طراحی و گرافیک

منوی ایلاستریتور چه ابزارهایی دارد – آموزش نحوه کار با منوهای این نرم افزار

ایلاستریتور و منوهای آن

ایلاستریتور نرم افزاری است که با استفاده از آن می‌توان طراحی‌های گرافیکی را به صورت دیجیتالی پیاده سازی کرده و در پلتفرم‌های مختلف از آن‌ها استفاده کنید. همچنین باید بدانید که منوی ایلاستریتور به پنج منوی مختلف تقسیم می‌شود که در هر کدام از آن‌‌ها ابزارها و زبانه‌هایی است که باز هم هر کدام، دارای زیر مجموعه‌هایی هستند. هر کدام از این منوها قابل تغییر هستند و ایلاستریتور به کاربرانش اجازه داده است که میز کار خود را به گونه‌ای که می‌پسندند، شخصی سازی کنند. در ادامه این مطلب از سایت آموزش تک با ما همراه باشید تا اطلاعاتی بیشتری درباره منوی ایلاستریتور به شما بدهیم.

آشنایی با منوی ایلاستریتور

منوهای ایلاستریتور

منوی ایلاستریتور تنها جایی است که شما قادر به دسترسی به ابزارهای آن هستید. اگر منوی ایلاستریتور نباشد، این نرم افزار به یک صفحه سفید تبدیل خواهد شد که هیچ کاربردی ندارد. در نرم افزار ایلاستریتور، ۵ منوی بسیار مهم وجود دارد که حداقل ۱ بار مورد استفاده قرار می‌گیرند. نام این منوها نوار منو، نوار کنترل، جعبه ابزار، پالت متحرک یا نوار پنل و نوار وضعیت می‌باشد. در ادامه این منوها را به شما معرفی می‌کنیم.

نوار منو (Menu Bar)

اگر این نوار را در نرم افزار ایلاستریتور دیده باشید، متوجه شدید که دارای ۹ منوی اصلی بوده و همان منوهای اصلی به چندید زیر منو تبدیل شده‌اند. هر کدام از این منوها در یک بخش خاص از محیط نرم افزار تاثیر گذار هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید تغییرات لازم را بر روی نرم افزار اعمال کنید. اگر با نرم افزارهای دیگر کار کرده باشید، این منوها را در آن‌ها نیز دیده‌اید، بنابراین می‌توان گفت که برخی از منوهای این بخش عمومی هستند و در هر نرم افزاری وجود دارند.

منوی ایلاستریتور چه ابزاری دارد؟

به طور مثال از موارد عمومی این منوها می‌توان به ویو (View)، ادیت (Edit)، فایل (File)، کمک یا هلپ (Help) و ویندو یا پنجره (Window) اشاره کرد. منوهایی که فقط در نرم افزار ایلاستریتور وجود دارند، آبجکت (Object)، تایپ یا نوع (Type)، انتخاب (Select) و افکت (Effect) نام دارند.

نوار کنترل (Control Bar)

همانطور که از نام این منوی ایلاستریتور پیداست، با استفاده از آن می‌توانید وضعیت ایلاستریتور را مشاهده کنید. به طور مثال اگر این نرم افزار در حال سیو کردن فایل باشد در این نوار عمل سیو را می‌توانید مشاهده کنید. برخی از ابزارهایی که در نوار ابزار وجود دارند، در نوار کنترل نیز وجود داشته و با استفاده از آن می‌توانید خیلی ساده به ابزارها دسترسی داشته باشید. این نوار قابل تغییر می‌باشد و می‌توانید ابزارهای آن را تغییر دهید. در صورتی که این نوار بر روی صفحه وجود ندارد و یا آن را حذف کرده‌اید، کافی است به منوی ویندو (Window) رفته و گزینه کنترل (Control) را فعال کنید.

جعبه ابزار (Toolbox)

این منوی ایلاستریتور به طور پیش فرض در سمت چپ محیط کار قرار گرفته است و دارای ابزارهایی می‌باشد که برای انتخاب، جابه جایی، ترسیم، تصحیح، ویرایش، تایپ متن و کارهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. بسیاری ابزارهای کاربردی دیگر برای طراحی و تصویرسازی است که کاربران می‌توانند با کمک این امکانات و ابزارهای ویژه، طراحی‌ها و نقش‌های مختلفی را به صورت پروژه‌های دیجیتالی پیاده سازی کرد. این منو قابل حذف کردن نیست و دلیل آن ابزارهایی است که درون آن قرار دارد و با حذف این منو ابزارها نیز حذف می‌شوند که نرم افزار را به طور کلی بدون کاربرد می‌کند.

پالت متحرک یا نوار پنل (Floating Palette)

منوی ایلاستریتور نوار پنل، در قسمت راست محیط کار این نرم افزار قرار دارد و با نام (Floating Palette) نیز شناخته می‌شود. این منو شامل تنظیماتی برای سایر اشیا است و به طور معمول برای تغییر رنگ‌ها، ضخامت یا پهنا مورد استفاده قرار می‌گیرند. در نوار پنل به صورت پیش فرض پنجره‌های کوچکی قرار گرفته که با کلیک بر روی آن، زیر منوهای دیگر به نمایش در می‌آیند.

بررسی منوی ایلاستریتور در آموزش تک

برخی از پنل‌ها در زمان باز شدن نرم افزار به طور خودکار باز می‌شوند. این پنل‌ها برای کمک به کاربر به کار می‌افتند و اگر نیازی به آن‌ها ندارید، به سادگی می‌توانید آن‌ها را ببندید. در این پنل‌ها ابزارهای برای بزرگنمایی، ترکیب رنگ، لایه‌ها، کانال‌ها، مسیرها و به طور کلی برای انجام عملیات بر روی تصاویر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نوار وضعیت

یکی دیگر از منوهایی که در نرم افزار ایلاستریتور وجود دارد، نوار وضعیت است که در قسمت پایینی این نرم افزار قرار دارد. این نوار دارای چند بخش مختلف است که با استفاده از آن‌ها می‌توانید بزرگنمایی سند، انتخاب بوم مورد نظر و نمایش اطلاعات مربوط به فایل را انجام دهید. برای اینکه بتوانید اطلاعات مربوط به سند مورد نظر را مشاهده کنید، کافیست که بر روی مثلث موجود در بر روی آن کلیک کنید و سپس بر روی گزینه نمایش (Show) کلیک کنید تا اطلاعات برای شما نمایش داده شود. این نوار قابلیت این را دارد که ابزارهای مختلفی را به آن اضافه کنید که فضای کار برای شما راحت‌تر شود.

آشنایی با ابزارهای موجود در منوی ایلاستریتور

سخن پایانی

در این مطلب از سایت آموزش تک سعی کردیم که درباره منوی ایلاستریتور اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم. اگر قصد دارید که از نرم افزار ایلاستریتور به صورت تخصصی استفاده کنید و طراحی‌های پیشرفته‌ای را پیاده سازی کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما از این نرم افزار استفاده کنید و آموزش‌های لازم را ببینید. در سایت آموزش تک می‌توانید با تهیه بسته آموزش موشن گرافیک ایلاستریتور را به صورت تخصصی آموزش ببینید. با تهیه این آموزش می‌توانید به صورت تخصصی با نرم افزار ایلاستریتور کار کنید و طراحی‌های مورد نظر خود را انجام دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا