بلاگ آموزش تک

طراحی سایت رایگان

طراحی سایت رایگان

اصطلاح طراحی سایت رایگان امروزه در میان کسانی که در این حوزه فعال هستند و همواره اخبار مربوط به وب سایت سازی و یا از این دست خبر ها را دنبال می کنند امروزه بسیار شنیده می شود و یا می توانیم بگوییم باب شده است. طراحی سایت رایگان یعنی اینکه شما برای آن که وب سایت خود را بسازید از شخص ثالثی کمک نگیرید و خودتان طراحی سایت خود را به عهده بگیرید.(توصیه می شود دوره آموزشی طراحی سایت و پکیج آموزش طراحی سایت  را مشاهده کنید)

همان طور که می دانید امروز عصر اینترنت و دنیای پهناور وب می باشد و با پیشرفت چشمگیر و روزافزون اینترنت شاهد وسیع تر شدن سایت ها می باشیم. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که مایل باشید یک وب سایت برای شخص خودتان و یا شرکت تان و یا حرفه ی خود داشته باشید. اما به هر حال اگر از شخص ثالثی بخواهید این کار را برای شما انجام دهد متحمل هزینه ی تقریبا زیادی خواهید شد. در این مقاله قصد داریم به طراحی سایت رایگان بپردازیم.

شاید این که گفتیم طراحی سایت را خودتان انجام دهید کمی شما را شگفت زده کرده است و شما از اینکه دانش کم و یا هیچ دانشی در این باب ندارید می هراسید.

نگران نباشید برای آنکه بخواهید طراحی سایت خود را انجام دهید سه راه پیش رو دارید:

۱٫ امروزه سایت ساز هایی وجود دارند که طراحی سایت رایگان انجام می دهند و شما می توانید از این قبیل سایت ساز ها استفاده کنید.

۲٫ سیستم های مدیریت محتوای گوناگونی وجود دارند که شما می توانید با یک قالب رایگان طراحی سایت رایگان خود را انجام دهید.

۳٫ طراحی سایت رایگان را آموزش ببینید. یعنی آن که دانش ها و برنامه نویسی هایی را یاد بگیرید تا بتوانید طراحی سایت تان را خودتان انجام دهید.

آموزش پیشنهادی برای شما : آموزش طراحی سایت بدون کدنویسی

روش اول طراحی سایت رایگان: سایت سازها

در این روش شما می توانید از وب سایت سازهایی که در اینترنت هستند به صورت رایگان استفاده کنید. امروزه منابع خارجی و ایرانی زیادی وجود دارند تا به شما کمک کنند طراحی سایت رایگان خود را انجام دهید. این سایت ساز ها یک قالب آماده ی سایت را به شما می دهند و وظیفه محتوا گذاری بر دوش خود شماست.

در واقع سایت ساز یک سایت آماده را برای شما ارائه می دهد اما خرید دامنه بر عهده ی خودتان است و سپس می توانید سایت خود را با محتوا گذاری های جالب و جذاب در فضای اینترنت منتشر کنید.

سایت ساز های گوناگونی وجود دارند که طراحی سایت رایگان برای شما انجام می دهند. در ادامه دو تا از بهترین سایت سازهای رایگان خارجی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

طراحی سایت رایگان با سایت ساز wix

یک ابزار برای طراحی سایت رایگان سایت ساز ویکس می باشد. جالب است بدانید یکی از قدیمی ترین کمپانی هایی که در حوزه طراحی سایت رایگان فعالیت می کند ویکس است. سایت ساز ویکس بسیار به روز و پیشرفته است می توانید در آن قالب های بسیار زیبای رایگان و حرفه ای را مشاهده کنید. در ویکس شما می توانید بدون آن که دانش برنامه نویسی خاصی داشته باشید به راحتی فقط با انتخاب،کشیدنورهاکردن طراحی سایت رایگان خود را به صورت کاملا حرفه انجام دهید.

طراحی سایت رایگان

شاید بسیاری فکر کنند برای داشتن یک طراحی سایت رایگان باید دانش برنامه نویسی بالایی داشته باشند و یا هزینه ی بسیار زیادی برای این موضوع پرداخت کنند اما امروزه با وجود سایت ساز های بسیار قدرتمند و حرفه ای مانند ویکس شما می توانید طراحی سایت رایگان خود را به صورت کاملا عالی انجام دهید با پرداخت هزینه هایی بسیار کم. شما می توانید در ویکس به صورت رایگان ثبت نام کنید و ویکس علاوه بر این که به شما اجازه می دهد یک قالب رایگان داشته باشید به شما این امکان را می دهد تا یک هاست ۵۰۰ مگابایتی نیز برای ذخیره سازی اطلاعات سایت خود داشته باشید.

تمام قالب های ویکس با HTML5 و CSS3 سازگار هستند و اگر خودتان یک وب سایت خوب و حرفه ای دارید می توانید با به کارگیری یکی از قالب های زیبا و جذاب ویکس سایت خود را به روز کنید و طراحی سایت رایگان خودتان را انجام دهید. در ویکس اگر بخواهید از پنل های حرفه ای استفاده کنید این امر مستلزم پرداخت هزینه هایی می باشد.

آموزش پیشنهادی برای شما : آموزش راه اندازی فروشگاه اینترنتی

نقاط جالب توجه ویکس

یکی از نقاط جالب توجه ویکس این است که با ثبت نام در این سیستم شما می توانید به به تمام بخش های این سیستم دسترسی داشته باشید و اگر مایل باشید یک سایت کاملا حرفه ای و توسعه یافته داشته باشید می توانید از امکانات پولی ویکس استفاده کنید.

باید توجه کنید ویکس قابلیت راست چین شدن سایت برای کاربران فارسی زبان را ندارد اما به هر حال اگر قصد دارید یک سایت به زبان انگلیسی بسیار جذاب داشته باشید ویکس می تواند گزینه ی بسیار مناسبی برای شما باشد.

طراحی سایت رایگان با SiteBuilder

یکی دیگر از سایت ساز های معروف و بسیار پیشرفته که می توانید برای طراحی سایت رایگان خود از آن استفاده کنید سایت ساز آنلاین سایت بیلدر است که مورد استقبال بسیاری از کاربران قرار گرفته است. در این سایت ساز شما بدون نیاز به دانش برنامه نویسی می توانید طراحی سایت رایگان خود را انجام دهید.

طراحی سایت رایگان

سایت ساز بیلدر اگرچه ممکن است ساده به نظر بیاید اما در عین همین سادگی قالب هایی با سطح گرافیکی بسیار بالا ارائه می دهد که تجربه طراحی سایت رایگان بسیار خوبی را برای شما به ارمغان می آورد. سایت ساز سایت بیلدر از قابلیت ویرایشگر Drag & Drop برخوردار است و همین مسئله کار طراحی سایت رایگان شما را بسیار راحت تر می کند. در واقع می توانیم بگویم همین ادیتور Drag & Drop موجب شده است بسیاری از افراد برای طراحی سایت رایگان به سما سایت بیلدر کشیده شوند و از این سایت ساز حرفه ای برای پلتفرم اصلی سایت خود بهره وری کنند.

روش دوم طراحی سایت : سیستم های مدیریت محتوا

سیستم های مدیریت محتوا سیستم هایی هستند که به صورت اپن سورس می باشند. بسیاری از افراد برای طراحی سایت رایگان خود به سمت سیستم های مدیریت محتوا کشیده می شوند. معروف ترین سیستم های مدیریت محتوا وردپرس،جوملا،نیوک،دروپالو … هستند. البته در این بین وردپرس از میزان رای بالایی برخوردار است و بسیاری از سایت های معروف و جهانی مانند BBC با وردپرس نوشته شده اند. در مقاله ای دیگر ویژگی های وردپرس و چگونگی استفاده از آن برای طراحی سایت رایگان را برای شما شرح دادیم. در این مقاله قصد داریم سیستم مدیریت محتوای جوملا را بررسی کنیم.

طراحی سایت با جوملا

یکی از بهترین نرم افزار های مدیریت محتوا برای طراحی سایت رایگان سیستم مدیریت محتوای جوملا می باشد. این سیستم یک سیستم مدیریت محتوای متن باز است که به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرد تا بتوانند برای طراحی سایت رایگان اقدام کنند. فریمورکی که جوملا از آن بهره میگیرد مبتنی بر MVC می باشد. همچنین پایگاه داده جوملا برای ذخیره سازی اطلاعات MySQL است.

در واقع می توانیم بگوییم جوملا خود منشعب شده از یک سیستم دیگر به اسم مامبو است که توسعه دهندگان جوملا در سال ۲۰۰۵ از توسعه دهندگان مامبو جدا شدند و اقدام به تاسیس یک سیستم مدیریت محتوای اپن سورس به نام جوملا کردند. جوملا به دلیل امکاناتی که دارد یک بستر مناسب برای طراحی سایت رایگان می باشد. بیش از ۷۴۰۰ افزونه در جوملا موجود می باشند که بسیاری از آنان به صورت رایگان برای طراحی سایت در اختیار کاربران قرار گرفته می شود. بسیاری از سایت های معتبر ایرانی و جهان برای طراحی سایت خودشان از جوملا استفاده کرده اند.

شما با استفاده از جوملا به راحتی می توانید مدیریت سایت خودتان را به عهده بگیرید. برای طراحی سایت رایگان با استفاده از جوملا نیازمند دانش برنامه نویسی خاصی نیستید و استفاده از این سیستم مدیریت محتوا تقریبا ساده است و پیچیدگی خاصی ندارد. حتی اگر شما یک کاربر مبتدی هستید به دلیل ان که محیط جوملا بسیار جذاب است و هر کسی به راحتی می تواند کار کردن با آن را یاد بگیرد می توانید برای طراحی سایت رایگان خود از جوملا استفاده کنید.

استفاده کاربران مبتدی از امکانات جوملا

البته شایان ذکر استز نه تنها کاربران مبتدی بلکه همه ی کاربران در سطح های گوناگون حتی پیشرفته نیز به دلیل وسیع بودن امکانات جوملا می توانند از این سیستم استفاده کنند. به دلیل وجود قالب های متنوع که از نظر گرافیکی بسیار زیبا هستند و همچنین از سطح بالایی برخوردارند موجب شده سایت های بسیار زیادی از این سیستم مدیریت محتوا استفاده کنند.

همچنین لازم است ذکر کنیم امنیت جوملا بسیار بالا می باشد. در کشور ما نیز برای طراحی سایت سیستم مدیریت محتوای جوملا برای کاربران فارسی زبان موجود می باشد و کاربران فارسی زبان نیز می توانند از این سیستم مدیریت محتوا بهره مند شود. البته یکی دیگر از نقاط قوت جوملا تیم قوی پشتیبانی آن است. بنابراین برای طراحی سایت با خیال راحت می توانید از این سیستم مدیریت محتوا استفاده کنید.

نصب و راه اندازی جوملا نیز بسیار آسان می باشد و شما با خرید یک هاست و یک دامنه می توانید با قالب های زیبا طراحی سایت خود را به نحو احسن انجام دهید.

طراحی سایت رایگان و کاربرد ها و امکانات جوملا

جوملا کاربرد های متنوعی دارد و همه ی افرادی که دارای اهداف متنوع طراحی سایت هستند را پوشش می دهد. چه شما بخواهید یک سایت ساده داشته باشید و یا یک پرتال وسیع و پیچیده. جوملا در سایت های خبری و اطلاع رسانی ها- مجلات و نشریه ها- وبلاگ های شخصی- سایت های علمی و آموزشی- سایت های فرهنگی و گردشگری- سایت های مذهبی و دینی- سایت ها و سیستم ها یا پرتال های دولتی و سایت های فروشگاهی و تجاری کاربرد دارد. بنابراین شما می توانید برای هر کدام از زمینه های کاربرد جوملا که مایل هستید برای طراحی رایگان سایت خود استفاده کنید.

بسیاری از امکانات جوملا هنگامی که شما آن را روی هاست خود نصب می کنید به طور پیش فرض فعال می شوند و بسیاری دیگر از امکانات را برای طراحی سایت خود لازم است از مدیریت سیستم جوملا آن ها را فعال کنید. شما با استفاده از سیستم مدیریت محتوای جوملا برای طراحی سایت خود می توانید امکاناتی نظیر دسته بندی و مدیریت مطالب را نیز در سایت خود داشته باشید. همچنین می توانید منو ها و کاربران خود را به راحتی مدیریت کنید.

می توانید ابزار هایی را برای جست و جو در سایت خود قرار دهید. می توانید پست ها و مطالب خود را به طرز های گوناگون در وب سایت تان نمایش دهید. همچنین شما می توانید در بخشی از وب سایت خود با استفاده از امکانات جوملا نظرسنجی نیز قرار دهید. یکی دیگر از نقاط قوت امکانات جوملا این است که از زبان های مختلف پشتیبانی می کند و همچنین شما با جوملا به راحتی می توانید کار سئوی سایت خود را انجام دهید.

روش سوم طراحی سایت : آموزش و یادگیری طراحی وب

دنیای برنامه نویسی یکی از جالب ترین و شاید شیرین ترین دنیا هاست. شاید در ابتدای امر به نظر شما این یک کار سخت و زمان بر باشد اما همین که برای یادگیری اقدام کنید متوجه خواهید شد چقدر زیبا و جالب است خودتان یک چیزی را تولید کنید آن هم تنها با استفاده از کد نویسی.

طراحی سایت رایگان

شاید سخت ترین راه برای طراحی سایت رایگان آموزش باشد اما بعد از یادگیری دانش و مهارت لازم برای طراحی وب می توانید سایت های زیادی را بسازید و از این طریق کسب درآمد کنید. برای طراحی قالب و صفحات وب سایت خود باید به دو زبان یا بهتر است بگوییم ابزار برنامه نویسی HTML و CSS مسلط باشید و همچنین جاوا اسکریپت و در برخی از موارد هم jQuery.

شما با یادگیری این مطالب می توانید در رابطه با قالب خاص خودتان برای وب سایت تان اقدام کنید و در واقع صفحات اولیه وب سایت خود را آماده کنید. همچنین برای بخش سمت سرور و راه اندازی سایت خود می توانید با یادگیری یک زبان تحت سرور مانند پایتون یا ASP.NET و یا PHP برای طراحی رایگان سایت خود اقدام کنید.

در آخر باید بگوییم برای طراحی سایت رایگان می توانید از این سه روش اقدام کنید و این که شما کدام روش را برگزینید به توانایی و بودجه مالی خودتان و همچنین زمانی که در اختیار دارید بستگی دارد.

دیدگاه‌ها (0)

*
*