انیمیشن و سه بعدی

آموزش ساخت انیمیشن | آشنایی با نکات و بهترین نرم افزارهای انیمیشن ساز

انیمیشن، هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

برخی مواقع، ممکن است در جمعی نشسته باشید و با شروع یک انیمیشن در تلویزیون، همه سرها به آن سمت بچرخد و محو تماشای آن شوید. پویانمایی و یا انیمیشن، در واقع ایجاد یک حس توهم حرکتی، با استفاده از تصاویر گرافیکی جذاب است. این ویدیوها با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، می‌توانند طیف گسترده‌ای از کاربران را جذب خود کنند و کاربردهای بسیار زیادی داشته باشند. در ادامه قصد داریم به آموزش ساخت انیمیشن بپردازیم.

آموزش ساخت انیمیشن در آموزش تک

اصولی که باید در مورد ساخت انیمیشن بدانید

انیمیشن و یا پویانمایی، یک هنر ارزشمند است و برای تولید آن، باید بتوانید از خلاقیت‌های خود استفاده کنید تا بتوانید به خوبی بر روی مخاطبان خود تاثیر بگذارید. اما برای این که بتوانید این امر را به درستی انجام دهید، باید حین آموزش ساخت انیمیشن با اصول خاصی نیز آشنایی داشته باشید. در ادامه قصد داریم برخی از مهم‌ترین اصول ساخت انیمیشن را بررسی کنیم.

فشردگی و کشیدگی

اصل فشردگی و کشیدگی، به معنای ایجاد تغییر شکل از حالت کشیده به فشرده و برعکس است. با استفاده از این اصل در انیمیشن سازی، می‌توانید به کاراکترهای در حال حرکت خود وزن، حجم و حالتی از زنده بودن را اضافه کنید.

آموزش ساخت انیمیشن و نکاتی که باید در مورد آن بدانید | آموزش تک

این حالت با استفاده از جمع و باز کردن  کاراکترها صورت می‌گیرد. البته دقت داشته باشید که از این اصل نباید به طور خیلی زیادی استفاده کنید، زیرا این امر می‌تواند باعث از بین رفتن حالت طبیعی کاراکترهای شما شود. به عبارتی دیگر، این اصل نباید دیده شود، بلکه باید توسط مخاطبین حس شود.

پیش بینی

یکی دیگر از اصول بسیار مهم که در مقاله آموزش ساخت انیمیشن قصد داریم به آن بپردازیم، اصل پیش بینی است. پیش بینی در واقع اولین مرحله برای فرایند کلی حرکت است. به عنوان مثال فردی را در نظر بگیرید که می‌خواهید یک پنالتی بزند. هرچقدر فاصله‌اش از توپ بیشتر باشد، بیننده انتظار دارد ضربه‌ای با شدت بالاتری را به توپ بزند.

اگر مخاطب به درستی برای یک حرکت سریع و یا آهسته آماده نشده باشد، ممکن است هیجان آن صحنه را از دست دهد. با استفاده از این اصل می‌توانید بیننده خود را آماده حرکت خاصی کنید و اصل انتظار در انیمیشن سازی را ایجاد کنید.

صحنه پردازی

یکی دیگر از اصول بسیار مهم در آموزش ساخت انیمیشن صحنه پردازی به معنای این است که شخصیت با هر ژست و یا حرکتی، باید مقصود مشخصی را به کاربر برساند. البته باید توجه داشته باشید که این اصل به حرکت و قرارگیری دوربین نیز مربوط است و این امر می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی آن داشته باشد.

نکات مهم برای شروع آموزش انیمیشن

همانطور که بیان شد، انیمیشن سازی یک هنر خلاقانه است و از ایجاد توهم حرکتی با استفاده از تصاویر گرافیکی مختلف تولید می‎شود. ساخت انیمیشن‌ها شامل اصول و نکات بسیار مهمی است که می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی پروژه شما داشته باشد. به همین دلیل، بهتر است با تمامی این نکات آشنایی داشته باشید و به خوبی هر کدام را در طراحی‌های خود رعایت کنید. در ادامه مطلب آموزش ساخت انیمیشن قصد در این برخی از این نکات مهم را بیان کنیم.

  • طراحی‌های ساده داشته باشید: در زمان ساخت انیمیشن، باید تا می‌توانید صحنه‌ها و حرکات انیمیشن را ساده طراحی کنید تا مغز انسان بتواند راحت‌تر آن را درک کند
  • ویژگی‌های شخصیت‌های داستانی خود را بدانید: در زمان طراحی انیمشین‌ها، تنها نباید به یک طرح دستی ساده از آن بسنده کنید. بلکه بهتر است چندین طرح تمام از شخصیت‌های خود را طراحی کنید تا بتوانید حالت‌های مختلف و روحیه آن را به خوبی درک کنید تا بتوانید در صحنه‌هایی که می‌سازید به خوبی این روحیه را بگنجانید
  • دیالوگ‌های خود را چندین بار گوش کنید: یکی از موارد بسیار مهمی که در دوره آموزش ساخت انیمیشن به آن زیاد پرداخته می‎شود، سازگاری دیالوگ‌ها به حرکات انیمیشن است. برای این امر بهتر است در صحنه‌های مختلف حتی صدای انیمیشن خود را قطع کنید تا مطمئن شوید حرکات انیمیشن‌ با چیزی که قرار است در آن صحنه گفته شود سازگاری دارد یا خیر؟
  • از طراحان بزرگ الهام بگیرید: یکی از مواردی که می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی طراحی‌های شما داشته باشد، الهام گرفتن از بزرگان طراحی انیمیشن است. البته دقت داشته باشید که این امر به معنای کپی کردن از آن‌ها نیست

بهترین برنامه‌های ساخت انیمیشن

حال که با اصول و نکات مهم ساخت انیمیشن آشنا شدید، بهتر است با بهترین نرم افزارهای این هنر نیز آشنایی داشته باشید. یکی از مهم‌ترین گام‌ها برای شروع آموزش ساخت انیمیشن انتخاب یک نرم افزار مناسب و جا افتاده است. امروزه نرم افزارهای ساخت انیمیشن بسیار زیادی در بازار وجود دارد اما تمامی آن‌ها نمی‌توانند به خوبی در زمان انیمیشن سازی به کمک شما بیایند. در ادامه مطلب آموزش ساخت انیمیشن قصد داریم برخی از بهترین نرم افزارهای این زمینه را بیان کنیم.

ادوبی ایلوستریتور

ایلوستریتور یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین برنامه‌های مجمعه بزرگ ادوبی است و در طی سالیان فعالیت خود در این زمینه، توانسته پاسخگوی بسیاری از نیازهای طراحان باشد. این برنامه اولین بار در سال ۱۹۸۷ منتظر شده و با مرور زمان ابزارها و قابلیت‌های آن افزایش پیدا کرد.

آموزش ساخت انیمیشن و کار با ایلوستریتور در آموزش تک

یکی از اصلی‌ترین کاربردهای این نرم افزار، تولید تصاویر دیجیتالی و گرافیکی برای تولید انیمیشن است. در دوره آموزش ساخت انیمیشن آموزش تک شما می‌توانید به صورت کامل با برنامه ایلوستریتور آشنا شوید. البته لازم به ذکر  است که این برنامه تنها برای تولید انیمیشن کاربرد ندارد، بلکه می‌توانید از طرح‌های مختلف را هم را استفاده از آن تولید کرد.

ادوبی افترافکت

یکی دیگر از بهترین برنامه‌های مجموعه ادوبی که در دوره آموزش ساخت انیمیشن به طور کامل با آن‌ آشنا می‎شود، افترافکت است. این نرم افزار دارای ابزارهای مختلفی است که امکان اجرای طرح‌های خلاقانه را به طراحان می‌دهد. با استفاده از این برنامه، شما می‌توانید انواع انیمشین‌ها را تولید کنید. افترافکت دارای صدها جلوه مختلف است که با استفاده از آن‌ها می‌توانید تصاویر مورد نظر خود را به اشکال مختلف دستکاری کنید.

بررسی برنامه افترافکت در آموزش تک

در آموزش تک به یک طراح انیمیشن حرفه‌ای تبدیل شوید

در این مطلب از وب‌سایت آموزش تک، به بررسی و آموزش ساخت انیمیشن پرداختیم. انیمیشن یک هنر خلاقانه است که کاربردهای بسیار زیادی دارد. اگر می‌خواهید به صورت کامل این هنر را یاد بگیرید و به یک طراح حرفه‌ای تبدیل شوید، می‌توانید در دوره صفر تا صد آموزش موشن گرافی شرکت کنید. این دوره با استفاده از به روزترین آپدیت‌های برنامه ایلوستریتور و افترافکت آماده شده است و علاوه بر آموزش کامل ابزارهای این برنامه‌ها، به هنرجویان آموزش داده می‎شود تا به چه نحوی می‌توانند درآمد خود را چندین برابر کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا