انیمیشن و سه بعدی

استوری برد موشن گرافیک

استوری برد موشن گرافیک

در طراحی موشن گرافیک، برنامه ریزی بخش عمده ای از کار خلاق را تشکیل می دهد. ممکن است طرح شما واضح باشد، اما بهتر است که شما برنامه ریزی داشته باشید، به این روش، نتیجه ی بهتری از کار خواهید گرفت. استوری برد، روش خاصی برای برنامه ریزی هر نوع پروژه ی موشن گرافیک است؛ زیرا استوری برد به طراحان موشن گرافیک و انیماتور ها اجازه می دهد تا اسکریپت ها را با یک دید خلاقانه ترکیب کنند. همچنین به شما این امکان را می دهد تا مشتریان خود را از طرح موشن گرافیک مطلع کنید و قبل از آغاز کار واقعی انیمیشن، هر بازخوردی را از آن ها بگیرید.

امروز قصد داریم در این مقاله، در مورد ایجاد استوری برد و آموزش موشن گرافیک صحبت کنیم تا بتوانید در مورد فرایند طرح موشن گرافیک، شروع به فکر کردن بکنید و به ویژه ببینیم که چگونه تکنیک های استوری بورد در طراحی موشن گرافیک، به شما کمک می کند.

شروع یک پروژه ی جدید موشن گرافیک

درست همانند طراحی آیکون، پروژه های موشن گرافیک معمولا نیاز به یک خلاصه ی طراحی دارند که سبب ارتباط بین طراح و مشتری می شوند. هر چند، تفاوت اصلی این است که موشن گرافیک اغلب شامل یک اسکریپت از قبل نوشته شده است که از آن برای تعیین چگونگی کار استفاده می شود. بنابراین مهمترین چیزی که باید از مشتری در مراحل اولیه بپرسید، در مورد فضا، مشخصات شخصیت و سبک مورد نظر آن ها در موشن گرافیک باشد. و این چیزی است که شما باید برای در نظر گرفتن در طراحی نهایی خود انتخاب کنید.

موشن گرافیک

انواع استوری برد در موشن گرافیک

یکی از رایج ترین انواع استوری برد ها که برای کار موشن گرافیک مناسب است، “treatment” نامیده می شود. طرح ها به طور واضح پایه و اساس هر داستان هستند، همان طور که شما سعی می کنید بر روی کاغذ تجسم سازی کنید که چگونه می خواهید این اسکریپت را به یک پروژه نهایی تبدیل کنید. یک treatment ، ترکیبی از طرح ها و اسکریپت ها در کنار یکدیگر است که عناصر بصری را که می خواهید با محتویات و مفاهیم اسکریپت ایجاد کنید، مرتبط می کند.

مزیت اصلی یک استوری برد مرسوم مانند treatment این است که به مشتریان اجازه می دهد تا خط فکری شما را ببینند و قبل از شروع کار واقعی، بازخورد خود را در آن بگنجانند، به جای این که روزها را صرف کاری کنید که بعدا آن ها دوست ندارند. یکی دیگر از مزیت ها این است که از طریق آن می توانید با همکاران دیگر ارتباط برقرار کرده و کار کنید.

آموزش پیشنهادی برای شما که در آپدیت این دوره تمامی این مسایل رو بصورت تصویری توضیح دادیم :آموزش جامع موشن گرافیک در افترافکت 

توسعه استوری برد موشن گرافیک

به ویژه اگر شما یک ایده ی جدید را به یک مشتری ارائه می دهید یا آن ها خیلی متوجه نتیجه ی نهایی نمی شوند، به شما کمک می کند تا به طور کامل داستان را توسعه دهید. یکی از راه های این کار این است که از فریم های استایل استفاده کنید.

به گفته ی کریستین مرکادو / Kristian Mercado ، “فریم های استایل به معنای نشان دادن استایل بصری انیمیشن و موشن گرافیک است که قرار است در طرح نهایی ایجاد شود.”

آن ها تصاویری از فریم های تکی هستند تا نشان دهند که سبک کلی در موشن گرافیک نهایی قرار است چگونه باشد. همان طور که در تصویر زیر می بینید، آن ها یک موشن گرافیک کامل به نظر می رسد. و یک گام بزرگ از طرح های استوری برد می باشند و می توانند داستان های خود را به طور کامل ارائه دهند و گفتگویی خلاقانه را با یک مشتری ایجاد کنند، زیرا آن ها بیننده را به جایی هدایت می کند که قرار است موشن گرافیک نهایی باشد.

کریستین مرکادو می گوید:

“من سعی می کنم طرح نهایی را با یک روایت به صورت تصویر واحد ارائه دهم، من به مخاطب یک قطعه کوچک می دهم، اما مطمئن می شوم که یک نگاه اجمالی به آن ها امکان تجسم موشن گرافیک نهایی را می دهد، به طوری که بیشتر کار، توسط تصور سازی انجام می شود.”

با ترکیب تکنیک های سنتی استوری برد و با استفاده از فریم های استایل و سایر روش ها، کار موشن گرافیک ساده تر می شود. و ما می خواهیم در ۶ مرحله ی ساده، به ایجاد یک استوری برد برای موشن گرافیک بپردازیم.

  1. خلاصه ی خلاقانه / Creative Brief

موشن گرافیک

قبل از شروع به طراحی، ما با یک خلاصه ی خلاقانه شروع می کنیم. این تضمین می کند که تیم ما و مشتری ما با استراتژی ما برای این پروژه هماهنگ شده است. این مرحله فضای پروژه را مشخص می کند و مشخص می کند که مخاطبان ما پس از تماشای این ویدیو چگونه احساس خواهند داشت.

آموزش پیشنهادی برای شما که در آپدیت این دوره تمامی این مسایل رو توضیح دادیم :آموزش جامع موشن گرافیک در افترافکت 

  1. حالت موشن گرافیک / Mood board

موشن گرافیک

در حالی که کار اسکریپت نویسی انجام می شود، یک استایل را برای موشن گرافیک، بر اساس اهداف تعیین شده در خلاصه خلاقانه انتخاب می کنیم. و این استایل را به عنوان حالت موشن گرافیک، با مجموعه ای از تصاویر یافت شده و ویدیو ها با موضوع یکسان را جمع آوری می کنیم. ما آن ها را با مشتری به اشتراک می گذاریم تا ایده ای جهت گیری خود برای موشن گرافیک را ارائه کنیم. حالت موشن گرافیک می تواند در تمام شکل ها و اندازه ها ارائه شود.

  1.  فهرست شات های اولیه / Preliminary Shot List

موشن گرافیک

پس از ایجاد اسکریپت صدای گذاری شده، باید لیستی از شات های اولیه را ایجاد کنیم. این لیست، یک شرح صحنه به صحنه را برای موشن گرافیک ارائه می دهد. بد نیست که موارد مهم را هایلایت کنید، و دور موضوعات، دایره بکشید. اجازه دهید پیام های کلیدی اسکریپت، شما را از استراتژی به سمت طراحی هدایت کنند.

  1.  استوری برد طراحی شده / Sketched Storyboard

موشن گرافیک

اکنون، وقت آن رسیده است تا آستین هایمان را بالا بزنیم و هر صحنه را بر اساس توصیف هایی که در لیست شات ایجاد شده است، با توجه به استایل تایید شده و بر اساس حالتِ انتخاب شده، خلق کنیم. معمولا تنها ۱ تا ۲ دقیقه در هر طرح، وقت صرف می کنیم. و از پاورپوینت برای جمع آوری صحنه های طرح شده استفاده می کنیم که به ما اجازه می دهد توضیحات کوتاهی را برای هر یک از آن ها اضافه کنیم و به مشتریانمان اجازه می دهیم نظراتشان را به آسانی بیان کنند.

بعضی از سازمان ها به خاطر زمان، از این مرحله ی ساخت موشن گرافیک، صرف نظر می کنند، اما توجه داشته باشید که طرح های سریع برای هر یک از صحنه ها واقعا به درک مشتریان از طرح و روند کار، کمک می کنند.

  1.  استوری برد دیجیتال / Digital Storyboard

موشن گرافیک

پس از تایید طرح توسط مشتری، با استفاده از استایل تایید شده، برای هر صحنه، asset هایی را به عنوان یک راهنما ایجاد می کنیم. ما اساسا هر صحنه را تقسیم می کنیم و عناصری مورد نظر را ایجاد می کنیم، که شامل رنگ ها، بافت ها و استایل های انتخاب شده برای موشن گرافیک می شود. بسته به نیاز های فنی استایل، این مرحله در Adobe Photoshop یا Illustrator انجام می شود. و مجددا مانند مرحله ی قبل، پس از تایید مشتری، به مرحله ی آخر می رویم.

آموزش پیشنهادی برای شما که در آپدیت این دوره تمامی این مسایل رو توضیح دادیم :آموزش جامع موشن گرافیک در افترافکت 

  1.  انیمیشن سازی / Animator Hand-off

موشن گرافیک

در مرحله ی انیمیشن سازی، هر صحنه ای از استوری برد را به موشن گرافیک تبدیل می کنیم. در این مرحله دیگر هنر و مهارت طراح برای خلق موشن گرافیک مطرح می شود. هر چه در توان دارید و هر نرم افزار موشن گرافیک که می پسندید را انتخاب کرده و موشن گرافیک خود را نهایی کنید. توجه داشته باشید که هر چه گام های قبلی بهتر انجام شده باشد، این مرحله از کار آسان تر خواهد بود. در پایان این مرحله، کار تمام است! و موشن گرافیک برای تحویل به مشتری آماده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا