وب

آموزش برنامه نویسی وب

برنامه نویسی وب به دلیل اینکه امروزه تعداد زیادی از خدمات و کارها به صورت آنلاین انجام می گردد مبحث بسیار پرطرفداری می باشد. شاید شما هم به فکر این افتاده باشید که بخواهید برنامه نویس وب شوید و کارهای برنامه نویسی وب را انجام دهید اما برای شما این سوال پیش آمده است که کلا طراحی سایت رو باید از کجا شروع کنم؟

همچنین سوال های دیگری نیز در زمینه برنامه نویسی وب برای شما پیش می آید که اگر بخواهم برنامه نویس وب شوم باید چه زبان هایی را بیاموزم برای پاسخ دادن به این سوال ها ابتدا نیاز می باشد تا ما برای شما چند مفهوم بسیار کاربردی را در زمینه برنامه نویسی وب و طراحی وب بررسی نماییم. در رابطه با این موضوع می توانیم بگوییم که در حالت کلی فقط دو نوع وب سایت وجود دارد یک وب سایت، وب سایت های استاتیک یا ایستا می باشد و وب سایت های دیگر وب سایت های داینامیک یا پویا می باشند.

مفهوم کلی وب سایت های استاتیک یا ایستا

وب سایت های استاتیک یا ایستا به وب سایت‌های اطلاق می گردد که دارای محتوای ثابت می باشد و برای اینکه بتوانید مجدداً به آن محتوایی را اضافه نمایید حتما باید دوباره در این سایت کد نویسی نمایید. اگر بخواهیم برای این موضوع مثالی بزنیم می توانیم بگوییم که مثلاً شما دارای یک وب سایت می باشید که دارای سه صفحه می باشد و شما قصد این را دارید که صفحه جدیدی را به این وب سایت اضافه نمایید.

برای اینکار شما باید مجدداً کد نویسی در این سایت را آغاز کنید و تمامی کدهای مورد نیاز برای ساخت یک صفحه جدید را بنویسید و همچنین برای این که در سایر صفحات بتوان به این صفحه دسترسی داشت باید سایر صفحات را ویرایش کنید و همچنین به آن صفحات پیوند یا همان لینک این صفحه را بدهید تا بتوان به این صفحه ورود کرد به چنین وب سایت های وب سایت های ایستا یا استاتیک می گویند.

زبان های برنامه نویسی وب

مفهوم کلی و بررسی وب سایت های داینامیک یا پویا

وب سایت های پویا در مقابل وب سایت های استاتیک یا ایستا قرار گرفته‌اند و انجام دادن برنامه نویسی وب برای آنها و طراحی کردن این وبسایت ها بسیار آسان تر از طراحی کردن وب سایت های استاتیک می باشد. در وب سایت های داینامیک یا پویا شما فقط یکبار هسته را کد نویسی می نمایید و هسته سایت را بنیان می گذارید و پس از انجام این کارها به شکل خیلی آسانی می توانید مطالب و محتوا های خودتان را به راحتی منتشر نمایید.

اگر بخواهیم برای این موضوع مثالی بزنیم می‌توانیم بگوییم که به عنوان مثال شما دارای یک سرویس وبلاگ دهی می باشید شما برای این نوع سایت ها می توانید پنل مدیریتی را طراحی نمایید و با استفاده از این پنل مدیریت داده‌ها و دیتا ها را دریافت کرده و به صورت پویا و داینامیک در درون سایت نمایش دهید و اگر قصد این را داشته باشید که مطلبی یا محتوای جدیدی را در سایت خود منتشر نمایید نیازی نیست که مانند وب سایت های استاتیک مجدداً شروع به کدنویسی نمایید و به راحتی از طریق همین پنل مدیریت می توانید مطالب و محتوا های جدید را منتشر نمایید.

زبان های برنامه نویسی وب

زبان های برنامه نویسی وب مختلفی وجود دارد که شما با استفاده از این زبانهای برنامه نویسی وب می توانید یک وبسایت کاملا زیبا و بسیار پرکاربرد را طراحی نمایید و این زبان ها دارای طرفداران و محبوبیت بسیار زیادی می باشند ما در ادامه شما را با این زبان های برنامه نویسی آشنا می نماییم :

طراحی وب سایت

زبان html نخستین زبان برنامه نویسی وب

کلمه html مخفف عبارت Hypertext Markup Language می باشد این زبان به عنوان یک زبان نشانه گذاری در زمینه برنامه نویسی وب محسوب می‌شود که کاربرد این زبان این می باشد که برنامه نویسان و طراحان وب این زبان را برای ایجاد کردن ساختار و همچنین قالب صفحات وب مورد استفاده قرار می دهند. شما با بهره گرفتن از زبان html قادر به این میباشید که مشخص کنید که صفحات وب شما دارای چند بخش می باشند و همچنین شما قادر به این هستید که محتوای موجود در هر بخش را نیز مشخص نمایید.

زبان html لاینفک برنامه نویسی وب می باشد و اگر شما قصد طراحی هر نوع وب سایت را داشته باشید و وب سایت شما به هر زبانی که باشد حتماً باید با بهره گرفتن از زبان html در ابتدا ساختار اولیه سایت خودتان را آماده نمایید و سپس با بهره گرفتن و با استفاده کردن سایر زبان های برنامه نویسی وب، کد نویسی و طراحی دیگر بخش های موجود در سایت خودتان را انجام دهید.

اگر بخواهیم برای این موضوع مثالی بزنیم می توانیم بگوییم که به عنوان مثال شما دارای سایتی می باشید که سایت شما از چهار بخش برخوردار می باشد که عناوین هر بخش سربرگ، ستون کناری، کادر محتوا و پاصفحه می‌باشد. شما برای اینکه بتوانید این قسمتها را ایجاد نمایید باید در ابتدا با بهره گرفتن و با استفاده کردن از زبان html این بخش‌ها را ایجاد و تعریف نمایید و پس از انجام این کارها با بهره گرفتن و با استفاده کردن از سایر زبان های برنامه نویسی وب سایر بخش های موجود در سایت را کدنویسی نمایید.

زبان استایل دهی در زمینه برنامه نویسی وب یعنی زبان css

در زمانی که زبان html عرضه گردید این زبان فقط برای اینکه متن ها و عکس ها را بتوان با آن نمایش داد منتشر شده بود و انتظار این وجود نداشت که بتوان با این زبان برنامه نویسی وب سایت های کنونی را به راحتی طراحی نمود و همیشه تصور افراد از این زبان، زبان بسیار ساده و عادی بود. همانطور که قبلاً ذکر شد زبان html فقط برای طراحی ساختار یا هسته سایت مورد استفاده قرار می گیرد.

یعنی شما فقط قادر هستید که مشخص نمایید که سایت شما دارای چه ساختمانی می باشد، اما قابلیت این را ندارید که مشخص کنید که این ساختمان به چه شکلی ساخته گردد. بعدها به همین دلیل زبان css عرضه گردید تا با بهره گرفتن و با مورد استفاده قرار دادن این زبان برنامه نویسی وب قادر باشید تمامی نواقص موجود در زبان html و وب سایت های ساخته شده توسط این زبان برنامه نویسی وب را بهبود بیابید و سایت را زیباتر نمایید. کلمه css مخفف عبارت Cascade Style Sheets می باشد.

یکی دیگر از زبانهای نشانه گذاری برنامه نویسی وب

این زبان به عنوان یکی دیگر از زبانهای نشانه گذاری برنامه نویسی وب محسوب می گردد و این زبان این امکان را به کاربران خود می دهد تا بتوانند مشخص نمایند که در صفحات وب که توسط زبان html طراحی شده اند هر کدام از اجزای موجود در این صفحه از وب سایت دارای چه شکل و چه ابعادی باشند. در واقع زبان css به این دلیل عرضه گردیده است که بتوان با استفاده کردن از آن طراحی رابط کاربری وب سایت را تکمیل کرد. اگر بخواهیم به طور خلاصه این زبان برنامه نویسی وب را تعریف کنیم می‌توانیم بگوییم که این زبان برای استایل دهی و زیباسازی یک وب سایت مورد استفاده قرار می گیرد و شما حتماً باید از این زبان در کنار زبان html استفاده نمایید.

برنامه نویسی تحت وب

نخستین زبان اسکریپت نویسی تحت وب زبان جاوا اسکریپت

پس از اینکه دو زبان html و css ارائه گردید نیاز بسیار شدیدی به یک زبان حس می شد تا این زبان این امکان و این قدرت را به کاربر بدهد که قادر باشد که در سمت کاربری که در حال بازدید از سایت میباشد برنامه نویسی بسیار خاصی را انجام دهد. همانطور که گفته شد زبان html فقط برای اینکه بتوان ساختار و هسته سایت را طراحی نمود کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می گیرد، اما برای انجام دادن برخی از امور مانند سنجش اعتبار فرم ها و برقرار کردن ارتباط با سرور و و انجام دادن برخی از امور که به کاربر مربوط می باشد و موارد دیگر زبان html از قدرت کافی برخوردار نمی باشد و نمی تواند این کارها را به خوبی انجام دهد.

پس به همین دلیل و برای برطرف کردن مشکلات موجود در زبان html در سال ۱۹۹۵ زبان برنامه نویسی وب یعنی زبان LiveScript که پس از گذشت زمانی این زبان نام خودش را به نام جاوا اسکریپت تغییر داد ارائه گردید. تفکر بیشتر کاربران در مورد این زبان این می باشد که این زبان برنامه نویسی وب با زبان برنامه نویسی جاوا شباهت بسیاری دارد و همیشه این فکر را در ذهن خود دارند که زبان جاوا اسکریپت از مشتقات زبان جاوا بهره می‌برد در صورتی که باید بگویم این زبان هیچ شباهتی به زبان جاوا ندارد و فقط نام آنها تا حدودی شبیه به یکدیگر می‌باشد.

کنترل و مدیریت کامل وب سایت

شما با استفاده کردن و با بهره گرفتن از زبان جاوا اسکریپت قادر هستید که در وبسایت خودتان بر روی سایر قسمت های موجود در وب سایت کنترل و مدیریت کامل داشته باشید و بتوانید عملکرد موجود در تمامی قسمت های وب سایت را کنترل نمایید و همچنین در وبسایت خودتان حالت ها و قابلیت های خاصی را ایجاد نمایید. در کنار اهمیتی که از جاوا اسکریپت ذکر شد و جاوا اسکریپت از این اهمیت برخوردار میباشد کتابخانه های موجود در جاوا اسکریپت نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشند.

همچنین این نکته را می توانیم بگوییم که تکنولوژی Ajax نیز بر پایه زبان برنامه نویسی وب جاوا اسکریپت پیاده سازی و ایجاد گردیده است. همچنین نکته بسیار جالبی که در مورد جاوا اسکریپت می‌توان گفت این می باشد که زبان برنامه نویسی وب جاوا اسکریپت دارای کتابخانه های بسیاری می باشد که هر کدام قابلیت این را دارند که در قسمت های مختلف وب سایت ها کاربرد مفیدی داشته باشند به طور مثال jQuery و یا AngularJS هر کدام از این پلتفرم ها بسیار کامل می باشند و برای طراحی صفحات مختلف وب سایت ها مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از مهم ترین کتابخانه های موجود در جاوا اسکریپت یعنی کتابخانه jQuery

همانطور که گفته شد jQuery به عنوان یکی از کتابخانه های موجود در جاوا اسکریپت می باشد که کاربرد آن آسان کردن کد نویسی در زبان جاوا اسکریپت می باشد و به همین دلیل مورد استفاده قرار می‌گیرد. در گذشته در زبان جاوا اسکریت برای این که بتوانید برخی از امور را انجام دهید به این نیاز بود تا حجم بالا و تعداد زیادی از کدهای این زبان را نوشته و پیاده سازی می کردید. انجام دادن این کار علاوه بر اینکه باعث افزایش حجم صفحات وب می‌شد باعث افزایش دادن زمان کد نویسی نیز می شد و مشکلات فراوانی را نظیر کاهش سرعت لود شدن صفحات سایت در پیش داشت.

اما اکنون این مشکل رفع شده است و در کتابخانه jQuery این مباحث که مشکلات زیادی را پیش می آوردن کد نویسی شده و به صورت آماده ارائه می گردد و برای اینکه شما بتوانید به این قطعه کد ها و انجام دادن این امور دسترسی داشته باشید به جای اینکه از تعداد زیادی از کدها و حجم بالایی از کدها استفاده نمایید فقط لازم می باشد تا با بهره گرفتن و مورد استفاده قرار دادن و قوانین و قواعد تعیین شده برای jQuery تمامی این کارها را با نوشتن چند خط کد انجام دهید و دیگر نیازی نباشد که حجم زیادی از آن کدها را بنویسید و باعث شود که حجم صفحات موجود در وب سایت شما بسیار بالا برود.

صرفه جویی کردن در زمان برنامه نویسی وب

انجام دادن این کار به جای نوشتن تعداد زیادی از کدها دارای مزایای بسیار زیادی می باشد که از مهمترین این مزایا می توان به صرفه جویی کردن در زمان برنامه نویسی وب اشاره نمود. علاوه بر این مزایا که در کتابخانه jQuery که برای زبان برنامه نویسی وب یعنی جاوا اسکریپت می باشد ، گفته شد این کتابخانه دارای مزایای دیگری می باشد که یکی از این مزایا این است که کتابخانه جی کوئری از لیست کاملی از توابع مرتبط به کارهای گرافیکی برخوردار می باشد و شما با استفاده کردن از این کتابخانه این امکان را در اختیار خودتان دارید که جلوه های بسیار زیبایی را به وبسایت خودتان ببخشید و بتوانید وب سایت زیبا و گرافیکی را برای خودتان طراحی نمایید که بسیار چشم نواز باشد.

البته نکته ای که لازم است که در مورد زبان های برنامه نویسی وب که تاکنون برای شما آنها را بررسی کردیم، بگویم این می باشد که اگر شما با استفاده کردن از این زبان های برنامه نویسی وب، وب سایتی را طراحی نمایید وب سایت شما به صورت ایستا یا استاتیک ایجاد می گردد و تمامی محتوا و صفحات موجود در درون آن ثابت می باشد و اگر شما بخواهید صفحه جدیدی را یا بخش جدیدی را درون وبسایت خودتان اضافه نمایید باید مجدداً تمامی کدهای مربوط به این زبان های برنامه نویسی وب را بنویسید و این کار بسیار مشکلی میباشد پس پیشنهاد ما به شما این است که اگر شما قصد برنامه نویسی وب برای وب سایتی را دارید از زبان های برنامه نویسی وب مانند php، asp .Net و ‌JSP استفاده نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا