طراحی و گرافیک

مهارت‌های مورد نیاز برای موشن گرافی| آنچه یک موشن گرافیست باید بداند

آنچه یک موشن گرافیست باید بداند

موشن گرافیک یک تخصص جذاب و پردرآمد در حال حاضر است و با توجه به گسترش و کاربرد آن در حوزه‌های مختلف، بازار کار  برای موشن گرافیست‌های حرفه‌ای افزایش یافته است. افرادی که در طراحی و نرم افزارهای گرافیکی تجربه‌ای دارند می‌توانند با افزایش مهارت‌های خود در این زمینه موفقیت بیشتری کسب کنند. البته دیگر افرادی که به موشن گرافیک علاقه‌مند هستند نیز می‌توانند با گذراندن چند دوره و تلاش مستمر، فعالیت خود را در این زمینه آغاز کنند. مهارت‌های مورد نیاز برای موشن گرافی شامل مهارت طراحی، مهارت رایانه‌ای، خلاقیت و غیره می‌شود که طراح باید بر هر یک از این مهارت‌ها تا سطح قابل قبولی تسلط داشته باشد.

مهارت‌های مورد نیاز برای موشن گرافی

موشن گرافی یک تخصص است و مانند دیگر تخصص‌ها افراد زیادی در سطوح مبتدی، متوسط یا پیشرفته در آن مشغول به فعالیت هستند. باید بدانیم که موشن گرافی صرفا استفاده از برنامه‌های رایانه‌ای برای انجام پروژه نیست و موفقیت یک موشن گرافی و دیده شدن شخص طراح حاصل تسلط بر مهارت‌های مورد نیاز برای موشن گرافی و بکارگیری درست و به جا از این مهارت‌ها است. در واقع این تخصص مجموعه‌ای از مهارت‌ها است که در این مطلب، به هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

مهارت‌های طراحی

طراحی از ضروری‌ترین مهارت‌های مورد نیاز برای موشن گرافی است. آنچه که در موشن گرافی به حرکت در می‌آید، عناصر گرافیکی است که توسط موشن گرافیست طراحی شده است. طراحی عناصر گرافیکی و به حرکت درآوردن آن‌ها مکمل یکدیگر هستند و اگر در یکی از آن‌ها تسلط نداشته باشید، دیگری نیز تحت تاثیر آن قرار می‌گیرد و در نهایت اثر شما دیده نمی‌شود.  هرچه تسلط بیشتری بر طراحی گرافیک داشته باشید، نتیجه کار شما زیباتر خواهد بود.

هنرهای تجسمی

هنرهای تجسمی را می‌توان از مهارت‌های مورد نیاز برای موشن گرافی دانست که در مهارت‌های طراحی جای می‌گیرد. مهارت‌های هنری در ساخت موشن گرافیک بسیار مهم و تاثیرگذار است و به شما کمک می‌کند که با توجه به موضوع پروژه خود، به بهترین شکل ممکن با جامعه هدف خود ارتباط برقرار کنید. قطعا طراحی روی کاغذ به نسبت ساخت مدل کامپیوتری راحت‌تر و از نظر زمانی به صرفه‌تر است. از مزیت‌های دیگر طراحی روی کاغذ این است که می‌توانید برای یک موضوع ایده‌های مختلفی را طراحی  کنید و بهترین آن را انتخاب کنید و دیگر آنکه به راحتی می‌توانید طرح را تغییر دهید و پیش از ساخت آن نقص‌های آن را برطرف کنید.

شناخت رنگ‌ها

یکی از مهارت‌های دیگری که در پروژه‌های موشن گرافیک بسیار اهمیت دارد، شناخت رنگ‌ها است. یک موشم گرافیست باید درک درستی از تئوری و روانشناسی رنگ‌ها داشته باشد. طراح باید بداند که رنگ‌ها از طیف‌های مختلف بیانگر چه مفهوم و احساسی هستند و چه ارتباطی با جامعه مورد نظر دارد. شناخت رنگ‌ها به شما کمک می‌کند تا آن‌ها را به درستی استفاده کنید و جلوه بصری موشن گرافی خود را بیشتر کنید.

طراحی سه ‌بعدی

طراحی سه بعدی از مهارت‌های مورد نیاز برای موشن گرافی است که اخیرا با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است. طراحان برای متفاوت‌تر شدن اثر خود از طراحی سه بعدی استفاده کردند که نتیجه آن مورد قبول واقع شد و استفاده از آن روز به روز گسترش یافت. بنابراین نباید از مهارت‌های جدید عقب ماند و لازم است آن را به مهارت‌های خودتان اضافه کنید. تیتراژ فیلم‌ها، لوگوهای سه بعدی و ویدئوهای تبلیغاتی نمونه‌هایی از طراحی سه بعدی در موشن گرافی است.

مهارت‌های تکنیکی

بخش عمده‌ای از مهارت‌های مورد نیاز برای موشن گرافی در گروه مهارت‌های تکنیکی قرار می‌گیرند که اغلب به دانش شما از کار با رایانه وابسته است. برای خلق یک موشن گرافی جذاب، تکنیک‌های مختلفی وجود دارد که اولا باید آن‌ها را به خوبی درک کرد و دوما باید در جای درستی از آن استفاده کرد. گاهی برای ساخت یک موشن گرافیک باید همه این مهارت‌ها را در کنارهم بکار گرفت.

تایپوگرافی

مهارت تایپوگرافی در موشن گرافیک جایگاه ویژه‌ای دارد. از آنجا که متن در بسیاری از موشن گرافیک‌ها نقش مهمی دارد، شما می‌بایست تایپوگرافی را یک مهارت‌ ضروری در نظر بگیرید. همانطور که می‌دانید موشن گرافی انواع مختلفی دارد و در برخی از آن‌ها مانند اینفوگرافی، عمده مفاهیم  از طریق متن به مخاطب منتقل می‌شود. در تایپوگرافی همه آنچه که در اثربخشی بیشتر موشن گرافیک تاثیر می‌گذارد از جمله خوانایی متن، فونت‌ها و غیره را می‌آموزید.

انیمیشن

به حرکت در آوردن عناصر گرافیکی بخش بزرگی از ساخت موشن گرافیک است. برای این کار باید داشته و بتوانید از آن استفاده کنید. انیمیشن از مهم‌ترین مهارت‌های مورد نیاز برای موشن گرافی است که تنها به حرکت عناصر و تعیین فریم اصلی خلاصه نمی‌شود. برای خلق یک اثر جذاب و مخاطب پسند، می‌بایست درک عمیقی از انیمیشن داشته باشید و اصول آن را به درستی بکار ببرید. اغراق در موقعیت، زمان‌بندی، تعیین سرعت حرکات و غیره از جزئیات این مهارت است که به تدریج و در اثر تجربه خواهید آموخت.

نرم‌افزارهای گرافیکی

پس از کسب مهارت‌های طراحی و تکنیکی، حال باید طرح خود را پیاده سازی کنید و برای این کار باید نرم‌افزارهای گرافیکی و کاربرد هر یک را به خوبی بشناسید. بنابراین می‌توان گفت از اصلی‌ترین مهارت‌های مورد نیاز برای موشن گرافی تسلط بر نرم‌افزارهای گرافیگی است که طرح ذهنی شما را به یک اثر بصری تبدیل می‌کند. افترافکت، فتوشاپ ،ایلاستریتور، پریمیر و … از مهم‌ترین نرم‌افزارهای مورد نیاز یک موشن گرافیست است.

دیگر مهارت‌های مورد نیاز برای موشن گرافی

خلاقیت

خلاقیت پیش نیاز همه مهارت‌های مورد نیاز برای موشن گرافی است. موشن گرافیست باید بتواند با تفکر خلاق خود، موضوع پروژه را پرورش دهد و به یک ایده جذاب و مورد علاقه مخاطب برسد تا بتواند مفاهیم مورد نظر را به جامعه هدف خود انتقال دهد. علاوه بر این ممکن است ایده اولیه که توسط مشتری شما بیان می‌شود، به قدر کافی واضح نباشد. در چنین مواقعی تنها با ابزار خلاقیت می‌توانید این ایده را به یک طراحی موشن گرافی فوق‌العاده تبدیل کنید.

سبک شخصی

همه افرادی که قدری بر مهارت‌های مورد نیاز برای موشن گرافی تسلط یافته‌اند، می‌توانند سبک‌های رایج موشن گرافی را به راحتی اجرا کنند. اما آنچه که موشن گرافی شما را متمایز و برجسته می‌کند، فاصله گرفتن از سبک‌های روتین و ایجاد یک سبک شخصی خاص است. یک موشن گرافیست می‌تواند با کسب تجربه، به سبک شخصی خود برسد و آن را با تفکر خلاق در اثرش پیاده‌سازی کند. سبک شخصی از مهارت‌هایی است که کمتر از آن گفته شده اما می‌تواند آینده شغلی شما را متحول کند.

به روز بودن

آنچه که یک موشن گرافیست را در اوج نگه می‌دارد، توانایی او در بروز کردن دانش و مهارت‌هایش است. شما باید همیشه فرصتی را برای یادگیری آنچه که به تازگی به این صنعت اضافه شده، در نظر بگیرید. به روز نبودن، شما را کم کم از چرخه رقابت با بهترین‌های این حوزه دور می‌کند.

سخن پایانی

ساخت موشن گرافیک از فرصت‌های شغلی جذابی است که حوزه‌های کاری آن بسیار گسترده شده است. با تسلط بر مهارت‌های مورد نیاز برای موشن گرافی و کسب تجربه می‌توانید یک موشن گرافیست ممتاز و شناخته شده باشید. هر کدام از مهارت‌هایی که در این مطلب به آن اشاره شده است، در اثر نهایی شما تاثیرگذار است و لذا باید هریک را به خوبی بیاموزید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. سلام و روز بخیر. اولین چیزی که برای تبدیل شدن به یک موشن گرافیست خوب باید بدونیم اینه که موشن گرافی درست نیست و موشن گرافیک درست است. با تشکر از مقاله‌ی مفیدتان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا