انیمیشن و سه بعدی

معرفی مهم ترین بخش های نرم افزار افترافکت

چرا کارکردن با نرم افزار افترافکت ( موشن گرافیک )برای عده ای دشوار است اما عده ای عقیده دارند که این نرم افزار یکی از قدرتمندترین گزینه های موجود برای ویرایش فیلم است؟ این موضوع را از جهات مختلف مورد بررسی قرار دادیم و به این نتیجه رسیدیم که چه خوب است کمی عمیق تر وارد نرم افزار افترافکت ( آموزش موشن گرافیک ) شویم و آپشن های مختلف آن را بررسی کنیم. در نظر داشته باشید که این مقاله دید شما را برای یادگیری نرم افزار افترافکت افزایش خواهد داد.

نرم افزار افترافکت

آموزش پیشنهادی برای شما : آموزش جامع موشن گرافیک در افترافکت

لرزاندن در نرم افزار افترافکت

لرزاندن بخش جدانشدنی در نرم افزار افترافکت محسوب می شود کمتر ویدیویی است که نیازی به لرزاندن در آن نباشد. در نظر داشته باشید که به طور کلی expression نام علمی تری برای لرزاندن است. اگر به آپشن های نرم افزار افترافکت نگاهی بیندازیم، برای لرزاندن سه دسته ابزار در اختیار ما قرار می گیرد. دسته اول برای لرزاندن شی بوده و دسته دوم و سوم به ترتیب برای لرزاندن صوت و همینطور افکت هستند اما در بین آپشن های این نرم افزار گزینه ای بهتر است wiggle expression وجود ندارد. این آپشن اجازه می دهد که در بین لایه هایی که در ویدیو خود قرار داده اید یک سری لرزش های تصادفی صورت بگیرد.

آیا لرزش اعمال شده در بین لایه ها قابل تغییر است؟ بله! در واقع در نرم افزار افترافکت شما می توانید به آپشن یاد شده رقم مورد نظر خود را وارد نمایید و به این ترتیب زمان لرزش اولیه و ثانویه به سادگی اعمال خواهد شد.

روش های زیادی در نرم افزار افترافکت وجود دارد که با آنها می توان میزان لرزش را تغییر دارد به عنوان مثال یکی از روش های موجود لینک کردن مقادیر به اسلایدر است که سبب می شود لرزش در وضعیت دو برابر قرار بگیرد.

نرم افزار افترافکتذخیره سازی فریم ها در نرم افزار افترافکت

فریم ها بخش مهمی از تولید یک انیمیشن ویدیویی محسوب می شوند ، کنار هم قرار دادن فریم ها به همراه اعمال افکت های زیبا و مرتبط بر روی آنها از دسته مسایل بسیار مهمی است که باید بررسی شود، از طرفی زمان زیادی برای تنظیم یک فریم در نظر گرفته می شود، اینطور که شواهد نشان می دهد فریم ها باید به طور دقیق ذخیره سازی شوند، بنابراین در نرم افزار افترافکت موضوع ذخیره سازی فریم ها بسیار مهم است و باید مورد بررسی قرار بگیرد. در نظر داشته باشید که رندر کردن در افتر افکت از دسته مسایل بسیار مهم بوده و زمان زیادی را در بر می گیرد.

حال فرض کنید ویدیویی ساخته اید و نیاز است آن را به مشتری نشان دهید، آیا مشتری زمان کافی برای رندر شدن را داشته و این زمان را در اختیار شما می گذارد؟ آمار و ارقام نشان می دهد که ۹۰ درصد از مشتریان در این زمینه صبور نیستند. در چنین حالتی فریم ها به کمک ما می آیند در واقع فریم ها تصویری ثباتی هستند که در افترافکت ذخیره سازی شده اند. در نظر بگیرید که مسیر ذخیره سازید فریم ها در نرم افزار افترافکت در بخش composition و سپس بخش save frame as است، با انتخاب این گزینه دو منو برای شما باز می شود و در واقع حق انتخاب به شما داده خواهد شد. اولین انتخاب ذخیره سازی به صورت file و گزینه دوم به صورت photoshop layer است. عموماً انتخاب گزینه اول بیشتر دیده می شود. وقتی تصاویر را ذخیره سازی می کنید روشی عالی برای نشان دادن میزان پیشرفت کار شما به مشتری است و این موضوع برای شرکت های بزرگ بسیار پر اهمیت محسوب می شود.

نرم افزار افترافکتکی فریم ها در نرم افزار افترافکت

کی فریم ها در بخش نوار زمانی قرار دارند حال اگر کلید U فشرده شود تماکی کی فریم ها نمایش داده می شود. وقتی در ساختار نرم افزار افترافکت از این میانبرها استفاده می کنید در واقع در زمان خود صرفه جویی کرده اید. در نظر داشته باشید که فشل های کشویی کوچکی که در نوارهای زمانی قرار دارند گزینه ای بسیار مهم و اساسی محسوب می شود که سبب می شود فراخوانی ویژگی ها آسانتر صورت بگیرد و به این ترتیب شما برای استفاده از موقعیت یک شی می توانید از کلید P استفاده کنید و یا برای چرخاندن به سراغ کلید میانبر R بروید. در تصویرسازی های مدرن مات کردن تصویر بسیار مهم است و اگر بخواهید از مسیر اصلی نرم افزار افترافکت پیش بروید این گزینه بسیار زمانبر است، این در حالی است که میانبر T به سادگی به شما اجازه می دهد که میزان ماتی برای یک تصویر را تغییر دهید.

موضوع مهم دیگر تغییر اندازه برای کی فریم ها است. برای اینکه بتوانید کی فریم ها را تغییر دهید از دکمه ALT استفاده کنید. البته ماوس نیز در این زمینه به کمک شما می آید و سبب می شود که بخشی از تایم لاین را به سمت چپ و یا راست بکشید.

در نظر داشته باشید که در متحرک سازی جزئیات بسیار مهم است و باید سعی کنید که یک کی فریم را به سادگی به کی فریم دیگر وصل کنید. در واقع باید رویکرد پرده سینما در این مسیر به درستی حفظ شود. حال اگر سوال شما این است که اگر تعداد کی فریم ها زیاد باشد چه باید کرد، درست حدس زدید کار دشوار و پیچیده می شود و باید از فلش های کاربردی نرم افزار افترافکت استفاده نمایید تا به نتیجه مورد نظر دست یابید.

آموزش پیشنهادی برای شما : آموزش جامع موشن گرافیک در افترافکت

نرم افزار افترافکتنتیجه گیری

در نظر داشته باشید که امکانات نرم افزار افترافکت بسیار زیاد است اما اگر شما قصد دارید یک حرفه ای در این مسیر باشید باید سعی کنید ارتباط دوستانه ای با بخش های اصلی نرم افزار افترافکت داشته باشید. در این مسیر مشکلات و پیچیدگی های زیادی پیش روی شما قرار می گیرد که اگر صبور باشید به نتیجه های خوبی دست می یابید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا