انیمیشن و سه بعدی

پرکاربردترین کلیدهای میانبر در افترافکت

اگر قصد دارید به صورت حرفه ای با نرم افزار افترافکت ( موشن گرافیک )کار کنید باید بتوانید کلیدهای میانبر در افترافکت را به خوبی بشناسید.به طور کلی یادگیری کلیدهای میانبر در افترافکت سبب می شود که روش کار برای شما بسیار سریع تر پیش برود.  به طور کلی تعداد کلیدهای میانبر در افترافکت بسیار زیاد است اما در این مقاله سعی کرده ایم برخی از مهمترین کلیدهای میانبر در افترافکت ( آموزش موشن گرافیک ) را معرفی کنیم.

کلیدهای میانبر در افترافکت بخش مقدماتی

یادگیری این بخش بسیار مهم است و شما به آن یک طراح آماتور و یا حرفه ای باید کلیدهای میانبر در افترافکت در بخش مقدماتی را به خوبی یاد بگیرید. یکی از کلید هایی که بسیار مهم است تغییر اندازه است در واقع در این نرم افزار تغییر اندازه بسیار زیاد انجام می شود و اگر بخواهیم برای هر تغییر اندازه به سراغ روش اصلی برویم زمان زیادی از ما صرف خواهد شد. برای تغییر اندازه می توانید از کلید میانبر S استفاده کنیم که در واقع حرف اول کلمه SCALE است که به معنی اندازه می باشد.

یک میانبر بعدی که یکی دیگر از کلیدهای مهم در نرم افزار افترافکت محسوب می شود تغییر موقعیت است. موقعیت ها برای شخص، شی و همینطور رنگ ها به کار می رود و چه خوب است که بتوانیم به سادگی موقعیت آنها را تخصیص دهیم. به این ترتیب از کلید P استفاده می کنید که حرف اول از کلمه Position می باشد.

برای طراحی یک فضای دو بعدی در محیط افترافکت نیاز است که نقاط دستگیره ای به طور دقیق مشخص شود و این کار از نظر طراحان بسیار دشوار و زمانبر است. در این مسیر استفاده از کلید A گزینه بسیار مناسب بوده و نقاط دستگیره ای را به ما نمایش می دهد.

موضوع دیگری که از دسته واجبات در کلیدهای میانبر در افترافکت محسوب می شود چرخش است، طراحی یک پروژه ساده افترافکت نیز نیاز به چرخش دارد که کلید R اینکار را برایمان انجام می دهد و حرف اول از  کلمه ROTATION است.

بر طبق بررسی های انجام شده کلید میانبر T نیز یکی از موارد مقدماتی و پر کاربرد محسوب می شود که در زمینه شفافیت می توان به ما کمک کند، در نرم افزار افترافکت شفافیت با کلمه Opacity مشخص شده است.

حال می خواهیم یک ترفند جالب به شما یاد بدهیم. اگر شماره یکی از کلیدهای میانبر را بفشارید و همزمان از کلید شیفت استفاده نمایید و پس از آن به سراغ یک کلید میانبر دیگر بروید میانبر جدید اعمال می شود و البته میانبر قبلی نیز از بین نمی رود. این گزینه سبب می شود که سرعت کار بسیار بیشتر شود.

آموزش پیشنهادی برای شما : آموزش جامع موشن گرافیک در افترافکت

کلیدهای میانبر در افترافکت

مهمترین کلیدهای میانبر در افترافکت

در این بخش نگاهمان به کلیدهای میانبر در افترافکت کمی تخصصی تر بوده و می تواند دسترسی ب پنل های ابزاری در این سیستم را به طور دقیق تری توضیح دهیم. یک طراح می داند که دسترسی به پنل های ابزار چقدر آزار دهنده بوده و گاهاً بسیار وقت گیر می باشد. در این مسیر یک سری کلیدهای مهم هستند که با هم مرور می کنید.

ابزار انتخاب یکی از مهم ترین ابزارهایی است که در این نرم افزار کاربرد دارد. در واقع پنل ابزار همان selection tool است که با کلید میانبر V نمایش داده می شود. از طرف دیگر می بایست برای اینکه پروژه بهتر پیش برود به سراغ کلید میانبری برویم که بتوان بزرگنمایی را برای شما بهتر ایجاد نماید این ابزار بسیار پر کاربرد است به این معنی که هرچه بیشتر استفاده شود یعنی پروژه صحیحتر دنبال شده است. در این بین از کلید Z استفاده می شود که در واقع کار ZOOM را برایمان انجام می دهد.

از دیگر کلیدهای میانبر در افترافکت که پر استفاده و البته مهم است کلید H بوده که برای حرکت در صفحه نمایش بوده و به نوبیه سبب می شود که دسترسی به نقاط ریز در پروژه آسانتر باشد.

از سمت دیگر دسترسی به ابزار چرخش به صورتی که چرخش به سمت های مختلف صورت پذیرد از طریق کلید W اشت. در واقع این کلید اجازه می دهد که یک شی به همراه پس زمینه به طور دقیق بچرخد.

در لیست بهترین کلیدهای میانبر در افترافکت  کلید C نیز کاربرد خوبی دارد. این کلید سبب می شود مجموعه ای از ابزار دوربین در دسترس ما قرار بگیرد و این گزینه در ساخت موشن گرافیک ها استفاده خوبی دارد.

در پروژه های افترافکت استفاده از زیرمجموعه های اشکال نیز به نوبه خود گزینه خوبی محسوب می شود و برای این کار از کلید میانبر Q استفاده می شود.

در نرم افزار افترافکت استفاده از زیرمجموعه های ابزار قلم نیز می تواند بسیار پر کاربرد باشد که برای آن از کلید میانبر G استفاده می شود. متن ها در افترافکت حالت افقی و یا عمودی دارند که در یک لحظه باید بتوانیم این تغییر را ایجاد کنیم برای این کار نیاز به ابزار متن داریم که کلید میانبر Ctrl+T این کار را به خوبی انجام می دهد.

آموزش پیشنهادی برای شما : آموزش طراحی و انیمیت کارکتر در افترافکت

کلیدهای میانبر در افترافکت

کلیدهای میانبر در افترافکت برای نقاشی

در مقاله ای در این مورد صحبت شد که نرم افزار افترافکت در واقع یک ابزار قدرتمند نقاشی است که توانسته بسیار چندمنظوره ظاهر شود. یکی از ابزارهای بسیار مهم در این مسیر ابزار قلمو می باشد که اجازه می دهد استامپ ایجاد کنید و یا از پاک کنن استفاده کنیم هر یک از این موارد دارای پنل جداگانه ای هستند که دسترسی به آنها بسیار دشوار است به این ترتیب کلید میانبر Ctrl+B به کمکمان می آید و سبب می شود که تمامی پالت مورد نظر را پیش روی خود داشته باشیم.

حال سوال اینجاست که  آیا باید تمام این کلیدهای میانبر را حفظ کنم؟ خیر! اینطور نیست شما می توانید این مقاله را سیو کرده و همیشه در حین کار خود سری به آن بزنید با تکرار و تمرین به سادگی کلیدهای میانبر در افترافکت در ذهن شما حک می شود.

 

کلیدهای میانبر در افترافکت

 

منبع :موشن گرافیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا