انیمیشن و سه بعدی

تایم مناسب برای موشن گرافی | نکات مهم برای ساخت یک موشن گرافی تاثیرگذار

زمان موشن گرافی، یکی از دغدغه‌های طراحان حرفه‌ای

موشن گرافی در لغت به معنای تصاویر زیبا و متحرک است. در واقع با استفاده از این رشته، می‌توان ویدیوهای گرافیکی جذابی را تولید کرد. موشن گرافی کاربردهای بسیار زیادی دارد و می‌توان با استفاده از این هنر، ویدیوهای تبلیغاتی، آموزشی، اینفوگرافی و … را تولید کرد که تاثیر بسیار زیادی بر روی مخاطبین دارد. یکی از مواردی که می‌تواند در این زمینه کمک کننده باشد، مدت زمان آن است. در ادامه قصد داریم تا شما را با تایم مناسب برای موشن گرافی آشنا کنیم.

آشنایی با تایم مناسب برای موشن گرافی در آموزش تک

تایم مناسب برای موشن گرافی

مدت زمان، یکی از فاکتورهای اصلی و تاثیر گذار بر روی یک موشن گرافی است و می‌تواند ارزش آن را تا حد زیادی افزایش دهد. اما تایم مناسب برای موشن گرافی چقدر است؟ این سوالی است که می‌تواند ذهن خیلی از طراحان حرفه‌ای و یا مبتدی را مشغول کند. در حقیقت باید بگوییم که پاسخ دادن به این سوال بسیار سخت است و حتی افرادی که سال‌هاست در این زمینه فعالیت می‌کنند، شاید پاسخ مناسبی نتوانند به آن بدهند.

موشن گرافی یک ابزار فوق العاده برای برقراری ارتباط با افراد، ارائه اطلاعات و بیان داستان‌های قدرتمند است و در آن یک طراح باید بتواند با استفاده از تکنیک‌های مختلف ( برای یادگیری تکنیک‌های مهم تولید موشن گرافی اینجا کلیک کنید )، بهترین ارائه ممکن را داشته باشد. حال زمان موشن گرافی می‌تواند بر روی همه چیز از داستان گرفته تا سبک انیمیشن‌ها، تاثیر گذار باشد. اگر یک طراح بتواند تایم مناسب برای موشن گرافی را پیدا کند و داستان و انیمیشن خود را متناسب با آن طراحی کند، به راحتی می‌تواند یک موشن گرافی فوق العاده طراحی کند.

عوامل تاثیر گذار بر تایم مناسب برای موشن گرافی

همانطور که بیان شد، یک پاسخ کلی برای تایم مناسب تمامی موشن گرافی‌ها وجود ندارد. به عبارتی دیگر، مدت زمان موشن گرافی می‌تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. به همین دلیل، همان ابتدای کار باید تمامی جوانب طرح و موضوع خود را بررسی کنید و قاطعانه بدانید که هدف شما از ساخت موشن گرافی چیست؟

آشنایی با نکات مهم برای افزایش اثر بخشی موشن گرافی در آموزش تک

سپس با توجه به هدفی که دارید، باید بتوانید مهم‌ترین عناصر تاثیرگذار را پیدا کنید و با توجه به آن‌ها، تایم مناسب برای موشن گرافی را پیدا کنید. عواملی که می‌توانند بر روی مدت زمان موشن گرافی تاثیر گذار باشند، به شرح زیر هستند.

  • مخاطبین: مهم‌ترین عامل تاثیر گذار بر روی مدت زمان موشن گرافی، مخاطبین هدف است. در این زمینه باید بررسی کنید که چه افرادی قرار است ویدیو شما را ببینند و این افراد چه خصوصیات مشترکی دارند. از مهم‌ترین این خصوصیات می‌توان به طیف سنی و … اشاره کرد
  • نوع محتوا: محتوا موشن گرافی بسیار گسترده است. برخی از آن‌ها می‌توانند تبلیغاتی، داستانی، آموزشی و … باشند که برای هر کدام از آن‌ها می‌توان مدت زمان مختلفی را در نظر گرفت
  • موشن گرافی شما در کجا به اشتراک گذاشته می‎شود: امروزه پلتفرم‌های بسیار زیادی در فضای اینترنت وجود دارند که می‌تون موشن‌ها در آنجا به اشتراک گذاشت. دقت داشته باشید که هر کدام از این پلتفرم‌ها مخاطبین مخصوص خود را دارند و می‌توانند تاثیر بسیار زیادی بر روی تایم مناسب برای موشن گرافی داشته باشند

بازه‌های زمانی موشن گرافی

موشن گرافی‌ها را می‌توان با توجه به بازه‌ زمانی، در دسته‌های مختلفی تقسیم بندی کرد. اما نکته اصلی این جاست که انتخاب بازه زمانی مناسب، کار بسیار حساسی است و باید با دقت زیادی انجام شود، زیرا در غیر این صورت ممکن است حتی طرح شما بی اثر نیز شود.

تایم مناسب برای موشن گرافی | آموزش تک

در تحقیقات اخیر مشخص شده است که رابطه‌ای جالب میان زمان و شدت علاقه و درگیری افراد در پروژه‌ها وجود دارد. همچنین برای هر هدفی می‌توان یک بازه زمانی مشخص را در نظر گرفت. در سال ۲۰۱۴ فیس بوک یک بررسی جالب در زمینه ارتباط بین مدت زمان موشن گرافی و اثر بخشی آن انجام داد و با توجه به همان توانست بازه‌های زیر را برای هر هدف مشخص کند.

بازه ۰ تا ۳۰ ثانیه

تایم مناسب برای موشن گرافی تبلیغاتی، بازه زمانی ۰ تا ۳۰ ثانیه است. در این بررسی مشخص شد برای ایجاد حداکثر میزان آگاهی از یک برند و یا خدمات یک مجموعه، در صورتی که مدت زمان موشن گرافی بیش از ۳۰ ثانیه باشد، درگیری مخاطب کاهش پیدا می‌کند. طبق این نتایج، نشان داده شده که این بازه زمانی در به خاطر سپردن پیام تاثیر بسیار زیادی دارد و با بلندتر شدن موشن‌ها، افراد دست از دیدن آن می‌کشیدند و یا حواسشان پرت اتفاقات دیگر می‌شد. البته این بازه زمانی برای ویدیوهای اینستاگرامی نیز بسیار مناسب است.

۳۰ ثانیه تا ۲ دقیقه

اگر می‌خواهید ویدیوهای سرگرم کننده تولید کنید، بهتر است بازه زمانی ۳۰ تا ۱۲۰ ثانیه را انتخاب کنید. اکثر موشن گرافی‌ها در این بازه زمانی قرار دارند. مدت زمان ۳۰ الی ۱۲۰ ثانیه به عنوان یک بازه سالم برای ارائه اطلاعات، تعریف داستان و یا توضیح موارد مفید برای مخاطبین شناخته می‌شود و می‌تواند بهترین گزینه برای موشن‌های آموزشی، دموی محصولات، سرگرمی و … باشد. طبق بررسی‌های فیس بوک، مشخص شد که در این بازه زمانی، شیب کاهش درگیری مخاطب تند نیست و هنوز هم می‌توان از این بازه به عنوان یک تایم مناسب برای موشن گرافی یاد کرد.

بیشتر از ۲ دقیقه

بازه دیگر برای موشن گرافی، بیش از دو دقیقه است. این بازه بیشتر برای موشن‌های داستانی و یا قصه گویی استفاده می‎شود. البته از این بازه زمانی می‌توان برای موشن‌های آموزشی نیز استفاده کرد. طبق آخرین تحقیقات ویستیا، موشن گرافی‌های آموزشی بین ۶ تا ۱۲ دقیقه، در کسب توجه مخاطبین سیر نزولی شدیدی ندارند. اما در صورتی که موشن گرافی بیش از این مقدار شود، توجه مخاطبان به صورت چشمگیری رخ می‌دهد.

در آموزش تک به یک طراح موشن گرافی حرفه‌ای تبدیل شوید

با دوره‌های آموزش تک به یک طراح حرفه‌ای تبدیل شوید

در این مطلب از وب‌سایت آموزش تک، با بررسی تایم مناسب برای موشن گرافی همراه شما بودیم. موشن گرافی برای این که بتواند تاثیر خوبی بر روی کاربران داشته باشد، باید در مدت زمان مشخصی محدود شود. به طور کلی، می‌توان از این مطلب نتیجه گرفت که مدت زمان مناسب برای موشن گرافی، می‌تواند تابعی از هدف ساخت موشن، مخاطبین و … باشد. یک طراح خوب باید بداند چه هدفی از ساخت موشن دارد و تمامی اطلاعات لازم را در مدت زمان مناسبی به مخاطبین خود ارائه کند.

اگر می‌خواهید در کمترین زمان ممکن به یک طراح حرفه‌ای تبدیل شوید، می‌توانید در دوره‌ صفر تا صد آموزش موشن گرافی مجموعه ما شرکت کنید تا با تمامی تکنیک‌ها، ترفندها و نکات مهم تبدیل شدن به یک طراح حرفه‌ای موشن گرافیک آشنا شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا