وب

پشتیبان گیری از وب سایت وردپرس

چرا باید از وب سایت وردپرس خود نسخه ی پشتیبان تهیه کنید؟ امروزه امنیت وب سایت صنعت بزرگی است که میلیون ها نفر را درگیر خود کرده است. از راه حل های فایروال گرفته تا اسکن فعال، موارد زیادی برای یادگیری و به کار بردن آن ها وجود دارد. یکی از بهترین اقدامات امنیتی که می توانید انجام دهید این است که نسخه پشتیبان از وب سایت وردپرس خود تهیه کنید.(توصیه می شود دوره آموزشی طراحی سایت و پکیج آموزش طراحی سایت  را مشاهده کنید)

پشتیبان گیری وردپرس به شما اجازه می دهد که وب سایت خود را به نقطه ای در زمان بازگردانی کنید که همه چیز، خوب بوده است. بنابراین، پشتیبان گیری وردپرس نه تنها از مشکلات مربوط به امنیت مانند هکرها محافظت می کنند بلکه از مشکلات سخت افزاری و بسیاری مشکلات دیگر نیز محافظت می کنند. در این مقاله، به چگونگی پشتیبان گیری از وب سایت وردپرس با استفاده از تعدادی از ابزار ها پرداخته می شود.

از چه چیزی باید پشتیبان بگیرید؟

یک وب سایت وردپرس شامل سه بخش اصلی است:

  • هسته وردپرس / The WordPress core
  • پوشه ی wp-content حاوی تم ها، پلاگین ها و آپلودها
  • پایگاه داده ی وب سایت

وب سایت وردپرس

مهمترین بخش، پایگاه داده وب سایت است. این بخش شامل همه ی پست ها، صفحات، دسته ها، کاربران و هر گونه اطلاعاتی که به عنوان مدیر وارد کرده اید، می شود. دومین بخش مهم، پوشه ی آپلود است که حاوی تمام تصاویر و فایل های دیگری است که آپلود کرده اید.

آموزش پیشنهادی برای شما : آموزش طراحی سایت بدون کدنویسی

تم ها و پلاگین ها می توانند در هر دو دسته قرار بگیرند. اگر از تم ها و پلاگین های اصلاح نشده استفاده می کنید، می توانید آن ها را بعدا دوباره دانلود کنید. و اگر محصولات سفارشی در آن ها وجود دارد اهمیت آن ها بیشتر می شود، زیرا جایگزین کردن آن ها سخت تر است.

در نهایت، کد وردپرس مهم نیست، زیرا در هر زمانی، از طریق یک دانلود ساده، در دسترس قرار می گیرد.

در یک سناریوی ایده آل، برای اطمینان، پشتیبان گیری کامل از پایگاه داده وردپرس و پوشه wp-content توصیه می شود. به این ترتیب همه ی چیزی را که لازم دارید تا به راحتی وب سایت خود را به طور کامل بازیابی کنید، در اختیار شماست.

روش های پشتیبان گیری برای وردپرس

سه گروه عمده از گزینه های پشتیبان گیری وردپرس وجود دارد که در ادامه، نگاهی به آن ها خواهیم داشت. شما می توانید از پلاگین های وردپرس، راه حل های خارج از سایت شخص ثالث و یا سیستم پشتیبان میزبان خود (در صورت وجود) استفاده کنید:

  1. پشتیبان گیری با استفاده از پلاگین وردپرس

تعداد زیادی افزونه پشتیبان گیری به صورت رایگان و یا با هزینه ی کم در دسترس هستند. یکی از شناخته شده ترین آن ها، BackWpup است. این پلاگین قادر به پشتیبان گیری از تمام پایگاه داده و فایل های شما است و آن ها را در سرور یا در مکان ذخیره سازی شخص ثالث مانند Dropbox یا آمازون ذخیره می کند:

فرایند پشتیبان گیری BackWPup
فرایند پشتیبان گیری BackWPup

نکته: به یاد داشته باشید که نسخه پشتیبان تهیه شده، اگر در همان سرورِ نسخه ی اصلی قرار بگیرد، دیگر یک نسخه پشتیبان نیست! همیشه توصیه می شود که پشتیبان گیری را در جای دیگری ذخیره کنید تا مطمئن شوید که در هر موقعیتی، بتوانید آن را بازیابی کنید.

جنبه ی مثبتِ استفاده از افزونه ای مانند BackWpup این است که رایگان است. و نکته ی منفی افزونه این است که معمولا بیشتر از سایر گزینه ها هزینه بر است! زیرا در صورتی که همه چیز به خوبی پیش نرود، ممکن است نیاز به یک توسعه دهنده داشته باشد. هرچند که تقریبا در همه ی روش های پشتیبان گیری نیز همین طور است.

دو مورد دیگر برای پشتیبان گیری از وردپرس، BackUpWordPress و WP-DB-Backup است که البته مورد دوم، فقط از پایگاه داده پشتیبان گیری می کند.

  1. روش های خارج از سایت شخص ثالث / Third party off-site

مهم ترین گزینه در این گروه، VaultPress / Jetpack است، که توسط همین شرکت ساخته شده است و بخش عمده ای از هسته وردپرس را توسعه می دهد. این مورد، دارای چندین ویژگی عالی است که بهترین آن ها، مجموعه ی کامل و نادیده گرفتن ماهیت محصول است. در این حالت، در گذر زمان، فرآیند بک آپ گیری به طور خودکار در پس زمینه اجرا می شود، و اما هنگامی که به آن نیاز دارید، می توانید با چند کلیک ساده، کار بازگردانی را انجام دهید.

توجه داشته باشید که پس از تغییرات اخیر و تبدیل شدن به مدل کسب و کار، ویژگی های VaultPress از طریق اشتراک پلاگین Jetpack در دسترس هستند. شما تمام ملزومات را به ازای ۳٫۵۰ دلار در هر ماه دریافت می کنید.

VaultPress / Jetpack یک سیستم خارج از سایت / off-site است و به این معنی است که در صورتی که سایت شما کاملا غیرقابل دسترس باشد، باز هم ممکن است بتواند بازگردانی را انجام دهد. مهم تر از همه این که، شامل اسکن امنیتی و اطلاعیه ها و آمار پایه ای وب سایت نیز می باشد.

رابط پشتیبان VaultPress
رابط پشتیبان VaultPress

اگر به دنبال جایگزین هستید، BackupBuddy و BlogVault گزینه های خوبی هستند. BackupBuddy توسط iThemes ساخته شده است و ویژگی هایی مشابه VaultPress / Jetpack ارائه می دهد.

البته VaultPress / Jetpack به دلیل روش پشتیبان گیری (بار پایین سرور و نقاط ادغام بیشتر) و سهولت استفاده و عوامل قیمت گذاری، توصیه می شود. اما اگر تعداد زیادی سایت داشته باشید، استفاده از BackupBuddy ممکن است بهتر باشد، تا هزینه ها و مزایا نیز در نظر گرفته شود.

مزیت استفاده از محصول خارج از سایت شخص ثالث، سهولت استفاده، امنیت بیشتر، تجربه کاربری بهتر و ویژگی های سطح بالا است؛ و جنبه ی منفی، قیمت آن است. هزینه ی VaultPress / Jetpack حداقل ۴۲ دلار در سال، و BuddyPress حداقل ۸۰ دلار در سال است. البته استفاده از این افزونه ها نسبت به جایگزین های رایگان توصیه می شود. ۴۲ دلار در سال، در ازای پشتیبان گیری کامل، قیمت پایینی است، به خصوص اگر وب سایت شما درآمد زا باشد.

  1. پشتیبان گیری داخلی میزبان برای سایت وردپرس

بسیاری از میزبان ها، به ویژه میزبان های وردپرس حرفه ای یا مدیریت شده، دارای یک سیستم پشتیبان گیری هستند که در طرح شما وجود دارد. اگر شما با شرکتی مانند WPEngine، Flywheel یا Kinsta کار می کنید، باید از آن ها بپرسید که سیستم پشتیبان گیری آن ها چگونه کار می کند.

پشتیبان گیری Fkywheel
پشتیبان گیری Fkywheel

میزبان های وردپرس مدیریت شده، در سطح سرور با وردپرس کار می کنند، و پشتیبان گیری آن ها معمولا از هر چیز دیگری که استفاده کنید، بسیار کارآمد تر است. اگر از میزبان عمومی / generic استفاده می کنید، ممکن است هنوز بتوانید از سیستم پشتیبان آن، استفاده کنید، با میزبان خود صحبت کنید و از آن ها درباره ی چگونگی کار بپرسید.

بهترین راه حل پشتیبان گیری کامل از وردپرس

پس بهترین راه حل چیست؟ توصیه ی ما، برای پشتیبان گیری خودکار، استفاده از میزبان وردپرس است و همچنین استفاده از VaultPress / Jetpack برای پشتیبان گیری از سایت نیز ایده ی خوبی است. این کار، اطمینان کافی را فراهم می کند؛ و دیگر مهم نیست که چه اتفاقی بیافتد.

با این حال، اگر در مورد بودجه دچار مشکل هستید، ابزار های پشتیبان گیری رایگانِ ارائه شده توسط پلاگین ها، عالی هستند. آن ها ۹۵٪ از یک راه حل کامل را انجام می دهند و این، نسبت به رایگان بودنشان، خیلی خوب است. هنگامی که سایت شما شروع به درآمد زایی کرد، همیشه می توانید به یک راه حل بهتر بیاندیشید.

اگر پیش از این، با محصولات پشتیبان گیری یا روش های پشتیبان گیری دیگری کار کرده اید، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا