انیمیشن و سه بعدی

موشن گرافیک چیست؟

موشن گرافیک چیست؟

به فیلم های مورد علاقه تان فکر کنید. چه چیزی را در مورد آنها دوست دارید؟

احتمالا پاسخ شما فقط یک چیز نیست. هر قسمتی ویدیو، از داستان گرفته تا طراحی گرافیک، به طور عالی و کاملی با هم ترکیب شده اند و یکدیگر را تکمیل می کنند؛ در حقیقت، بخش های مختلف در کنار یکدیگر کار می کنند تا نتیجه خاصی ایجاد کنند

موشن گرافیک چیست ؟تعریف موشن گرافیک

موشن گرافیک نوعی از انیمیشن است، اما با متن به عنوان یک جزء اصلی همراه است. موشن گرافیک اساسا، یک طراحی گرافیکی متحرک است؛ به طور خاص موشن گرافیک، ترکیب خلاقانه ای از عناصر طراحی گرافیکی (تصویر، عکاسی و تایپوگرافی) و عناصر مبتنی بر زمان (صدا، انیمیشن و ویدئو) است. Motion Graphics یکی از اصطلاحاتی است که تعریف واضح و روشنی که همه در مورد آن به توافق برسند، ندارد.

موشن گرافیک( آموزش موشن گرافیک )، طیف گسترده ای از مدیا را پوشش می دهد که نمی توانند به طور کامل توسط یک عبارت تعریف شوند. خط جدا کننده بین موشن گرافیک و هر یک از اجزا هنری آن، چندان قابل تشخیص نیست، به همین دلیل تعریف آن بسیار سخت است.

عبارت موشن گرافیک

Motion Graphics یک اصطلاح جدید برای ژانر خاصی از انیمیشن است که با هدف ارائه اطلاعات به بیننده از طریق استفاده از متن متحرک یا گرافیک پیغامی را تبادل می کند. آنها غالبا صدایی نیز دارند که متن و گرافیک را نمایندگی می کنند. فیلم های Lyric یک مثال خوب از Motion Graphics هستند؛ این موشن گرافیک، متن های متحرکی است که آن چه که خواننده می خواند را در قالب نوشته، ارائه می دهد.

با توجه به محبوبیت گسترده تر و هزینه های کمتر نسبت به انیمیشن کامپیوتری، موشن گرافیک ها خود را از انیمیشن تمایز دادند. موشن گرافیک شروع به تعریف یک سبک خاص – اغلب روشن و رنگارنگ و بدون خطوط (نبود خطوط باعث می شود انیمیشن ها ساده تر شوند) کرد.

آموزش پیشنهادی برای شما : آموزش جامع موشن گرافیک در افترافکت

چرا موشن گرافیک؟

یکی از کارکردهای اصلی طراحی گرافیک، برقراری ارتباط و انتقال پیام از طریق یک شیوه خلاقانه و جالب است. Motion Graphics به سادگی یک پیام را با شدت و انرژی تقویت می کند که تنها می تواند از طریق حرکت ایجاد شود.

اکثر مصرف کنندگان از خواندن مقالات طولانی اجتناب می کند، اما محتوای ویدئویی یک راه قدرتمند برای برقراری ارتباط با پیام های اطلاعاتی است، به ویژه اگر آن را به شیوه بصری فریبنده ارائه کنید. Motion Graphics باعث می شود مقادیر زیادی اطلاعات پیچیده در یک بسته بندی ساده، راحت و جذاب ارائه شود.

از زمانی که موشن گرافیک ابتدا به صحنه وارد شده است، بحث در مورد تفاوت بین موشن گرافیک و انیمیشن کاملا وجود دارد. opening credits یا سرآغاز اعتبار روانشناسی هیچکاک نمونه اولیه ای از Motion Graphics است که در آن پیوند بین صدا، حرکت و طراحی گرافیک خیلی خوب به هم پیوسته اند.

 

توالی سرآغاز عنوان برای روان شناسی آلفرد هیچکاک

موشن گرافیک یک راه برای برقراری ارتباط با بیننده است و در حقیقت، به داستان عمق اضافه می کند. با موسیقی و کپی موثر، آنها می توانند پیامی به ما بدهند. ما از آنها برای ایجاد آگهی ها و توالی های عنوان برای فیلم و برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات استفاده می کنیم. بسیاری از قالب های ما از موشن گرافیک برای انتقال پیغام استفاده می کنند.

مثالهای موشن گرافیک

بیایید نگاهی به نمونه های عملی از موشن گرافیک داشته باشیم.

نام تجاری

موشن گرافیک می تواند به آسانی و به طور موثری برای معرفی یک یرند تجاری به کار رود.

توالی عنوان در تلویزیون

استفاده از تایپوگرافی در موشن گرافی، برای توالی عنوان، به طور عمده استفاده می شود.

داستان

Motion Graphics برای به اشتراک گذاشتن چیزهای مهم، نیازی به رنگ و طرح های فانتزی ندارد. گاهی ساده ترین طرح ها می توانند یک داستان را به صورت مستقیم تر نشان دهند، در حالی که تمامیت داستان را حفظ می کند.

ایجاد آگاهی

از یک طراحی ساده اما مفهومی، می توان برای انتقال یک سری اطلاعات استفاده کرد.

توضیح یک مفهوم

برای به تصویر کشیدن مفاهیم پیچیده، می توان در قالب گرافیک ساده اما تاثیرگذار و قدرتمند از Motion Graphics استفاده کرد. این روش به بیننده کمک می کند تا یک مفهوم را به گونه ای نمایشی ارائه دهد. حتی برای ایجاد آگهی یا یک فیلم کوتاه هم می توان از موشن گرافیک استفاده کرد.

به اشتراک گذاشتن ویدئو از محصولات

ویدئوهای معرفی محصولات می تواند یک راه عالی برای معرفی محصول به مشتریان و افزایش فروش باشد. موشن گرافیک می تواند به تولید کنندگان در ایجاد فیلم های جالب، سرگرم کننده و جذاب، و ارزان تر از انیمیشن بپردازد.

موشن گرافیک

پیشینه موشن گرافیک

پیشینه Motion Graphics به زمان های دور، حتی قبل از رسانه های الکترونیکی برمی گردد. اما به طور کلی، زمانی که از واژه “موشن گرافیک” استفاده می کنیم، از سنت جان ویتنی، یکی از پدران انیمیشن کامپیوتری پیروی می کنیم، و شاید او برای اولین بار از واژه “موشن گرافیک” استفاده کرده است؛ زمانی که یک شرکت موسوم به Motion Graphics Inc را ایجاد کرد تا تصویر های متحرک و توالی های عنوان تلویزیونی را ایجاد کند. در دهه ۱۹۷۰، ویتنی از فرایندهای دیجیتال استفاده کرد و موشن گرافیک مدرن متولد شد.

چگونه موشن گرافیک تکامل یافته است؟

قبل از اینکه رایانه به طور گسترده در دسترس باشد، موشن گرافیک گران قیمت و وقت گیر بود. اما با وجود برنامه های دسکتاپ مانند Adobe Flash و After Effects موشن گرافیک به طور فزاینده ای در دسترس است. برنامه پیشرو که توسط طراحان موشن گرافیک استفاده می شود، احتمالا Adobe After Effects است که کمی شبیه فتوشاپ کار می کند.

البته، هر روز محصولات جدیدی به بازار می آیند که  همه آنها در مواردی مشترک هستند: توانایی ترکیب ویدئو، متن، گفتار، تجسم داده ها، جلوه های ویژه و حتی ۳D برای ایجاد انیمیشن ها. هدف این است که عناصر زمان و فضا را به جهان infographics اضافه کنید و زندگی را به محتوای غیراستاتیک بدمید.

موشن گرافیک نه تنها به صورت دیجیتالی ایجاد می شود، انیمیشن سنتی نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. اما ابزارهای تجسم داده مبتنی بر وب، ساختن موشن گرافیکی، فیلم متحرک و Infographics متحرک را آسانتر و ارزان تر می کند و نسبت به گذشته با تلاش کمتری ساخته می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا