انیمیشن و سه بعدی

اشتباهات رایج مبتدیان در افتر افکت

اشتباهات رایج افترافکت

هنگامی که بحث از موشن گرافیک و کار با افتر افکت / After Effects می شود، همه ی کاربران از سطح صفر شروع به یادگیری می کنند و در هنگام یادگیری اصول، همه ی طراحان، اشتباهات رایجی را مرتکب می شوند. نشانه های مشخصی وجود دارد که یک هنرمند موشن گرافیک مبتدی ( آموزش موشن گرافیک ) را از افراد با تجربه تر متمایز می کند.

بیایید در مورد برخی از این اشتباهات رایج افترافکت که مبتدیان معمولاََ انجام میدن  صحبت کنیم که شما می توانید از آن ها درس بگیرید و سرعت پیشرفت خود در افتر افکت را افزایش دهید.

افتر افکت

استفاده از ease ها در افتر افکت

بزرگترین اشتباهی که بسیاری از مبتدیان، در هنگام ایجاد انیمیشن در افتر افکت مرتکب می شوند، این است که از ease ها استفاده نمی کنند. هنگام تنظیم دو فریم کلیدی / Keyframe برای چیزی مانند حرکت یا چرخش، افتر افکت به طور پیش فرض بین دو فریم Keyframe و در یک سرعت ثابت و با یک شروع و توقف ناگهانی حرکت می کند.

در حقیقت، شما ممکن است گاهی اوقات دلیل خوبی برای انجام این کار داشته باشید. اما به طور کلی، این روشی نیست که حرکت ها در دنیای واقعی کار می کنند. به این حالت فکر کنید که یک توپ را بر روی زمین غلت می دهید. هنگامی که شما برای اولین بار به توپ نیرو وارد می کنید، تا زمانی که یک نیرو پشت سر توپ قرار می دهید، توپ به آرامی حرکت می کند. هنگامی که نیرویی وارد نکنید، حرکت توپ از حداکثر سرعت، شروع به کند شدن بر اساس اصطکاک، می کند. و در نهایت، به تدریج متوقف می شود.

و این روشی است که ease ها در افتر افکت کار می کنند. هنگامی که شما یک ease را اعمال می کنید، می توانید حرکت را کنترل کنید و تعیین کنید که با چه شتابی به سرعت حداکثر برید و با چه شتابی متوقف شود. در سطح ابتدایی، شما می توانید از حالت پیش فرض “easy ease in” یا “easy ease out” را به یک فریم کلیدی اضافه کنید تا منحنی حرکت، اضافه شود. اما با کمی تمرین، می توانید از ویرایشگر گراف استفاده کنید تا منحنی های حرکت منحصر به فرد خود را تنظیم کنید تا همان افکت حرکت را که می خواهید بدست آورید.

آموزش پیشنهادی برای شما که در آپدیت این دوره تمامی این مسایل رو بصورت تصویری توضیح دادیم :آموزش جامع موشن گرافیک در افترافکت 

افتر افکت

جهان مسطح است!

این درست نیست. جهان صاف نیست! با این حال، لایه های شما در افتر افکت، مسطح هستند. به غیر از حالت اشیاء سه بعدی و با استفاده از افزونه هایی مانند Element، لایه ها در افتر افکت، صفحه های تخت هستند. فکر می کنید چه اتفاقی می افتد وقتی که یک صفحه ی مسطح را به پهلو بچرخانید؟ صفحه ناپدید می شود!

یکی از اسرار جادویی افتر افکت پدیدار شدن لایه های مسطحی است که در حقیقت، اشیاء سه بعدی و لایه ها در فضا هستند. با این حال، یکی از اشتباهات رایج کاربران افتر افکت و طراحان مبتدی موشن گرافیک، چرخاندن بیش از حد لایه ها در جهت محور y است و این باعث می شود که طرح خراب شود.

طراحی انیمیشن یک کار بسیار جذاب است. شما شروع به حرکت دادن اشیا می کنید، تمام متغیر ها را تغییر می دهید، و قبل از این که بدانید چه اتفاقی می افتد، یک شکل را می چرخانید. نباید این کار را انجام دهید!

افتر افکت

صفحه ها و لایه ها در افتر افکت

یکی از اشتباهات رایج دیگر که مبتدیان انجام می دهند مربوط به ترتیب صفحه ها و layer stack است. به یاد داشته باشید که جهان افتر افکت مسطح است، اما تصور و توهم عمق با قرار دادن اشیاء مختلف در جلو و یا پشت سر یکدیگر، ایجاد می شود.

دو راه برای انجام این کار وجود دارد. هنگامی که لایه ها به عنوان لایه های سه بعدی تنظیم می شوند، می توانند روی محور Z حرکت داده شوند و در جلو و یا پشت اشیاء دیگر، و بر اساس موقعیتشان روی محور z ، نشان داده می شوند.

هنگامی که لایه ها به عنوان لایه های دو بعدی تنظیم می شوند، موقعیت آن ها در جلو، یا پشت لایه های دیگر، بر اساس جایی است که در layer stack قرار دارند. این به این معنی است که لایه ای که در comp ، بالا تر قرار داده شده است و در جلوی لایه های بیشتری قرار دارد. لایه ی ۱ در بالا قرار دارد و رویی ترین یا جلویی ترین لایه است.

با این حال، هنگامی که شما یک گروه بزرگ از لایه ها را در یک comp داشته باشید، کار کمی دشوار می شود و ممکن است ترتیب لایه ها به هم بخورد و لایه ای که بالا رو باشد، به زیر برود یا برعکس.

آموزش پیشنهادی برای شما که در آپدیت این دوره تمامی این مسایل رو توضیح دادیم :آموزش جامع موشن گرافیک در افترافکت 

افتر افکت

خط زمانی

نقش خط زمانی در افتر افکت: حالا شما آن را می بینید، حالا شما نمی بینید!

یکی دیگر از اشتباهات مبتدیان، ناپدید شدن لایه است.

” توپ یک دقیقه پیش این جا بود، اما حالا نیست. چه اتفاقی افتاده است؟ ”

حالتی را در نظر بگیرید که شما به طور تصادفی، اندازه یا شفافیت را بر روی صفر تنظیم کرده باشید. یا شاید موقعیت را خارج از صفحه تنظیم کرده اید.

اما رایج ترین دلیل برای ناپدید شدن فریم های کلیدی، آوردن نقطه پایانی لایه / layer endpoint قبل از پایان comp است.

مبتدیان خیلی مبتدی! باید توجه داشته باشند که خط زمانی افتر افکت از چپ به راست خوانده می شود. آغاز انیمیشن در سمت چپ است و انتهای آن در سمت راست است. هر لایه را می توان در هر نقطه ای از جدول زمانی، روشن یا خاموش کرد. اغلب کاربران جدید، لایه را بر اساس طول ماکزیمم comp تنظیم نمی کنند و در این حالت، به نظر می رسد که ناپدید می شوند. این حالت، در هنگام استفاده از pre-comps بسیار رایج است. یک pre-comp در داخل یک comp ، باید بر اساس طول مناسب تنظیم شود، اما اگر لایه در pre-comp خاموش شود، در  comp اصلی نیز خاموش خواهد شد.

البته این اشتباهات فقط مختص مبتدیان نیست، کاربران افتر افکت با تجربه تر نیز ممکن است دچار این اشتباهات بشوند. نکته ی مهم این است که باید به جزییات طراحی و عملکرد نرم افزار افتر افکت توجه داشت تا بتوان از بعضی اشتباهات اجتناب کرد.

افتر افکت

تنظیم فریم کلیدی در افتر افکت

یکی دیگر از اشتباهاتی که مبتدیان انجام می دهند و در نتیجه مجبور می شوند که طرح را از ابتدا انجام دهند، فراموش کردن تنظیم اولین فریم کلیدی است. کاربران پیشرفته این را می دانند. زمانی که شما می خواهید شروع کنید، لایه ای دارید. در جدول زمانی به پایین می کنید، موقعیت را تغییر دهید. و دکمه ی پیش نمایش RAM را می زنید تا انیمیشن را تماشا کنید.

هیچ اتفاقی نمی افتد!

“اما من لایه را حرکت دادم چرا حرکت نمی کند؟ ”

خب، تا زمانی که شما حداقل یک فریم کلیدی را تنظیم نکرده باشید، افتر افکت، هر زمان که یک پارامتر را تغییر دهید، به طور خودکار فریم های کلیدی را برای شما تنظیم می کند. پس اگر شما هیچ فریم کلیدی نداشته باشید، فقط لایه ها را برای هیچ! حرکت می دهید.

به یاد داشته باشید که قبل از این که به ساخت انیمیشن بپردازید، اولین فریم کلیدی خود را در جایی که می خواهید شروع کنید، تنظیم کنید.

برای انجام این کار، به سادگی پارامتری که می خواهید با آن کار کنید را باز کنید و یک بار بر روی آیکن stopwatch ضربه بزنید تا  فریمهای کلیدی را فعال کنید. افتر افکت از آن جا شروع به کار خواهد کرد.

افتر افکت

افتر افکت یک ابزار قوی است که قادر به ایجاد موشن گرافیک و انیمیشن برای تبلیغات سطح بالا، فیلم ها و تلویزیون است، اما حتی بهترین کاربران افتر افکت نیز با چند تا از مشکلات بالا رو به رو شده اند. مانند هر چیز دیگری، کار با افتر افکت، داشتن تمرین و کسب تجربه و یادگیری از دیگران است. به این صورت است که می توانید روز به روز پیشرفت کنید و به یک موشن گرافیست حرفه ای تبدیل شوید. فقط کافی است شروع کنید …

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا