وب

گواهینامه SSL برای سایت | آشنایی با روند کار و مزایای این گواهینامه برای هر وب‌سایت

SSL، گواهینامه‌ای که هر سایت نیاز دارد

اگر به آدرس بسیاری از سایت‌هایی مانند گوگل نگاه کنید، می‌بینید که با HTTPS شروع شده است. حرف اس در انتهای این پروتکل به معنای آن است که اتصال بین دستگاه شما و سایت امن است. اتصالات امن معمولا با استفاده از گواهینامه SSL که مخفف Secure Sockets Layer است ایجاد می‎شود. گواهینامه SSL برای سایت با نصب بر روی وب‌سرور، یک کلید و پروتکل HTTPS را فعال کرده و اتصال امن و مطمئن بین وب سرور و مرورگر را امکان پذیر می‌کنند.

آشنایی با گواهینامه SSL برای سایت در آموزش تک

اغلب این گواهینامه‌ها، برای اطمینان از امنیت تراکنش‌های مالی آنلاین، انتقال داده و ورود به سیستم استفاده می‎شود و اخیرا نیز در تامین امنیت سایت‌های مربوط به شبکه‌های اجتماعی استفاده می‎شود. در ادامه قصد داریم ویژگی‌ها و مزایای این گواهینامه‌ها را بررسی کنیم.

چرا به گواهینامه SSL برای سایت

گواهینامه SSL نام دامنه، نام سرور یا نام هاست، هویت سازمانی و موقعیت مکانی را به یک دیگر متصل می‌کند. برای شروع و ایجاد یک ارتباط امن با مرورگر، یک سازمان باید گواهینامه اس اس ال را بر روی وب‌سرور خود نصب کنید. با برقراری این نوع اتصال امن، کلیه ترافیک بین وب‌سرور و مرورگرها ایمن خواهد بود.

با نصب موفق این گواهینامه بر روی سرور، پروتکل اپلیکیشن به HTTPS تغییر پیدا می‌کند. در اینجا، حرف اس به معنای Secure و یا امنیت است. زمانی که مخاطبین از سایت شما بازدید می‌کنند، برای نشان دادن امنیت سایت، بسته به نوع آن و نوع مرورگر، یک علامت قفل و یا یک نوار سبز ظاهر می‎شود.

گواهینامه SSL برای سایت برای سایت چگونه کار می‌کند؟

یکی از سوال‌های اصلی در مورد گواهینامه‌های سایت، نحوه عملکرد آن‌ها است. همانطور که بیان شد، گواهینامه‌های SSL از public key cryptography استفاده می‌کنند. این نوع رمز گذاری که از دو نوع کلید طولانی و تصادفی اعداد هستند، استفاده می‌کند. یکی از این کلید‌ها به صورت Private key و دیگری به صورت Public key در سرور شناخته می‎شود و در دسترس Public domain است و می‌توان از آن برای رمزگذاری هر پیغامی استفاده کرد.

چرا گواهینامه SSL برای وب‌سایت‌ها مهم است؟ آموزش تک

به عنوان مثال، در نظر داشته باشید که دو شخص در حال ارسال پیام به یکدیگر هستند. زمانی که شخص اول در حال ارسال پیام به فرد دوم است، آن پیام با استفاده از Public key شخص دوم قفل می‎شود و تنها راهی که می‌توان آن پیام را رمزگشایی کرد، باز کردن قفل آن با Private key شخص دوم است.

شخص دوم تنها کسی است که Private key خود را در اختیار دارد. به همین دلیل، تنها کسی است که می‌تواند پیام شخص اول را باز کند. اگر قبل از باز کردن پیام توسط شخص دوم، هکری در میانه راه به پیام دسترسی پیدا کند، تمام آنچه مشاهده می‌کند، متنی رمزگذاری شده است که حتی یک کامپیوتر قدرتمند نیز قادر به شکستن آن نیست. حال اگر بخواهید از دیدی یک وب‌سایت به این موضوع نگاه کنیم، می‌توانید متوجه شوید که سایت و سرور در واقع همان دو شخص هستند که پیام‎‌هایی را به یکدیگر ارسال می‌کنند.

مزایای صدور گواهینامه SSL برای سایت

با صدور گواهینامه اس اس ال، از اطلاعات حساس و حائز اهمیت کاربران در فضای وب‌، مانند تراکنش‌های مالی، نام‌های کاربری، رمز عبور و … را می‌توان محافظت کرد. این گواهینامه همچنین می‌تواند امنیت تبادل داده‌ها بین سرورها را حفظ کند. گواهینامه SSL برای سایت می‌تواند باعث افزایش رتبه بندی گوگل شما شود. وجود این گواهینامه، می‌تواند باعث ایجاد و یا افزایش اطمینان مشتریان مخاطبان شود. موجب بهینه سازی نرخ تبدیل می‎شود.

مزایای استفاده از گواهینامه SSL در آموزش تک

آشنایی با انواع گواهینامه SSL برای سایت

اگر می‌خواهید برای وب‌سایت خود گواهینامه SSL را تهیه کنید، باید ابتدا بدانید که این گواهینامه‌ها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های مختلفی دارند. به طور کلی، سه نوع اس اس ال وجود دارد که هر کدام از آن‌ها، سطوح امنیتی مختلفی را ارائه می‌دهند. به همین دلیل، مهم است بدانید که یک سایت در زمان انجام تراکنش مالی و یا انجام هرگونه کار با داده‌های شخصی کاربر، از چه نوعی از آن استفاده کند. در ادامه انواع گواهینامه SSL برای سایت را بررسی می‌کنیم.

گواهینامه اعتبار سنجی دامنه

گواهینامه‌های DV تنها مالکیت سایت را تایید می‌کنند که با یم فرایند ساده انجام می‎شود. یک CA برای تایید هویت، یک ایمیل به آدرس ایمیل وب‌سایت ارسال می‌کند و به هیچ اطلاعات دیگری در مورد شرکت نیازی ندارد. توجه داشته باشید که گواهینامه‌های DV کمترین میزان اعبار را دارند و معمولا توسط مجریان سایبری مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا به راحتی قابل نفوذ هستند.

گواهینامه اعتبار سنجی سازمانی

برای دریافت یک گواهینامه OV، یک CA باید اطلاعات خاصی از جمله مشخصات شرکت، موقعیت فیزیکی و نام دامنه وب‌سایت را تایید کند. این روند به طور معمول چند روز زمان می‌برد. گواهینامه‌های OV از سطح اعتبار متوسطی برخوردار هستند و گزینه بسیار خوبی برای سایت‌های عمومی به شما می‌روند.

گواهینامه با اعتبار سنجی گسترده

اعتبار سنجی گسترده، یک گواهینامه SSL برای سایت است که مخصوص وب‌سایت‌هایی است که اطلاعات حساس را کنترل می‌کنند. از بالاترین سطح امنیتی برخوردار هستند و شناسایی آن‌ها نیز ساده می‌باشد. CAها به منظور صدور گواهینامه EV، بررسی پیشرفته‌ای را جهت به حداکثر رساندن میزان اعتبار و اطمینان در مورد آن کسب و کار انجام دهند. روند بررسی شامل بررسی اسناد شرکت، تایید هویت متقاضی و بررسی اطلاعات با پایگاه داده شخص ثالث است. کاربران با مشاهده نماد یک قفل یا درج نام شرکت به رنگ سبز در URL BAR متوجه می‎شوند که وب‌سایت دارای این نوع گواهینامه است.

آشنایی با انواع گواهینامه‌های SSL در آموزش تک

آموزش تک، بهترین مرجع برای یادگیری صفر تا صد طراحی سایت

در این مطلب از وب‌سایت آموزش تک، با بررسی نکات و ویژگی‌های گواهینامه SSL برای سایت همراه شما بودیم. این گواهینامه، می‌تواند اعتبار سایت شما را بالا ببرد و این اعتماد را برای کاربران شما به وجود بیاورند از سایت امنی بازدید می‌کنند. اگر می‌خواهید با سایر نکات و تکنینک‌های طراحی سایت آشنا شوید، می‌توانید در دوره آموزش صفر تا صد آموزش تک شرکت کنید و در سریع‌ترین زمان به یک وب‌مستر حرفه‌ای تبدیل شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا