفه‌ای شناخته شده و در این زمینه فعالیت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا