انیمیشن و سه بعدی

آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک ، آموزشی کاربردی

آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک ، آموزشی کاربردی

آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک به گونه ای طراحی شده است که به هنرجویان فرصت می دهد تا دانش و مهارت خود را به کار گرفته و خود را محک بزنند. هنرآموزان در آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک در جریان تولید یک پروژه با اصول و قواعد کار آشنا می شوند و شکل واقعی هنر موشن گرافیک را از نزدیک مشاهده می کنند.

آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک تنها به معنی به پایان رساندن یک پروژه نیست و ابعاد بسیاری را پوشش می دهد. در آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک هنرجویان با مسائل واقعی روبرو شده و تمام تمرکز خود را روی حل و بررسی مشکلاتی می گذارند که در جریان یک پروژه واقعی ممکن است با آنها روبرو شوند. این چالشی است که به یادگیری هرچه بیشتر هنرجویان می انجامد.

چرا آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک؟

با پیشرفت تکنولوژی و افزایش تجربه مدرسان در حوزه های مختلف علمی، هنری و غیره مدرسان در سراسر دنیا به این نتیجه رسیده اند که یادگیری واقعی زمانی اتفاق می افتد که فرد شخصا و در طی یک تجربی عینی و حقیقی با موضوع مورد نظر خود درگیر شود. در آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک با اتکا بر همین اصل طلایی تلاش می شود تا هنرجویان موقعیت هایی را که در حین کار روی یک پروژه با آن روبرو می شوند از نزدیک لمس کنند.

یکی از اهداف این شیوه آموزشی تقویت توانایی حل مسئله در این افراد است. امروزه دیگر میزان برای سنجش قابلیت های یک فرد تعداد سال هایی که در یک زمینه بخصوص فعالیت داشته اند نیست، بلکه توانایی های افراد براساس تعداد پروژه های موفقیت آمیزی تعیین میشود که در یک بازه زمانی به پایان رسانده اند.

آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک

در آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک هنرجویان در بازه زمانی مشخصی به بررسی و تحقیق در مورد یک پروژه موشن گرافیک می پردازند و به خوبی با روال کار آشنا می شوند.

یک آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک آن هم درست پس از آنکه یک مبحث خاص توسط مدرس دوره آموزش داده شد تاثیر بسزایی در یادگیری عمیق هنرجویان خواهد داشت. پروژه در این شیوه آموزشی نقش ابزار یادگیری را به خوبی بازی می کند و همه سرفصل ها حول محور انجام یک پروژه آموزش داده می شود.

ویژگی های آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک

خصوصیات این شیوه ی آموزشی همواره ثابت و کاملا واضح است:

  • هنرجویان در این دوره تمرکز خود را روی مسئله اصلی که یادگیری موشن گرافیک است می گذارند و در این راستا با چالش ها و مسائل متفاوتی روبرو خواهند شد که نیاز به تحقیق و ریشه یابی و ارائه راهکار خواهد داشت.
  • در طول این دوره هنرجو آموخته های آکادمیک خود را هضم کرده و آنها را در به عمل در می آورد.
  • در این شیوه آموزشی از بروز ترین روش های تدریس قرن ۲۱ استفاده می شود. برای مثال به هنرجویان اجازه تفکر انتقادی خواهد شد و هنرجویان در تعامل با دیگر اعضا به حل مسائل می پردازند و در عین حال فرصتی برای بروز خلاقیت در اختیار خواهند داشت.
  • هنرجویان اجازه دارند تا نظرات و پیشنهادات خود را در آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک آزادانه انتقال داده و مشکلات خود را با مدرس در میان بگذارند.
  • در آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک از هنرآموزان انتظار می رود که روش انجام پروژه را به مدرس اطلاع داده و منابع تحقیقاتی خود و نتایج حاصل از آن را در اختیار مدرس قرار دهند.

خصوصیات یک پروژه کاربردی برای استفاده در آموزش پروژه محور موشن گرافیک

آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک

زمانی یک پروژه برای یک آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک مفید و معنا دار خواهد بود که دو اصل اساسی را تحت پوشش قرار دهد. نخست اینکه پروژه مورد نظر باید برای شخص هنرآموز حائز اهمیت باشد تا او با تمام وجود در جهت هرچه بهتر انجام شدن آن تمام تلاش خود را به کار ببرد. اصل دوم این است که پروژه مورد استفاده در آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک باید سرفصل های تئوری در موشن گرافیک را به طور کامل پوشش دهد. در ادامه به برخی از خصوصیات یک پروژه کاربردی اشاره خواهیم کرد.

پروژه باید با موضوعاتی که هنرجو را به آموختن تشویق می کند آغاز شود

آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک

 مدرس با انتخاب یک نمونه کار موشن گرافیک جذاب و یا یک ویدیو تبلیغاتی سرگرم کننده و یا حتی گیفی سرشار از خلاقیت می تواند هنرآموزان  را به مبحث علاقه مند کرده و آنها را تشویق به طرح پرسش کنند. این کار در آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک به مراتب تاثیرگذار تر از ارائه فایل هایی با اطلاعات خشک تئوری خواهد بود.

بسیاری از هنرجویان از انجام تکلیف خشک و خسته کننده سیستم های آموزشی شانه خالی می کنند چرا که این تکالیف هیچ جذابیتی برای هنرجویان ندارد. اما با یک شروع هیجان انگیز هنرآموزان برای شرکت در بحث داوطلب شده و سوالات متنوعی را مطرح خواهند کرد. همین سوالات انگیزه اصلی برای ادامه یادگیری خواهد بود، چرا که آنها به دنبال پاسخ خود خواهند بود.

طرح یک پرسش انگیزشی

آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک

 طرح یک سوال مناسب در آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک به هنرجویان پیش زمینه ای در خصوص کاری که قرار است انجام دهند خواهد داد و آنها بهتر متوجه اهداف پروژه می شوند. یک پروژه بدون سوال مناسب مانند مقاله ای بدون فرضیه است! برای مثال، زمانی که یک مقاله فاقد فرضیه باشد این احتمال وجود دارد که خواننده فرضیه را با خواندن مقاله به درستی حدس بزند اما زمانی که فرضیه اصلی در مقاله قید می شود خواننده مقاله به هیچ وجه در یافتن فرضیه دچار اشتباه نخواهد شد.پ

پروژه باید ظرفیت این را داشته باشد که هنرجویان نظرات و علایق خود را در آن بگنجانند

این ویژگی یک از اصلی ترین خصوصیات یک پروژه کاربردی در آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک است. برای آنکه یک پروژه برای هنرجویان مفید و کاربردی باشد آنها باید قادر باشند تا سلایق و نظرات خود را در انجام پروژه دخالت دهند. مدرس باید پروژه هایی را برای آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک در نظر بگیرد که از این قابلیت برخوردار باشند.

هنرآموزان باید تا حدودی در انتخاب پروژه مورد علاقه خود آزادی عمل داشته باشند. از این گذشته هنرآموزان باید اجازه داشته باشند تا با توجه به علایق خود و بر اساس ایده هایی که در سر می پرورانند پروژه را پیش ببرند. مدرسان ابزار ها و نرم افزار های بسیاری را به همراه تعداد زیادی افکت در اختیار هنرآموز خواهند گذاشت تا هنرجو با استفاده از ابزار های متفاوت و به کمک خلاقیت فردی خود پروژه را به انجام برسانند.

پروژه مورد نظر باید مهارت های آموزشی قرن ۲۱ را در بر بگیرد

آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک

در حین آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک مدرس روند کار هر یک از تیم های تحت آموزش را زیر نظر می گیرد تا میزان مشارکت آنها در کار گروهی را اندازه گیری کند. مدرس به هنرجویان روش مدیریت زمان را می آموزد و طرز بکارگیری هریک از ابزار ها و افکت ها را نیز آموزش می دهد.

 در آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک باید به هنرآموزان فرصت داده شود تا مهارت هایی که در عصر حاضر از اهمیت بالایی برخوردار هستند را تقویت کند. مهارت هایی از قبیل تفکر انتقادی، همکاری تعاون، کار گروهی و استفاده از نرم افزار های روز دنیا که به پیشبرد کارشان در آینده کمک شایانی خواهد کرد.

مدرس آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک دائما در تلاش است تا موقعیت هایی برای هنرآموزان به وجود آورد تا این گونه مهارت ها را در آنها تقویت کند.

امکان انجام تحقیقات و یا بروز نوآوری در حین انجام پروژه

آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک

 مدرس در آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک از هنرآموزان انتظار خواهد داشت که تحقیقاتی انجام داده و نتایج ار به او اطلاع دهند. انجام تحقیقات و شرح نوآوری ها اگر بر اساس یافته های هنر آموزان و از لابلای کتب درسی و سایت های آموزشی نباشد و در عوض حاصل تجربیات فردی هنرآموز از انجام پروژه باشد بسیار سودمند خواهد بود.

 چرا که سوال اصلی که منجر به نگارش تحقیق می شود همان سوالی خواهد بود که برای خود هنرآموز در جریان انجام پروژه ایجاد شده است و او در تلاش برای پاسخ دادن به سوال خود از راهکارهایی که در حین انجام پروژه به کار بسته است نیز کمک گرفته و آنها را در تحقیق خود منظور می کند.

مدرس در این میان برای راهنمایی هنرجویان سوالاتی که در حین انجام پروژه از او پرسیده اند را به آنها یادآوری می کند تا هنرآموزان بتوانند موضوع تحقیق خود را بیابند. همین موضوع در خصوص نوآوری هایی که هر هنرآموز در جریان انجام پروژه در آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک از خود نشان می دهد نیز صدق می کند.

برای مثال هنرآموز برای ایجاد حالتی گرافیکی که در سر داشته است به مشکل برخورده است و این همان سوال تحقیق او خواهد بود. در ادامه برای پیاده سازی آنچه در سر می پرورانده و با کمک خلاقیت خود موفق به ارائه افکت و یا راهکاری منحصر به فرد شده است که نتایج رضایت بخشی را برای او به همراه داشته است. هنرآموز تمام این تجربیات عینی را در تحقیق خود بکار می گیرد.

بازنگری و ارائه نظرات و بازخورد ها

در آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک هنرآموزان در حین انجام پروژه فعالیت دیگر اعضا و تیم ها را نیز مشاهده می کنند و می توانند آزادانه نظر خود را نسبت به نحوه انجام پروژه به آنها انتقال دهند.

این نکته از اهمیت بالایی در آموزش پروژه محور ساخت موشن گرافیک برخوردار است چرا که یادگیری به فرایندی کاملا فعال تبدیل می شود که هنرآموز در نقش بسیار مهمی برخوردار است و در روال آموزش کاملا حضور داشته و دیده می شود.

هنرآموزان در آموزش پروژه محور موشن گرافیک با این حقیقت از نزدیک روبرو می شوند که اکثر افراد در اولین تلاش های خود برای انجام یک پروژه و یا خلق یک اثر گرافیکی بی نظیر موفق به انجام دادن کار نمی شوند و در دنیای واقعی افراد دائما مورد بازنگری قرار گرفته و کارها و پروژه هایی که در دست دارند سنجیده شده و بازخوردهایی را هم دریافت می کنند که شاید همواره این بازخوردها مثبت و سازنده نباشند.

در آموزش پروژه محور موشن گرافیک در کنار هنرآموزان مدرس هم نظر خود را درباره پروژه افراد بیان خواهد کرد و علاوه بر این به هنرآموزان کلید هایی را یاد می دهد تا به واسطه آنها بتوانند به پروژه های یکدیگر بازخورد های اصولی بدهند. برای مثال افکت های چالش برانگیزی که با استفاده به جا تغییر شگرفی در نتیجه ایجاد خواهد کرد از جمله مثال هایی است که به هنرآموزان گوشزد خواهد شد.

هنر آموزان با علم به سرفصل های دوره آموزشی و مقتضیاتی که برای انجام هر پروژه تعیین شده است به اظهار نظر در خصوص کار دیگر اعضا می پردازند.

ارائه مردمی پروژه های انجام شده

یکی از نکاتی که به پیشرفت هنرآموزان در آموزش پروژه محور موشن گرافیک کمک بسیار زیادی خواهد کرد این نکته است که هنر آموزان بدانند که پروژه را تنها برای یادگیری و یا تنها با هدف به ارائه به مدرس آماده نمی کنند.

اگر این امکان وجود داشته باشد که پروژه های انجام شده هنرجویان در جایی به معرض عموم گذاشته شود و یا در خلال برنامه ای در یک نهاد و یا یک سازمان دولتی در مقابل دید تماشاچیان قرار گیرد فرصت یادگیری بسیار خوبی برای هنرجویان به وجود خواهد آمد.

زمانی که هنرورزان بدانند که حاصل پروژه موشن گرافیک آنها تنها به فضای کلاس، استاد و همکلاسی ها ختم نمی شود و قرار است تا در جایی دیگر هم به معرض عموم گذاشته شود با شور و اشتیاق بسیار بیشتری در پروژه ها شرکت کرده و نهایت استفاده را از موقعیت های یادگیری برده و با حساسیت بسیار بیشتری روی پروژه کار می کنند تا محصول نهایی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشد.

در یک کلام میتوان گفت :

هرچه هنرآموز بیشتر در انجام پروژه درگیر شود بهتر و بهتر می آموزد.  هنرآموزان ممکن است در انجام پروژه خود از کارهای افراد شاخص در زمینه موشن گرافیک الگوبرداری کنند و یا حتی آن را به طور کامل روی پروژه خود پیاده سازند و این مسئله هیچ ایرادی ندارد چرا که هدف از انجام این پروژه ها یادگیری است چه بسا که دراین پروژه های آموزشی فردی دست به طراحی یک اثر موشن گرافیک بسیار خاص بزند که توجه بینندگان را بشدت به خود جلب کند.

آموزش پروژه محور موشن گرافیک بهترین نتایج را برای هنرآموزان به همراه خواهد داشت چرا که هنرآموزان برای یادگیری هنر موشن گرافیک شخصا وارد عمل می شوند. دیگر آموزش محدود به مطالعه جزوات خشک و تماشای کار افراد دیگر در این حوزه نخواهد بود بلکه هنر آموزان در حین انجام یک پروژه از نزدیک با چالش های کار موشن گرافیک دست و پنجه نرم کرده و برای حل مشکلاتی که با آن مواجه می شوند راهکار هایی ارائه خواهند کرد.

 در چنین ساز و کاری است که هنرجو با تقویت قوه تخیل در خلال انجام یک پروژه علاوه بر یادگیری موشن گرافیک اهمیت کار گروهی را هم درک خواهد کرد و از این گذشته تفکر انتقادی را در خود رشد می دهد چرا که به عنوان هنر آموز در آموزش پروژه محور موشن گرافیک می تواند روش های آموزشی و یا پیاده سازی یک تکنیک خاص را زیر سوال برده و یا حتی روشی که از نظر او مناسب تر است را پیشنهاد دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا