وب

راهنمای به روز رسانی وردپرس، پلاگین ها و تم ها – بخش دوم

در بخش اول این مقاله، به لزوم آپدیت کردن وردپرس، پلاگین ها و تم ها پرداخته شد؛ همچنین روش به روز رسانی وردپرس با یک کلیک شرح داده شد. در این بخش به شرح روش خودکار به روز رسانی وردپرس و روش دستی به روز رسانی وردپرس خواهیم پرداخت و در بخش سومِ این مقاله، به روز رسانی تم و پلاگین ها توضیح داده خواهد شد.(توصیه می شود دوره آموزشی طراحی سایت و پکیج آموزش طراحی سایت  را مشاهده کنید)

به روز رسانی وردپرس به صورت خودکار

به همراه نسخه ی ۳٫۷، وردپرس به روز رسانی خودکار را معرفی کرد. با وجود این ویژگی، CMS هر روز چک می کند که آیا یک نسخه ی جزئی / minor جدیدی از وردپرس دسترس است یا خیر. در صورتی که نسخه ی جدیدی وجود داشته باشد، آن را دانلود و نصب خواهد کرد، بدون این که لازم باشد شما هیچ کاری، حتی یک کلیک، انجام دهید.

به طور پیش فرض، اگر آخرین نسخه ی موجود، نسخه ی کلی / major باشد، هنوز هم باید خودتان با یک کلیک یا به صورت دستی، به روزرسانی را انجام دهید، اما می توانید مطمئن باشید که همیشه آخرین نسخه ی پایدار وردپرس را در اختیار دارید.

برای مثال، اگر شما از وردپرس ۴٫۰ استفاده می کنید و نسخه ۴٫۰٫۱ در دسترس باشد، wordpress آن را به صورت خودکار نصب می کند. اما اگر نسخه جدید چیزی شبیه ۴٫۱ باشد، به صورت خودکار نصب نخواهد شد.

همیشه داشتن آخرین نسخه مهم است و اگر به روز رسانی minor در دسترس باشد، باید در اسرع وقت به روز رسانی را انجام دهید، زیرا به روز رسانی minor، باگ ها را رفع می کند. به همین دلیل است که به روز رسانی خودکار مفید است، زیرا لازم نیست نگران باشید که آیا آخرین باگ ها رفع شده اند با خیر و همیشه مطمئن هستید که این کار انجام شده است.

آموزش پیشنهادی برای شما : آموزش طراحی سایت بدون کدنویسی

به روز رسانی خودکار به طور پیش فرض فعال است. اما اگر می خواهید آن را غیر فعال کنید، این کار با اضافه کردن یک ثابت / constant جدید در فایل wp-config.php در ریشه / root نصب وردپرس، امکان پذیر است.

با تعریف یک ثابت یا constant دیگر، شما حتی می توانید روش خودکار برای به روز رسانی های major را نیز فعال کنید. این بار هم در همان فایل wp-config.php، خط زیر را اضافه کنید:

با این کار، هنگامی که یک نسخه ی جدید، چه minor و چه major، در دسترس باشد، وردپرس به طور خودکار به روز رسانی می شود. اگر از یک نسخه ی توسعه / development وردپرس استفاده می کنید، به روز رسانی های توسعه نیز با این ثابت به صورت خودکار صورت می گیرد.

این ثابت می تواند سه مقدار مختلف را اعمال کند:

true: برای فعال کردن به روز رسانی خودکار minor، major و development.

false: برای غیر فعال کردن همه ی به روز رسانی های خودکار.

minor: برای فعال کردن به روز رسانی minor به صورت خودکار (که رفتار پیش فرض است).

اگر به دلایلی نمی خواهید فایل wp-config.php را ویرایش کنید، همچنین می توانید به روز رسانی های خودکار را با استفاده از فیلتر ها نیز فعال یا غیر فعال کنید.

به عنوان مثال، ثابت AUTOMATIC_UPDATER_DISABLED که در بالا ذکر شد را می توان با افزودن خط زیر در فایل functions.php در قالب و یا در یک افزونه، جایگزین کرد:

این کار، به روز رسانی خودکار را غیر فعال می کند.

فیلتر های دیگر می توانند به روز رسانی خاصی را فعال یا غیر فعال کنند. برای هر فیلتر، اگر بخواهید آن نوع از آپدیت را فعال کنید، تابع باید مقدار true را برگرداند، و در غیر این صورت، مقدار false را برگرداند.

به روز رسانی وردپرس به صورت دستی

شما همیشه باید روش های خودکار یا به روز رسانی با یک کلیک را برای وردپرس انتخاب کنید. با این وجود، اگر بخواهید و یا اگر به دلایل خاصی انتخاب دیگری نداشته باشید، می توانید CMS را به صورت دستی به روز کنید.

به روز رسانی وردپرس

مراقب باشید: شما یک انسان هستید! بنابراین ممکن است اشتباهاتی مرتکب شوید و نصب دچار مشکل شود، بنابراین لطفا مطمئن شوید که دستورالعمل را گام به گام دنبال کنید. علاوه بر این، به یاد داشته باشید که ابتدا پشتیبان گیری را انجام دهید.

آموزش پیشنهادی برای شما : آموزش راه اندازی فروشگاه اینترنتی

  1. آخرین نسخه ی وردپرس را دانلود کنید. می توانید این کار را با زدن دکمه ی دانلود که در بخش به روز رسانی با یک کلیک دیدیم، انجام دهید و یا می توانید از WordPress.org آن را دانلود کنید. پس از این که آرشیو را دریافت کردید، آن را باز کنید.
  2. مطمئن شوید که پلاگینی در هنگام به روز رسانی خطایی ایجاد نخواهد کرد، تمام پلاگین هایی که استفاده می کنید را غیر فعال کنید. این کار را می توانید بعد از انتخاب تمام پلاگین ها، با گزینه ی «غیر فعال کردن» که در لیست کشویی می بینید، به سرعت انجام دهید.
  3. حالا شما باید فایل های درست را جایگزین کنید. در نصب فعلی، پوشه ی wp-includes و wp-admin را حذف کنید. سپس فایل جدیدی از آن ها را آپلود کنید.
  4. محتویات پوشه wp-content جدید را در پوشه ی نسخه قدیمی آپلود کنید. با Overwrite کردن پرونده های موجود، تم ها و افزونه های رسمی قدیمی را به روز می کنید. نگران نباشید، پلاگین ها و تم های دیگر به همان صورت قبل، باقی خواهند ماند و فایل های رسانه ای شما تحت تاثیر قرار نخواهند گرفت.
  5. با فایل های موجود در دایرکتوری root نیز همین کار را انجام دهید: با آپلود همه ی آن ها، همه ی آن ها را با فایل های جدید جایگزین کنید. تنها فایلی که باید در مورد آن نگران باشید، wp-config.php است، اما این فایل جایگزین نمی شود زیرا در نسخه جدید وجود ندارد: در آرشیو هایی که شما دانلود کرده اید، wp-wonfig.php به نام wp-config-sample.php نام گذاری شده است. اکنون باید این فایل را با wp-config.php مقایسه کنید تا مطمئن شوید که یک خط جدید اضافه نشده باشد: اگر چنین باشد، باید خطوط جدید را از wp-config-sample.php بهwp-config.php قدیمیِ خود کپی کنید.
  6. گاهی اوقات، به روز رسانی اتوماتیک ممکن است خراب شود و در این حالت، یک فایل .maintenance به نصب شما افزوده می شود. اگر برای حل این مشکل، به صورت دستی به روز رسانی را انجام دهید، باید این فایل را حذف کنید.
  7. همچنین ممکن است پایگاه داده شما نیز نیاز به آپدیت داشته باشد. برای مشاهده ی این مورد، از پنل مدیریت خود بازدید کنید: در صورت وجود، یک پیام حاوی لینک ظاهر خواهد شد. روی آن کلیک کنید و با این کار، پایگاه داده ی شما نیز به روز می شود.
  8. به روز رسانی شما به پایان رسیده است. کاری که اکنون باید انجام دهید، این است که پلاگین هایی که استفاده می کنید را مجددا فعال کنید.

تا این جا، به روز رسانی وردپرس با یک کلیک، به روز رسانی خودکار، و به روز رسانی دستی وردپرس توضیح داده شد. چنان چه تمایل دارید که در مورد به روز رسانی تم و پلاگین ها نیز آگاهی کسب کنید، با بخش سوم این مقاله همراه ما باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا