انیمیشن و سه بعدی

چگونه موشن گرافیک بسازیم ؟

چگونه موشن گرافیک بسازیم ؟   

برای آن که بدانیم چگونه موشن گرافیک بسازیم لازم است ذکر کنیم آموزش موشن گرافیک امروزه به یکی از آموزش های جذاب علم گرافیک تبدیل شده است. همان طور که گفتیم موشن گرافیک شاخه ای از علم گرافیک است که متشکل از متحرک کردن اجسام با صداگذاری های متناسب می باشد. در این مقاله قصد داریم مطالبی را در رابطه با عنوان چگونه موشن گرافیک بسازیم بیان کنیم. با ما همراه باشید.

چگونه موشن گرافیک بسازیم؟ ساخت Keyframe

برای آن که بدانیم چگونه موشن گرافیک بسازیم در این قسمت می خواهیم اصول متحرک سازی را آموزش دهیم. به طور مثال یک مربع رسم می کنیم که در طول دو ثانیه از سمت به چپ به راست محیط حرکت کند. پس باید حالت Position را برای جابجایی انتخاب و کار را انجام دهیم. در رابطه با این که چگونه موشن گرافیک بسازیم در این حالت باید مربع را در چپ جانمایی و کی فریم ایجاد کرد. در واقع این کی فریم ها هستند که لحظات را برای ما ثبت می کنند.

با فعال بودن کلید انمیشن سازی هر قسمت می توان انیمیشن سازی آن قسمت را آغاز کرد. برای فعال کردن کلید انیمیشن سازی این گزینه را انتخاب کنید تا به رنگ آبی تبدیل شود. دقت کنید که در نوار تایم لاین یا همان نوار زمان نقطه اول در زمان صفر قرار بگیرید سپس مثلاً در ثانیه ۲ قرار بگیرید و نقطه لوزی شکل کنار انیمیشن را فشار دهید.

آموزش پیشنهادی برای شما :آموزش جامع موشن گرافیک در افترافکت 

چگونه موشن گرافیک بسازیم

نقطه لوزی شکل کنار کلید انمیشن سازی

در بحث چگونه موشن گرافیک بسازیم اینجا دو حالت انیمیشن در جابجایی مربع ایجاد می‌شود اما با زدن دکمه space که فیلم برای ما شروع می‌شود در ۲ ثانیه اول هیچ حرکتی نداریم. به دلیل اینکه ما مربع را دو نقطه ای که ایجاد کردیم هیچ حرکت ندادیم برای همین در نقطه دوم باید مربع را جابجا کنیم. در زمان‌های جلوتر که قرار می‌گیرید با جابجا کردن مربع به صورت خودکار کی فریم ها ایجاد می‌شوند.

چگونه موشن گرافیک بسازیم؟ انواع حالت های Keyframe

برای اینکه بدانیم چگونه موشن گرافیک بسازیم باید انواع حالت های کی فریم را بشناسیم. حالت پیش فرض انیمیشن سازی که قبل هم انجام دادیم ساده است. در واقع این حالت طبیعی است و جذابیتی ندارد. به طور مثال هنگامی که میخواهیم حرکت یک ماشین را نشان دهیم این حالت یعنی حالت پیش فرض انیمیشن سازی جوابگو نمی باشد. به آن دلیل که ماشین در ابتدا سرعت کمی دارد و سرعت آن به مرور زیاد می‌شود و در انتها نیز سرعتش آرام می شود. در صورتی که در حالت انیمیشن سازی ساده در طول زمان سرعت یکنواخت می باشد. این حالت که به صورت لوزی شکل نمایش داده می شود.

حالت های ساخت کی فریم ها به شرح زیر می باشند:

-حالت Easy Ease: در رابطه با چگونه موشن گرافیک بسازیم در این حالت متحرک حرکتی شبیه به ماشین را به ما نشان می دهد. در واقع متحرک در ابتدا و انتهای کار حرکتی نرم و آرام دارد و در اواسط سرعت بیشتری دارد. برای انتخاب حالت حرکت می‌توان کی فریم ها را انتخاب و بر روی یکی از آن ها کلیک راست کنید و سپس به قسمت Keyframe Assistant رفته و حالت دلخواه را انتخاب کنید. در این حالت Easy Ease را انتخاب کنید تا شکل کی فریم ها هم تغییر کند. با یک بار اجرای فیلم انیمیشن این حالت را بهتر درک می کنید.

چگونه موشن گرافیک بسازیم

حالت Easy Ease

-حالت Easy Ease In: در بحث چگونه موشن گرافیک بسازیم در این حالت متحرک تا آخر سرعت یکنواخت و سریعی دارد و در انتها سرعت آن کم می شود. در این حالت کی فریم ها به حالت فلش به سمت راست تبدیل می گردند.

-حالت Easy Ease Out: در بحث چگونه موشن گرافیک بسازیم این حالت به صورتی است که در ابتدا کار متحرک حرکتی شبیه به ماشین دارد و کم کم سرعت آن زیاد شده و تا آخر سرعت زیاد می باشد. در این حالت کی فریم ها به حالت فلش به سمت چپ تبدیل می‌گردند.

چگونه موشن گرافیک بسازیم؟ آشنایی با محیط Graph Editor

برای آن که بدانیم چگونه موشن گرافیک بسازیم در این قسمت قصد داریم با محیط گرافیک ادیتور آشنا شویم. برای نمایش این محیط نموداری می‌توان گزینه Graph Editor را فعال کرد. در این قسمت می توان سرعت انیمیشن و موشن گرافیک را به صورت دقیق تنظیم کرد و حالت های مختلف و جذاب ایجاد کرد.

چگونه موشن گرافیک بسازیم این نمودار به گونه ای است که زمانی که دو نقطه با دو حرکت متفاوت داشته باشیم

در بحث چگونه موشن گرافیک بسازیم این نمودار به گونه ای است که زمانی که دو نقطه با دو حرکت متفاوت داشته باشیم را انتخاب می‌کنیم و به این قسمت مراجعه کرده و نموداری را مشاهده می‌کنیم. نمودار دو نقطه معمولی به صورت خطی می باشد نمودار Easy Ease به صورت انحنا می‌باشد و نمودار Easy Ease In به صورت زیر می باشد:

نمودار Easy Ease In

در بحث چگونه موشن گرافیک بسازیم نمودار Easy Ease Out به صورت زیر می باشد:

نمودار Easy Ease Out

چگونه موشن گرافیک بسازیم در مواقعی که سه حالت منحنی را داشته باشیم

در بحث چگونه موشن گرافیک بسازیم در مواقعی که سه حالت منحنی را داشته باشیم می توانیم با انتخاب نقاط و انتخاب دستک حالت نمودار را تغییر دهیم. با تمرین و کسب تجربه می توان گراف ها را تنظیم و موشن های زیبایی را ایجاد کرد. همچنین پلاگین ها و اسکریپت هایی ارائه گردیده اند و می توان به راحتی از آن ها استفاده کرد. به این نمودار Value Graphمی‌گویند. در واقع در این حالت می توان Transform و جابجایی را کنترل کرد. هنگامی که بخواهیم سرعت انیمیشن را از طریق نمودار کنترل کنیم نمودار Speed Graph را نمایش می‌دهیم. با کلیک راست بر روی نمودار می توان حالت نمودار را تغییر داد. نمودار زیر سرعت بین دو نقطه را نمایش می دهد:

آموزش پیشنهادی برای شما : آموزش موشن گرافیک پروژه محور

نمودار سرعت بین دو نقطه

در بحث چگونه موشن گرافیک بسازیم در نمودار بالا چنانچه نقطه اول یا آخر را پایین بیاوریم سرعت کم و اگر بالا ببریم سرعت زیاد می شود.

در رابطه با چگونه موشن گرافیک بسازیم همچنین با تغییر دادن دستک های زرد رنگ می توان این حالت را در طول زمان بین دو نقطه کنترل کرد. در حالت که انتهای گراف به سمت قله ی بالا می باشد. سرعت بیشتری را در انتهای نمودار داریم. در حالت گراف زیر که شبیه کوه می باشد در قسمت میانه سرعت بالاتری را داریم.

نمودار کوه مانند

در رابطه با چگونه موشن گرافیک بسازیم به این نکته دقت کنید که تمامی نقاط و گراف های بالا در قسمت پایینی ایجاد شدند پس باید در قسمت های مختلف گراف های مربوط به خود را ایجاد کنیم مثلاً نوع چرخش یا حالت تغییر مقیاس. پس به طور کلی در نمودار سرعت هرچه منحنی نمودار بالاتر باشد سرعت بیشتر و هرچه نمودار منحنی به صورت پایین بیاید سرعت کم می شود. با طراحی انواع گراف ها و تکرار و تمرین می توان به خوبی حالت ها را احساس کرد.

چگونه موشن گرافیک بسازیم؟ آموزش کدنویسی Expression

برای آن که بدانیم چگونه موشن گرافیک بسازیم باید یادآور شویم در انیمیشن سازی زمانی کدنویسی می شود که ما نخواهیم کی فریم ایجاد کنیم. در بعضی مواقع ساخت انیمیشن دستی کاری دشوار می باشد این جاست که ما از کد نویسی استفاده میکنیم. کدنویسی به صورتی است که برنامه نویسان از قبل این حالت را ایجاد کرده‌اند و ما با کپی کردن این کد ها می توانیم انیمیشن هایی را که لازم داریم ایجاد کنیم. این کدها را می توانید در وب سایت ها پیدا کنید. مثلاً تکرار یک حالت در طول زمان بلند مثلاً چرخش عقربه‌های ساعت. که اگر بخواهیم به صورت دستی این کار را انجام دهیم کاری دشوار می باشد. ما در این بخش پرکاربردترین کد نویسی ها را برای شما توضیح می دهیم.

کدنویسی زمان:

در رابطه با چگونه موشن گرافیک بسازیم چنانچه بخواهیم یک شی دائما با سرعت یکنواخت در طول زمان بچرخد ابتدا باید به قسمت روتیشن آبجکت مراجعه کنیم. در کد نویسی نیازی به ساخت کی فریم نداریم. برای کد نویسی باید روی قسمت خود با نگه داشتن کلید آلت آن دکمه را فشار دهید. برای چرخش باید کلید آلت را با کلید انیمیشن کنار روتیشن نگه دارید تا محیط کد نویسی ظاهر شود حال می توانید کد خود را در قسمت کد نویسی ظاهر شده بنویسید و یا کپی کنید و سپس از محیط برنامه نویسی خارج شوید.

برای چرخش باید تایم و برای سرعت چرخش عدد آن را باید مشخص کنید. مثلا Time*200 .این عبارت از سه کلمه تشکیل شده است که time به معنای زمان و ستاره حرف جدا کردن دو کلمه و ۲۰۰ یعنی دویست درجه در یک دور بچرخد. برای دور زدن در دو ثانیه باید time*180 تایپ شود یعنی ۱۸۰ درجه در یک ثانیه و ۳۶۰ درجه در ۲ ثانیه. برای غیر فعال کردن هم می توانید کد نوشته شده را پاک کنید.

کد نویسی لرزش آبجکت:

در رابطه با چگونه موشن گرافیک بسازیم هنگامی که بخواهیم یک آبجکت به طور مدام جابجا یا لرزش داشته باشد از کد مخصوص خود در قسمت Position استفاده می کنیم. مثلا برای جذاب کردن موشن گرافیک یک سری المنت ها را در صحنه موشن لرزش می دهیم. مثلا انیمیشن کردن یک توپ شیطونک که داخل یک جعبه دائما در حال بازی است. برای لرزش از کلمه Wiggle استفاده می کنیم. سپس یک پرانتز باز کرده و دو عدد در داخل آن می نویسیم و بین اعداد علامت، را استفاده می کنیم.عدد چپ به معنی قدرت تکان خوردن و عدد راست به معنی میزان جابجایی در صحنه می باشد. مثلا ( ۵ , ۲۰۰)Wiggle. عدد ۵ قدرت و عدد ۲۰۰ میزان جابجایی در دو محور X و Y می باشد.

آموزش پیشنهادی برای شما : آموزش موشن گرافیک پروژه محور

چگونه موشن گرافیک بسازیم ؟ تکنیک Parallax

برای آن که بدانیم چگونه موشن گرافیک بسازیم می توانیم از تکنیک پارالاکس استفاده کنیم. با این تکنیک می توان حالت طبیعی تری را ایجاد کرد. به طور مثال هنگامی که در منظره ای هستیم حرکت کوه ها با حرکت درختان به چشم ما متفاوت است. به دلیل آن که علاوه بر اندازه آن ها فاصله شان تا ما نیز متفاوت است. پس مسلما حرکت یک کوه بزرگ که بسیار دورتر از درخت قرار دارد بسیار آرام تر می باشد. برای ساخت این نمونه محیط ها در موشن گرافیک باید تمامی آبجکت های سه بعدی شود.

در رابطه با این که چگونه موشن گرافیک بسازیم یک نمونه درخت و کوه را وارد می کنیم و حالت سه بعدی آنها را فعال می‌کنیم. با فعال کردن حالت سه بعدی می توان محور Z را هم در محورهای جابجایی داشته باشیم. ابتدا درخت ها به تعداد دلخواه کپی می کنیم برای این کار از Duplicate یا دکمه های میانبر Ctrl+D استفاده می کنیم. حال می توانیم آن ها را در موقعیت های مناسب جانمایی کنیم و کوه ها را محور Z به عقب ببریم.

حرکت درختان و کوه ها به صورت سه بعدی

 نکته حائز اهمیت در موضوع چگونه موشن گرافیک بسازیم

در موضوع چگونه موشن گرافیک بسازیم نکته ای که این جا حائز اهمیت است این می باشد که برای جابجا کردن آن ها باید تمامی آن ها را به یک کنترلر متصل کنیم. با ساخت یک Null Object و سه بعدی کردن آن می توان به راحتی این کار را انجام داد. حال باید تمامی لایه هایی که قرار است جا بجا شوند به کنترلر Parent گردند. حالا با جابجا کردن کنترلر Null می توان همه لایه ها را با هم جابجا کرد. حتما کنترلر را هم سه بعدی کنید.

اینجاست که ما با چیدمان دور و نزدیک کوه و درخت و ابر ها حالت پارالکس را متوجه می شویم. تمامی اجرا را در دو نقطه مقایسه کنید. زوایای دید بسته به عمق اجزا متفاوت و سه بعدی می باشد. مثلا دید این منظره از دو نقطه انسانی و پرنده (بالا و پایین) که در دو عكس عمق دیده می شود.

چگونه موشن گرافیک بسازیم ؟ ایجاد ترانزیشن

برای آن که بدانیم چگونه موشن گرافیک بسازیم باید چگونگه ایجاد ترانزیشن را بدانیم. در بسیاری از مواقع ما برای اتصال دو است یا فی یا حتی دو کامپوزیت برای اینکه بین آنها پرش نداشته باشیم می توانیم از تنظیمات استفاده کنیم در واقع ترانزیشن ها افکت های جذابی هستند که این کار را برای ما انجام می دهند.

ستاره افتر افکت خود نرم افزار یک سری از تنظیم آنها را در خود دارد برای این کار که می خواهید با افکت به هم متصل شوند را در زیر یکدیگر قرار داده و به لایه بالایی یکی از اینترنت تنها اعمال کنید و تنظیمات تنظیمات را بسته به نیاز خود و در دو نقطه کیفری به اما می‌توان پک های ترانزیشن با فرمت ویدئویی را هم بسته به نیاز خود از اینترنت دانلود کرده و در بین فضاها استفاده نمایید. در رابطه با اینکه چگونه موشن گرافیک بسازیم حال باید ویدیوی ترانزیشن را در محل مناسب بالای دو لایه طوری تنظیم کنید که در محل خود ابتدا و انتهای دولایه به ترانزیشن ختم شود.

سپس حالت Mode را در نوار TimeLine با کلیک راست کردن بر روی سربرگ آن فعال کرده تا بتوانید تنظیمات آن را انجام دهید. ترانزیشن ها چنانچه مشاهده کنیم حالت سیاه و سفید دارند. به اینگونه تصاویر آلفا می گویند. در واقع سیستم کاری این لایه ها به گونه ای است که هنگامی که در کنار دولایه قرار میگیرد ما مشخص میکنیم که در سیاهی ترانزیشن لایه اول و در سفیدی ترانزیشن لایه دوم نمایش داده شود.

ترانزیشن در ساخت موشن گرافیک

پس ما مانند تصویر بالا ترانزیشن و دو لایه را چیدمان می کنیم و در قسمت Trackmat این حالت را برای ترانزیشن مشخص می کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا